Kolor śliwkowy – odkryj najciemniejszy odcień fioletu
Fiolet to kolor, który pojawia się i znika z lookbooków prezentujących najnowsze trendy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku jego odcienie zdominują na dobre kolorystyczną paletę. Cieszy nas to bardzo. Ta nieco zagadkowa barwa, w zależności od tonacji jaką przybiera, potrafi nadać aranżacji luksusowy lub sielsko-romantyczny charakter. Poznaj kolor śliwkowy – jeden z najmniej popularnych, za to najbardziej szlachetnych odcieni fioletu.
Fiolet to kolor, który pojawia się i znika z lookbooków prezentujących najnowsze trendy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku jego odcienie zdominują na dobre kolorystyczną paletę. Cieszy nas to bardzo. Ta nieco zagadkowa barwa, w zależności od tonacji jaką przybiera, potrafi nadać aranżacji luksusowy lub sielsko-romantyczny charakter. Poznaj kolor śliwkowy – jeden z najmniej popularnych, za to najbardziej szlachetnych odcieni fioletu.
Kolor śliwkowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?
Fioletowy w wielu zakątkach świata uważny jest za symbol dostojeństwa, tajemnicy i magii (to ulubiony kolor ezoteryków), ale też żałoby. Łączy w sobie energię koloru czerwonego, spokój niebieskiego i odrobinę zieleni. Ten nieoczywisty wydawać by się mogło tercet tworzy kolor śliwkowy – jeden z najgłębszych odcieni fioletu. Nazwę zapożyczył zapewne od popularnej śliwki o gładkiej ciemnofioletowej skórce. Ale w przeciwieństwie do tego apetycznego owocu, którego smakiem cieszymy się jesienią, może zdobić dom przez cały rok. Jak większość ciemnych odcieni fioletu jest oznaką kreatywności, siły i pewności siebie. Może być jednym z ulubionych kolorów ludzi odważnych, ale także wrażliwych i pełnych pozytywnych uczuć. Bawiąc się odcieniami fioletu, musisz jednak pamiętać, że kolor śliwkowy wymaga umiaru – w jego przypadku sprawdzi się dobrze znane powiedzenie „mniej znaczy więcej”. Dlaczego? Podpowiedzą Ci nasi styliści.
Z czym łączyć kolor śliwkowy we wnętrzach?
Mało jest tak głębokich kolorów jak śliwkowy. Na palecie fioletów, poza ciemnym bakłażanowym, to chyba najbardziej nasycony odcień. W pojedynkę zdominuje i przytłoczy wnętrze. Jak zatem zręcznie go wykorzystać, żeby nie stworzyć przygnębiającej atmosfery? Połączyć z innymi kolorami. Unikaj jednak zbyt ostrych kontrastów i krzykliwych odcieni. Postaw na ciepłe, nieco zgaszone – razem z pewnością wspaniale zagrają i wykreują niezwykły klimat. Zobacz jaki kolor pasuje do fioletu w wydaniu śliwkowym.
Śliwkowy i miedziany
To połączenie stworzy nieco orientalny nastrój. Pełen blasku miedziany pięknie rozbłyśnie na tle matowej śliwki. Niech fiolet będzie tutaj tłem. Dobierz do niego dodatki w kolorze różowego złota. W salonie możesz wykorzystać te dwa kolory w kąciku relaksacyjnym. Sofę w wełnianym obiciu w odcieniu śliwki udekoruj welwetowymi poduszkami w miedzianym kolorze. Obok postaw ażurowy, miedziany stolik i zapal na nim fioletowe świece.
Kolor śliwkowy i złoto
Ciemny odcień fioletu często bywa określany jako kolor władców i kojarzy się z luksusem i bogactwem. Nic dziwnego, że pięknie komponuje się ze złotem, tworząc wyjątkowo eleganckie połączenie. Złote dodatki pięknie podkreślą połysk welwetowych tkanin w śliwkowym kolorze.
Śliwkowy i zieleń
To chyba najbardziej naturalne połączenie. W końcu ciemna śliwka ma przecież zielone listki i ogonki – skoro przyroda zestawiła je ze sobą, dlaczego nie miałyby razem zaistnieć we wnętrzu? Ciekawie będzie wyglądało zestawienie ciemnego fioletu z nieco przygaszonym srebrzysto-szarym odcieniem zieleni. Taki duet może dobrze zagrać na jednej ścianie w postaci geometrycznego wzoru – będzie z pewnością akcentem przykuwającym uwagę w pomieszczeniu.
Śliwkowy i pomarańcz
To efektowne połączenie sprawdza się w modzie, dobrze zagra także we wnętrzu. Polubią je wszyscy, którzy chcą bawić się kolorami i nie boją odważnych kompozycji. Pomarańczowe dodatki na tle głębokiego fioletu stworzą nieco dekadencki, ale ciepły i przytulny klimat we wnętrzu.
Śliwkowy i mauve
To nasza propozycja dla tych, którzy kochają fiolet, ale wolą ostrożniejsze i bardziej stonowane połączenia barwne. Kolor fiołkowy, nazwany przez Instytut Pantone’a mauve, to także odcień fioletu. Trochę przypomina delikatny liliowy, musi zatem do śliwkowego pasować. Ma w sobie odrobinę beżu, dlatego często mylony jest z pudrowym różem. Kolor śliwkowy stworzy z nim udane sąsiedztwo na ścianach. Mauve jest dość neutralny, nie lubi dominować i chętnie odda pierwsze skrzypce mocniejszemu krewniakowi. Pomaluj górę ściany fiołkowym różem, dół śliwkowym a stolarkę drzwi niech ozdobi modny Veri Peri (kolor roku 2022) – efekt pozytywnie Cię zaskoczy.
Kolor śliwkowy a style aranżacyjne
Ten wyważony szykowny kolor z pewnością pięknie zaprezentuje się w klasycznych stylizacjach. Polubią go pałacowe wnętrza pełne stylizowanych mebli – na tle śliwkowego fioletu pięknie wypadną zarówno te bielone, jak i w ciemnych egzotycznych fornirach. Wybornie zagra w eleganckich, pełnych splendoru aranżacjach glamour – na tle aksamitów, złotych dodatków i szlachetnych marmurowych wykończeń. Nastrojowy ciemny odcień fioletu podkreśli tajemniczą aurę stylu steampunk, w którym przeplata się przepych epoki wiktoriańskiej z nostalgią vintage i zamiłowaniem do fantastyki. Odnajdzie się w luksusowym art deco łączącym geometryczne formy, nietuzinkowe zgaszone kolory, materiały i faktury. Jeśli lubisz styl prowansalski i chcesz osiągnąć efekt sielskości rodem z południowej Francji, połącz lawendową kolorystykę z ciemniejszym odcieniem fioletu – zrobi się dostojniej.
Kolor śliwkowy – jak wprowadzić ten kolor do wnętrz?
Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli uczynisz z ciemnego fioletu przewodnią barwę, efekt finalny będzie mocniejszy. Możesz pomalować ścianę na kolor śliwkowy, stolarkę drzwi lub lamperię, albo postawić w centralnym miejscu sofę w ciemnofioletowej tapicerce. Ale jeśli chcesz, żeby kolor dodał aranżacji wyrazu, ale mniej rzucał się w oczy, wprowadź go w postaci barwnych akcentów – wzorów na tkaninach, szkle, drobnych dodatków jak wazony, ramki na zdjęcia czy niewielkie meble typu puf.
Czy śliwkowa ściana to dobry pomysł?
Cztery ściany w ciemnym kolorze mogą okazać się nietrafionym rozwiązaniem, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Jeśli jednak zdecydujesz się na jedną, dodasz wnętrzu osobowości i ciekawego wyrazu. Pomalowana na kolor śliwkowy nie tylko zrobi efekt, ale także oszuka oko, nadając przestrzeni głębi i dali. To świetny pomysł, jeśli chcesz nieco „poprawić” kształt pokoju. Jeśli dodatkowo na takiej ścianie „coś się zadzieje” z pewnością będzie zwracać uwagę. Dlatego dobrze zaaranżować na jej tle kącik wypoczynkowy, telewizyjny lub domowe biuro – śliwkowy działa uspokajająco więc bardzo dobrze spisze się w tej roli.
Dekoracje w kolorze śliwkowym
To dobry pomysł na zastosowanie tego koloru bez przeciążania aranżacji jego intensywnym charakterem. Kolor śliwkowy jest elegancki, ale wprowadza też odrobinę ekstrawagancji. Na szklanych dodatkach i tkaninach z delikatnym połyskiem będzie wyglądał szlachetnie i szykownie, akcesoria ze sztucznego tworzywa wprowadzą dla odmiany nutę nowoczesności.
Śliwkowa sypialnia glamour w aksamicie
Wnętrze ubrane w śliwkowe niuanse emanuje spokojem i harmonią. Ten kolor świetnie łagodzi objawy stresu, pomaga się wyciszyć i opanować emocje. Przykryj łóżko pikowaną kapą z aksamitu, a na wierzch narzuć poduchy w śliwkowe desenie. Tak zaścielone będzie pięknie wyglądać w eleganckiej sypialni w stylu glamour, a skandynawskiej, urządzonej meblami z jasnego drewna, doda przytulności i klasy.
Nowoczesny szaro-śliwkowy salon
Szare odcienie trzymają salon w stylistycznych ryzach. Ale, żeby nie było nudno i zbyt monotonnie potrzebny jest dodatkowy kolor, który wprowadzi nieco „zamieszania” i przełamie kolorystyczną dyscyplinę. Już piękny plakat nad sofą w odcieniach fioletu ożywi szary kącik wypoczynkowy, a jeśli obok narożnika postawisz filigranowy purpurowy fotelik, zyska nowy szaro-śliwkowy charakter.
Śliwkowa jadalnia w lofcie
Loftowe przestrzenie lubią ciemne głębokie kolory. Możesz nimi wydzielić poszczególne strefy. Na tle śliwkowej ściany zaaranżuj jadalnię – odgrodź ją od reszty pomieszczenia szklanym przepierzeniem ujętym w czarne stalowe ramy. Przy stole ustaw ażurowe lekkie foteliki, a nad nim powieś efektowne miedziane lampy – ten kolor w zestawieniu z ciemnym fioletem zadziała magicznie – rozświetli nie tylko blat ze szlachetnego drewna, ale całe pomieszczenie.
Podobno do odważnych świat należy! Postaw więc w tym roku na kolor śliwkowy. Ten głęboki odcień fioletu pozytywnie odmieni dom. Odkryj więcej na Westwing i dobierz do niego dodatki w innych kolorach. Już wiesz, które komponują się z nim najlepiej.