THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Klasyczny salon z jasnym dywanem i sofą w kolorze navy blue

Kolor marynarskich kołnierzy i dawnych szkolnych mundurków. Może kojarzy się zbyt uroczyście, ale przy odrobinie dobrej woli potrafi przezwyciężyć chłód i wnieść do wnętrza odrobinę fantazji. Poznaj bliżej piękny i ponadczasowy navy blue, bo w tym sezonie będzie bardzo na czasie. Pomożemy Ci dobrać do niego odpowiednie kolory, podpowiemy w jakich stylach prezentuje się najszykowniej.

Jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Navy blue to tłumacząc na polski po prostu kolor granatowy. Swoją angielską nazwę zapożyczył od odcienia mundurów noszonych przez żołnierzy brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej – a było to grubo ponad dwieście lat temu. Od tego czasu ta klasyczna piękna barwa kojarzona jest z żeglugą i oczywiście z morzem. Nie może jej zabraknąć w marynistycznych stylizacjach – najczęściej pojawia się w nich w towarzystwie bieli, czasem czerwieni, tworząc z nimi ponadczasowe połączenia. Jaki to kolor? Trochę poważny, choć zestawiony z lżejszymi kolorami zyskuje bardziej optymistyczny charakter. Na pewno uroczysty i nieco oficjalny – często wykorzystywany jako kolor przewodni na różnego rodzaju galach czy akademiach. Dawniej nie cieszył się dobrą sławą, zwłaszcza wśród młodzieży, której kojarzył się ze sztywno zapiętym pod szyją szkolnym mundurkiem. Potem moda odkryła na nowo jego walory w bardziej śmiałych stylizacjach, a w świecie wnętrz pojawia się, potem znika. Mamy nadzieje, że tym razem zagości na dłużej bo w tym sezonie wnętrzarskim rządzą odcienie niebieskiego.

Navy blue – kolor o wielu odcieniach

Czy to możliwe, żeby navy blue miał różne odcienie? Przecież sam jest jednym z wielu odcieni niebieskiego… Otóż jak najbardziej! W skład granatu wchodzi aż pięć pigmentów: jasny granat (bright navy blue), szafirowy (sapphire), błękit egipski (egyptian blue), indygo (indygo dye) oraz deep navy. To właśnie ten ostatni jest najbardziej popularną odmianą granatu bo ze względu na swój bardzo intensywny charakter tworzy we wnętrzu wyjątkowy nastrój. W zależności od tego z czym go połączysz sprawdzi się w minimalistycznych męskich wnętrzach lub kobieco zmysłowych.

Pozostałe odcienie to:

  • French navy
  • Royal Navy
  • Dark navy
  • Midnight navy

Do jakich kolorów pasuje navy blue we wnętrzach?

  1. Navy blue z waniliowym

    To połączenie jest jak lizanie słodkich lodów w pochmurny dzień. Od razu poprawia humor. Podobnie jest w tym przypadku. Delikatna wanilia rozbraja poważny granat i przełamuje jego mocny charakter. A ponieważ przeciwieństwa się przyciągają razem tworzą wyjątkowo udany duet wypełniając wnętrze pozytywna energią.
  2. Navy blue z pomarańczowym

    Soczysta pomarańcz z pewnością zadziała orzeźwiająco. Ale ponieważ sama jest dość intensywna raczej nie polecamy tego zestawienia na większe płaszczyzny. Pięknie się uzupełnią w roli pojedynczych dodatków a efekt i tak będzie niesamowity.
  3. Navy blue z butelkową zielenią

    Szlachetna ciepła zieleń z chłodnym zdystansowanym granatem? Zobacz jak pięknie razem wyglądają. Polecamy te barwną parę do wnętrz klasycznych, nieco mrocznych, zmysłowych. Pięknie się sprawdzi w stylu wiktoriańskim, kobiecym glamourze czy ponadczasowym art deco.
  4. Navy blue z szarością

    To doskonałe połączenie do nowoczesnych przestrzeni. Szarość, w zależności od stopnia intensywności, może rozjaśnić aranżacje, albo tworzyć bardziej tajemniczą aurę. Do niewielkich wnętrz polecamy tło w postaci jasnoszarych ścian i mocniejsze akcenty navy blue. W wysokich pomieszczeniach o dużym metrażu możesz pokusić się o jedną ścianę w intensywnym granacie, ale nie radzimy przesadzać by nie zrobiło się zbyt przygnębiająco.

Navy blue a style aranżacyjne

Nie robi wyjątków. Dobrze się odnajduje i w klasycznym pałacu i eleganckim glamourze. Jeśli zastosujesz go w odpowiednich proporcjach i zestawisz z kolorami, które lubi – będzie ozdobą stylu skandynawskiego i boho.

  • Skandynawski – Uwielbia błękit, ale unika też ciemnych kolorów. Jeśli jednak zestawisz navy blue z jasnym drewnem, które jest podstawą scandi, aranżacja będzie jasna i lekka.
  • Boho – Granatowy hamak zestaw z lekkimi rattanowymi fotelikami i stolikiem. Taki nietypowy kącik wypoczynkowy będzie robił wrażenie niekończących się wakacji. Na podłodze rozrzuć poduchy w granatowy deseń, a żeby zrobiło się przytulnie stwórz botaniczne zakątki z żywych i suszonych roślin.
  • Pałacowy – Wyróżnia go zamiłowanie do klasyki i antyków oraz dość formalny charakter. Sprawdzi się w domach w stylu dworkowym i starych kamienicach. Ważną rolę odgrywają w nim sztukaterie, które możesz pomalować na odcień navy blue, a ścianę ozdobić tapetą w rodzajowe scenki typu Toile de Jouy.
  • Hamptons – W najnowszej wersji trochę nowoczesny, nieco eklektyczny, zawsze elegancki. Te wszystkie cechy ma navy blue – warto wpleść go w marynistyczną aranżację i zestawić z rattanem i drewnem. Efekt? Jak w domku na plaży.
  • Rustykalny – W sielskiej scenerii kolor ten musi obowiązkowo pojawić się na zdobionej ceramice. Nie tylko porcelanowa zastawa, ale dekoracyjne misy, wazony i patery wprost uwielbiają ten kolor. Kwiatowe motywy malowane ciemnym granatem zyskają na wyrazie jeśli zestawisz je z naturalnymi materiałami.

Jak prosto wprowadzić navy blue do wnętrz?

Ten tradycyjny kolor sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Będzie dobrze wyglądał w klasycznym salonie, śródziemnomorskiej łazience czy rustykalnej kuchni. Ważne, żeby pomieszczenie nie było zbyt ciemne, albo bardzo małe, tak żeby navy blue nie zdominował przestrzeni.

Klasyczny salon navy blue

Wnętrza starych kamienic w naturalny sposób nadają się do tworzenia aranżacji w tradycyjnych stylach. Jeśli przypadkiem zachowały się detale z epoki – stiuki, piękna stolarka, oryginalny parkiet – połowa sukcesu gwarantowana. Potrzebne jeszcze to coś co będzie dopełnieniem wystroju, na przykład klasyczna sofa w nowoczesnej tapicerce navy blue. W połączeniu z bielą zrobi przejrzyste i jasne wnętrze.

Łazienka z hiszpańskimi płytkami

Taki egzotyczny deseń z kolorem navy blue potrafi być ozdobą podłogi ale i nadać osobowości całej przestrzeni. Odcień możesz powtórzyć na ścianach. W łazience jest sporo lustrzanych i szklanych powierzchni więc nie przytłoczy wnętrza, a białe meble i armatura sprawią, że zrobi się lekko i beztrosko jak na wakacjach w Hiszpanii.

Rustykalna sypialnia

W bieli i granacie. Ale jak to zrobić, żeby navy blue był kolorem przewodnim, a równocześnie nie męczył oczu? Masz dwie opcje. W pierwszej postaw na białą pościel w granatowe motywy i gładkie poduszki – będą mocnym, ale nie nachalnym akcentem na łóżku. W drugiej opcji odwrotnie – gładką ciemną pościel rozjaśnij jasnymi dodatkami i biało-granatową tapetą na za łóżkiem. Szafeczka i podłoga z jasnego drewna podkreślą rustykalny charakter.

Sama widzisz, że navy blue gubi swój formalny charakter jeśli ma obok odpowiednie sąsiedztwo. Jeśli spodobał Ci się ten klasyczny kolor zarejestruj się na Westwing, żeby wypróbować go w domu. Zacznij od dodatków – znajdziesz u nas wiele pięknych tekstyliów w tym kolorze.