Kolor oliwkowy – relaksujący pomysł na modne wnętrze
Zieleń to kolor relaksu, natury i ekologii. Jednocześnie elegancka i rześka, zieleń doskonale wpasowuje się w różnorodne aranżacje. Szczególnie modny okazuje się jeden z najznamienitszych członków tej rodziny barw – kolor oliwkowy, którego ciepłe połączenie słonecznej żółci z pełną życia zielenią przywodzi na myśl wieczorne zbiory oliwek w gorącej Umbrii. Dowiedz się, czemu oliwkowy jest jednym z naszych ulubionych kolorów i jak możesz wykorzystać go w całym domu. Zaczynajmy!
Zieleń to kolor relaksu, natury i ekologii. Jednocześnie elegancka i rześka, zieleń doskonale wpasowuje się w różnorodne aranżacje. Szczególnie modny okazuje się jeden z najznamienitszych członków tej rodziny barw – kolor oliwkowy, którego ciepłe połączenie słonecznej żółci z pełną życia zielenią przywodzi na myśl wieczorne zbiory oliwek w gorącej Umbrii. Dowiedz się, czemu oliwkowy jest jednym z naszych ulubionych kolorów i jak możesz wykorzystać go w całym domu. Zaczynajmy!
Kolor oliwkowy, czyli jaki?
Jak sama nazwa wskazuje, kolor oliwkowy zawdzięcza swoją nazwę dojrzałym owocom drzew oliwnych – perły śródziemnomorza. To lekko zabrudzona, skąpana w żółci południowego słońca zieleń, która może przybierać różne odcienie: tak, jak robią to także oliwki.
Jego beżowozłote wydanie z pewnością przywodzić będzie na myśl już rozlaną do butelek, świeżą i pachnącą oliwę z oliwek, a to intensywnie zielone – jeszcze spoczywające na uginających się gałęziach owoce. Nie sposób zapomnieć również o brązowawym kolorze militarnym, niemal khaki, który pochodzi od niezwykle dojrzałej, gotowej do zbioru oliwki. To szerokie spektrum barw, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!
Kolor oliwkowy jest przede wszystkim związany z naturą. Znajdziemy w nim połączenie zieloności rozłożystych liści ze słoneczną żółcią, przybrudzone odrobiną brunatnej, suchej ziemi. To symbol relaksu, odpoczynku, ekologii i domowego ciepła. Dlatego tak doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz, tworząc trudne do zapomnienia przestrzenie.
Czy wiesz, że: zielenią zachwycamy się już od dawna? W związku z tym, nie było dla nas żadnym zaskoczeniem, gdy greenery (kolor roku Pantone 2017) został kilka lat temu wybrany trendem nadchodzącego sezonu!
Kolor oliwkowy w aranżacjach wnętrz
Lubisz ciekawe połączenia? Tym bardziej pokochasz kolor oliwkowy, który doskonale współpracuje z różnorodnymi barwami. Odcienie zieleni doskonale wydobywają urok z towarzyszących im kolorów, błyskawicznie zmieniając swoje właściwości.
A jaki kolor pasuje do zielonego najlepiej? Inny zielony! Kolor oliwkowy w połączeniu z barwą, z której powstał, stworzy interesujący efekt. Z żółcią i jaśniejszą zielenią stanie się przepełniony wiosenną energią, pozytywny i pełny życia. Żywe kolory pozwolą mu stworzyć nowoczesną, elektryzującą przestrzeń, a dodatek stonowanych, ciepłych barw nada mu ponadczasowy, klasyczny urok.
Delikatny dodatek żółtych, musztardowych akcentów to zawsze dobry pomysł w połączeniu z zielenią – niezależnie, czy jest to butelkowa zieleń, kolor pistacjowy czy oliwkowy. Jakie jeszcze kolory świetnie z nim współgrają?
- Oliwkowy z chłodnym różem – oliwkowe odcienie doskonale współgrać będą z delikatnością zgaszonego, chłodnego różu. To jedno z najmodniejszych połączeń, które pozwala na syntezę ziemistości i przytulności oliwnych drzew z nienachalną lekkością i elegancją różu. Trudno przejść obok niego obojętnie!
- Oliwkowy z granatem – nasycone barwami połączenie, które pozwala stworzyć energetyczną przestrzeń pełną kreatywności, w której łatwo znaleźć motywację do działania. Jeśli boisz się, że przytłoczy wnętrze, możesz zamiast granatu postawić na czerwień lub kolor seledynowy.
- Oliwkowy z beżem – najlepiej czujesz się w stonowanych wnętrzach? Połączenie ciepłej, oliwkowej barwy z neutralnym beżem stworzy spokojną przestrzeń, idealną do relaksu. Wystarczy kilka dodatków w mocnych kolorach – na przykład czarnych, złotych lub srebrnych – by przynieść do tego wnętrza nieco życia.
- Oliwkowy z czarnym – nie boisz się odważnych rozwiązań? Za pomocą czerni doskonale podkreślisz głębię i ziemistości oliwki, pozwalając jej nabrać luksusowego charakteru. To sposób na eleganckie i poważne wnętrze!
- Oliwkowy z białym – nieco inny efekt wywołasz, łącząc oliwkowy z bielą. To neutralne, bezpieczne połączenie, które pozwala uwypuklić Twoje ulubione dodatki: obrazy, wzorzyste poduszki czy fantazyjne panele ścienne. Świetnie sprawdzają się w takim stonowanym wnętrzu!
- Oliwkowy i terakota – szalenie modna propozycja dla wielbicieli kolorów spalonej ziemi i wnętrz z charakterem boho.
Pomysły na dom w kolorze oliwkowym
Kusi Cię naturalna moc koloru oliwkowego i chciałbyś za jego pomocą stworzyć efektowne aranżacje? To nic trudnego – jest to dosyć uniwersalna barwa, która pasuje do wielu popularnych stylów.
Doskonale wypada w eklektycznym stylu boho. Ma w sobie ten nienachalny, subtelny urok, który pozwala stworzyć lekkie wnętrze. Jest doskonałą podstawą dla wielu różnorodnych tkanin czy materiałów, które tak często przeplatają się w pełnym lata boho. Sprawdzi się również w stylu klasycznym, dodając luksusowego sznytu i współgrając z elementami wykonanymi z błyszczącego drewna.
Oliwkowy, podobnie jak szałwiowa zieleń czy kolor miętowy, stanowić będzie również doskonałą podstawę dla rodzinnej, spokojnej aranżacji w stylu rustykalnym czy shabby chic, gdzie jej połączenia z bielami czy różem zrobią prawdziwą furorę, gwarantując lekkość i delikatność.
Nie tylko drewno – również metalowe akcenty dobrze łącza się z oliwką. Pozwalają nadać one nieco ostrzejszego, industrialnego sznytu, który zawsze robi furorę. Odrobina pofabrycznej czerni i efekt „wow” jest murowany!
Trudno znaleźć styl, w którym kolor oliwkowy się nie sprawdzi. Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź nasze aranżacje powstałe przy użyciu tej barwy, od których nie możemy oderwać wzroku!
Salon w stylu ethnic boho
Kolor oliwkowy jest doskonałą podstawą do stworzenia elektryzującego salonu w stylu ethnic boho. Zgniła zieleń podobnie do ziemistego odcienia oliwkowego doskonale współgra ze wzorzystymi dodatkami z naturalnych materiałów. Domowe ciepło miesza się z wysublimowaniem, tworząc idealną przestrzeń do relaksu przy popołudniowej kawie. Zwróć uwagę, jaką niezwykłą głębię z koloru oliwkowego wydobywają czarne dodatki!
Gabinet w lofcie z oliwkowymi fotelami
Styl loftowy jest jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat. Te mieszkania zachwycają! Świetnie sprawdzają się w nich meble w stylu vintage, do których doskonale pasuje kolor oliwkowy w swoim jasnym, niemal oliwnym wydaniu. Obicia mebli w tym kolorze wydobywają z pozornie zimnych wnętrz mnóstwo relaksującego ciepła, które pozwala skupić się na pracy, czy stworzyć miłą atmosferę dla ważnych klientów. Ich połączenie z żółcią i szarością ścian tworzy luksusowy, ale subtelny klimat, obok którego nie można przejść obojętnie. Jeśli szukasz głębszych barw, możesz pokusić się o kolor szmaragdowy.
Toskańska kuchnia z miedzianymi akcentami
Lubisz wnętrza, które aż pachną gorącym, południowym słońcem? W toskańskiej kuchni nie może zabraknąć barwy oliwy z oliwek, która przecież jest niezbędnym składnikiem włoskiej kuchni. Klimatyczna, nastrojowa przestrzeń podkreślona jest za pomocą szalenie modnych, miedzianych dodatków. Ze względu na to połączenie wnętrze prezentuje się tak ciepło, domowo i rodzinnie. Jest doskonałym miejscem spotkań, rozmów i śmiechów bez końca!
Kolor oliwkowy w studenckiej sypialni
Studencka sypialnia to wnętrze „low effort” – zrealizowane małym kosztem, ale robiące piorunujące wrażenie! Wystarczy kilka dodatków w głębokim, oliwkowym kolorze, by nabrało nowego charakteru. Niezobowiązujący materac ułożony na parkiecie lub paletach podkreślony jest beżowymi akcesoriami, jednak to zielone zasłony przykuwają wzrok, doskonale dopasowując się do ulubionych roślin czy poduszek. Wystarczy tak niewiele, by stworzyć atrakcyjną przestrzeń, idealną do odpoczynku po całym dniu nauki.
Kolor oliwkowy to jedna z naszych ulubionych barw, która pasuje do naprawdę różnorodnych aranżacji. Poszukujesz dalszych inspiracji, a może chcesz poznać inne pasjonujące odcienie? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, a otrzymasz dostęp do naszych codziennych poradników i najlepszych ofert dla stworzenia domu. Nie ma co tracić czasu – pora brać się za malowanie!