THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
miodowy fotel na tle kamiennej ściany

Dawniej ściany malowano na wyraziste kolory – zieleń, żółty, oranż. Potem nastała moda na biel oraz bezpieczne beże i szarości. Teraz znów wraca się do odważniejszych barw, które nadają charakteru całemu wnętrzu i budują aranżację. Jednym z nich jest kolor miodowy. Ciepły, zbliżony do złotego, pysznego i słodkiego miodu. Wprowadza cudowną aurę gorącego lata. Jeśli więc tęsknisz za słońcem, dzięki tej pogodnej barwie możesz je mieć przez cały rok w swoim domu.

Kolor miodowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Odcienie żółtego różnią się od siebie temperaturą, dlatego efekt jak otrzymasz, będzie zależał od stopnia ich intensywności. Kolor cytrynowy jest jak zastrzyk adrenaliny – wprowadza sporą dawkę energii, potrafi ożywić nawet najbardziej nudną aranżację. Inaczej jest z bardziej stonowanymi odcieniami – ochra, kolor musztardowy, kolor szafranowy – działają wyciszająco, wprowadzają spokój, sprzyjają wypoczynkowi. Kolor miodowy leży pośrodku – to nasycony kolor żółty w ciepłej tonacji. Chociaż nazwę wziął od słodkiego nektaru, to jest od niego sporo jaśniejszy, ale podobnie jak on ma wiele złocistych tonów, które sprawiają, że wnętrze promienieje słonecznym blaskiem. Kiedy więc jesienią dopadnie Cię pogodowa chandra staw jej czoło wprowadzając do wnętrza żółte dodatki. Kolor miodowy rozwieje chmury i przywoła wakacyjny nastrój.

Do jakich kolorów pasuje miodowy?

Jaki kolor pasuje do żółtego w tonacji miodowej? Odcień nektaru świetnie się sprawdzi ze wszystkimi ciemnymi kolorami o równie nasyconej tonacji co on. Zagra z wiśniowym bordo, czekoladowym brązem, antracytową szarością, śliwkowym fioletem, a nawet granatem. Zobacz, jakie według nas tworzy najciekawsze kompozycje.

  • Z różem – Wyobraź sobie dojrzałą brzoskwinię oblaną apetycznym rumieńcem – tak właśnie może wyglądać połączenie: kolor miodowy plus ciemny, wpadający w czerwień róż. Ten wysmakowany zestaw sprawdzi się zwłaszcza w kobiecych, zmysłowych aranżacjach.
  • Z ponadczasową bielą – Chyba nie ma koloru, który by się z nią nie dogadywał. Jeśli chcesz ją połączyć z  kolorem miodowym, wypróbuj cieplejsze, kremowe odcienie.
  • Z oliwkowym – Te dwa ciepłe, ale zdecydowane kolory, tworzą dobraną parę. Kolor miodowy wprowadzaj w postaci dodatków na tło zgaszonej zieleni. Dla kolorystycznej przeciwwagi pokuś się o trzecią barwę, na przykład kremową biel – pomaluj nią stolarkę drzwi i okien – we trójkę stworzą wyrafinowaną kompozycję.
  • Z ciemnym fioletem – Leżą dokładnie naprzeciwko siebie na kole barw, nic więc dziwnego, że dobrze razem wyglądają. Kolor miodowy plus fioletowa śliwka węgierka? Tak, jak najbardziej! Najlepiej, jeśli oba kolory zestawisz ze sobą w formie dodatków na tle bardziej neutralnych beżów czy szarości. Zrobi się wytwórnie i elegancko.
  • Z delikatnymi odcieniami niebieskiego – Podobno przeciwieństwa się przyciągają i chociaż różne są na ten temat zdania, warto zaufać kolorystycznym ekspertom. Subtelny niebieski z pewnością nieco schłodzi ciepły kolor miodowy a całej aranżacji nada subtelności.

Żeby nie było zbyt słodko i za ciepło warto nieco „doprawić” kolor miodowy choćby kroplą burgundu, granatu, a nawet czerni. Te połączenia z pewnością wymagają odwagi, ale efekt jest znakomity. Zacznij małymi kroczkami, od łączenia ze sobą dodatków w tych odcieniach. Może potem zdecydujesz się na wprowadzenie ich na większych elementach.


Kup salon w kolorze miodowym z niebieskimi akcentami

Kolor miodowy w stylach aranżacyjnych

Kolor miodowy powraca w nowej odsłonie, nawiązując do mody na mocne kolory sprzed kilkudziesięciu lat. Dlatego teraz jak znalazł sprawdzi się w aranżacjach vintage i retro, ale i w eklektycznie urządzonych wnętrzach w roli tła dla nowoczesnych elementów. Ta ciepła barwa ładnie komponuje się z drewnem, świetnie współgra z beżem, brązami i bielą – jest oczywiste, że polubi ją przytulny styl skandynawski i nieco orientalne boho. Ze względu na swój promienny charakter sprawdzi się tez w aranżacjach glamour – zestawiony ze złotem wniesie do wnętrza dużo świetlistości.


Kup miodową sypialnię z fioletowymi akcentami

Jak wprowadzić kolor miodowy do wnętrz?

Zastosowanie żółtego zawsze budzi watpliwości. Ty też pewnie zastanawiasz się, czy po krótkim czasie ten kolor się nie znudzi, nie opatrzy i nie stanie męczący dla oczu. Wiele zależy od połączeń z innymi kolorami i od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli nie eksperymentowałeś wcześniej z mocniejszymi barwami, radzimy oswajać się z nimi stopniowo. Kolor miodowy nie musi dominować. Wystarczy kilka dodatków – miękki pled, złocisty klosz, połyskujące obicie fotela – żeby piękny bursztynowy odcień wypełnił ciepłym blaskiem całe pomieszczenie. Chcesz czegoś więcej? Ta barwa sprawdzi się znakomicie jako energetyczne, a nawet nieco pikantne tło, dla wyposażenia salonu. Do sypialni wprowadzi spokój i ukojenie – już malując jedną ścianę, uzyskasz atmosferę relaksu, odprężenia i przytulności. Spróbuj zastosować biało-szarą bazę (podłoga, drzwi, okna) dobierając do niej wyraziste żółte akcenty – zobaczysz jaki niezwykły efekt osiągniesz.

Kochasz miód? Co powiesz na dekoracje nawiązujące do motyu pszczoły? To niesamowicie modny symbol, który reprezentuje pracowitość i troskliwość.

Czy już zdecydowałeś się na swoją ulubioną kombinację kolorystyczną? Jeśli chciałbyś sprawdzić jak kolor miodowy sprawdzi się w Twoim domu, obejrzyj nasze najpiękniejsze meble, tekstylia i dodatki w modnym żółtym odcieniu. Zarejestruj się na Westwing i zaproś słońce do siebie!