Kolor lawendowy – jak aranżować z nim wnętrza?
Wszyscy uwielbiamy urocze pola lawendy. Przenoszą nas myślami do słonecznej Prowansji i sielskiego domu na francuskiej wsi. W zapachu i kolorze tych cudownych roślin łatwo się zakochać i naprawdę – trudno się od niego oderwać. Nie ma więc co się dziwić, że kolor lawendowy szybko stał sposobem na wprowadzenie niezwykłych właściwości tych kwiatów do wnętrz naszych mieszkań i domów. Jaka to jednak dokładnie barwa i jak wykorzystać ją w aranżacji? Poznaj nasze pomysły na relaksujące wnętrza o nucie lawendy.
Wszyscy uwielbiamy urocze pola lawendy. Przenoszą nas myślami do słonecznej Prowansji i sielskiego domu na francuskiej wsi. W zapachu i kolorze tych cudownych roślin łatwo się zakochać i naprawdę – trudno się od niego oderwać. Nie ma więc co się dziwić, że kolor lawendowy szybko stał sposobem na wprowadzenie niezwykłych właściwości tych kwiatów do wnętrz naszych mieszkań i domów. Jaka to jednak dokładnie barwa i jak wykorzystać ją w aranżacji? Poznaj nasze pomysły na relaksujące wnętrza o nucie lawendy.
Kolor lawendowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?
Kolor lawendowy budzi nieco kontrowersji. Tak jak kolor wrzosowy, odcień ten pochodzi od rośliny, która występuje przecież w wielu odcieniach fioletu. Niektóre gatunki lawendy cieszą oczy głębokim, niebieskawym kwiatostanem, a innych barwa wpada nawet w mleczno-różowy odcień. Przyjęło się jednak uważać, że lawendowy to kolor powstały z połączenia czerwonego, niebieskiego i zielonego.
Jakie kolor lawendowy ma znaczenie? Przywodzi na myśl te skojarzenia, które niosą za sobą inne odcienie fioletu, czerpiąc jednak wiele z symboliki samej rośliny, od której się wywodzi. Z fioletu bierze wiele elegancji czy wdzięku, ciesząc oczy nutką lekkości i kreatywności. Fioletowy kwiat lawendy przynosi mu relaks, uwagę i nienachalne skupienie – dlatego właśnie kolor lawendowy tak świetnie wycisza i sprawdza się w spokojnym domu.
Niegdyś kolor lawendowy pojawiał się we wnętrzach jedynie pod postacią dodatków. Kojarzy nam się z pięknie wyszywanymi poduszkami czy matową ceramiką w prowansalskich zabudowach, które zatrzymały się w czasie.
Dzisiaj wciąż odkrywamy jego magię – udało nam się oswoić lawendę, a ta, zamiast stać się jedynie dopełnieniem aranżacji, staje się jej centralną częścią. Gra pierwsze skrzypce nawet w nowoczesnych aranżacjach, goszcząc na ścianach czy stając się kolorem mebli. Wygląda pięknie i budzi pozytywne emocje!
Jak odróżnić odcienie lawendowego?
Lawendowy to kolor niejednoznaczny – tak jak sama roślina ma wiele podgatunków, tak i kolor ten przybierać może różne odcienie. Wyróżniamy więc fioletową lawendę, która ma w sobie dużo mniej zieleni, angielską lawendę, która romantycznie skręca w stronę czerwoności czy lawendowy różowy, który przemyca bardzo wiele z rozmytego różu, zawierając w sobie za to niewiele niebieskiego.
To nie wszystko! W ospałym lawendowym odnajdziemy wiele nut szarości, a głęboki lawendowy kusić będzie niemal jagodową, mocną barwą. Dla każdego coś dobrego!
Z czym łączyć kolor lawendowy we wnętrzach?
Zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do fioletu – szczególnie tak niezwykłego, jak kolor lawendowy? W jakim połączeniu uda Ci się wykreować tę charakterystyczną, sielską atmosferę?
Lawendowy świetnie czuje się w towarzystwie innych kolorów. To prawdziwy ekstrawertyk – dopiero odpowiednia kompania powoduje, że pokazuje on swój prawdziwy charakter. W samotności łatwo może się przejeść i trudno zastosować go solo w aranżacji.
Jasne, chłodne barwy pomogą mu wykrzesać ten charakterystyczny, ożywczy klimat. Nie zawsze jednak musisz łączyć go z bielą – chociaż to połączenie sprawdzi się dobrze w minimalistycznych wnętrzach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić lawendowy w towarzystwie mocnych, intensywnych barw o tym samym klimacie. Świetnie prezentuje się oberżyna czy mocny purpurowy, któremu potrzeba nieco lawendowej lekkości.
Lawendowy, jak niemal każdy kolor inspirowany naturą, świetnie komponuje się także z kwiecistymi wzorami. Jeśli chodzi o materiały, to w otoczeniu lawendy nie może zabraknąć charakterystycznego rozbielonego drewna czy lnu i wikliny – podkreślą ten rustykalny klimat! To jednak nie wszystko. Kolor lawendowy świetnie prezentuje się także w połączeniu z aksamitem czy złotymi dodatkami.
Jakie połączenia my uwielbiamy?
-
Kolor lawendowy i szałwiowy
Świeży i neutralny kolor szałwiowy świetnie współgra z lawendą, tworząc razem nieco rozmarzone, ale harmonijne wnętrze. Te lekko pastelowe barwy sprzyjają relaksowi i kojarzą się z naturą, a delikatny chłód zieleni świetnie podkreśla przytulność lawendy. Ten kontrast sprawia, że w takiej aranżacji aż chce się usiąść z kubkiem ulubionej herbaty i dobrą książką. Świetnie sprawdza się zarówno w sypialni, jak i w kuchni! -
Lawendowy i łososiowy róż
Ten ciepły odcień różu jest piękny, ale w nadmiarze może zrobić się zbyt słodko. Z pomocą przychodzi mu kolor lawendowy, któremu udaje się okiełznać nieco jego dziewczęcą moc. Uzyskujemy dzięki temu połączenie, które przywodzi na myśl zachód słońca nad prowansalskimi polami lawendy, od których trudno oderwać oczy. -
Biel i lawendowy
Klasyczne połączenie bieli i lawendy to czysta, świeża i niemal pachnąca kompozycja. Dzięki niej powstają harmonijne, pełne spokoju i eleganckie wnętrza, które łatwo wzbogacić o ciekawe dodatki. To ponadczasowy strzał w dziesiątkę, który sprawdzi się w różnorodnych aranżacjach.
Kolor lawendowy a style aranżacyjne
Coraz częściej kolor lawendowy spotkać można w bardzo różnorodnych wnętrzach. Niegdyś zarezerwowany dla prowansalskich, rozmarzonych aranżacji, dzisiaj pojawia się zarówno w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym.
Niektóre odcienie fioletu, szczególnie te głębokie, mogą być nieco przytłaczające. Przez to ich zastosowanie na niewielkich przestrzeniach jest utrudnione – te wydają się w ich towarzystwie jeszcze mniejsze. Lawendowy, dzięki swojej lekkości i neutralności sprawdza się nawet w mniejszej przestrzeni, a w połączeniu z bielą jest sposobem na przestronne wnętrze. Dzięki temu udaje się podkreślić auty niewielkiego metrażu!
- W jakich stylach aranżacji warto więc go wykorzystać? Połączony z beżami czy pastelowymi barwami, kolor lawendowy świetnie sprawdzi się w spokojnych wnętrzach w stylu wiejskiego, francuskiego domu. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego prowansalskich czy rustykalnych mieszkań!
- To jednak nie wszystko! Z odrobiną czerni czy popielatej szarości jest świetnym pomysłem na funkcjonalne wnętrze w stylu nowoczesnym. Zapewnia mu przytulność i zachęca domowym ciepłem, nie odzierając jednak z tak kuszącej lekkości. Sprawdza się także w stylu glamour – w połączeniu ze złotymi dodatkami czy z kolorem burgundowym rozsiewa nienachalną, elegancką atmosferę.
- Lekkie, lawendowe barwy to także nieodłączny element stylu angielskiego czy modnego shabby chic, który przywodzi na myśl letnią, brytyjską rezydencję, w której jednak nie brakuje niezbędnego „luzu”. To właśnie o tę relaksującą atmosferę dba kolor lawendowy!
Kolor lawendowy – jak wprowadzić go do wnętrz?
Czujesz, że kolor lawendowy idealnie sprawdzi się w Twojej aranżacji? Najłatwiej przemycisz go do wnętrza za pomocą efektownych dodatków. Tekstylia, takie jak poduszki czy efektowne narzuty robią wrażenie i przykuwają uwagę, dodając spokojnemu wnętrzu nieco niezbędnego koloru.
Świetnie sprawdza się także lawendowa ceramika czy delikatne meble zachęcające do relaksu – szczególnie dobrze wyglądają aksamitne fotele czy sofy. Dobrym pomysłem są także ulotne, lawendowe zasłony.
Ściany w kolorze lawendowym
Zdecydowanie najodważniejszym sposobem na wprowadzenie lawendowego do wnętrz jest pomalowanie ścian na ten kolor. Nie wszędzie jednak sprawdzi się pokrycie nim wszystkich ścian. Jeśli nie chcesz przytłaczać wnętrza zbyt dużą ilością tego wyjątkowego odcienia fioletu, możesz postawić tylko na jedną ze ścian. Szczególnie dobrze wygląda ta u wezgłowia łóżka! W towarzystwie bieli, szarości czy cieplejszych odcieni sprawdzi się doskonale.
Innym sposobem na lawendowe ściany są na przykład urokliwe tapety w kwiatowe wzory. Zdobiące je małe, lawendowe gałązki tworzą wyjątkowy klimat!
Lawendowe dekoracje avant basic
Na jakie jeszcze dekoracje warto postawić, planując wnętrze zanurzone w lawendowym kolorze? Wykorzystaj ozdoby w modnym stylu avant basic, który jest prawdziwym przebojem Instagrama: tam należy szukać jego początków! Łączy on to, co bardzo dobrze znane, z elektryzującą oryginalnością.
Kolor lawendowy świetnie czuje się w takich właśnie nietuzinkowych formach. Ciekawe wazony czy ramy luster są świetnym pomysłem, by tchnąć we wnętrze nieco nowego życia. Przyciągają wzrok! Jeśli jesteśmy przy dodatkach, nie można zapomnieć o ozdobach stołu: to miejsce, w którym lawendowy prawdziwie bryluje. Zobacz, jak świetnie wyglądają dywaniki czy serwetki w tym kolorze! Chciałoby się nigdy nie wstawać od stołu!
Prowansalski salon
W salonie w stylu prowansalskim wszyscy czują się jak w domu. Nie może zabraknąć lawendowych zasłon, poduszek… i samej lawendy! Suszone i świeże rośliny wprowadzają wyjątkowy klimat, nie mówiąc już o zapachu. Łatwo się w nim zakoch
Lawendowy taras
Kto nie marzył o tarasie zatopionym w lawendzie, z którego rozpościera się piękny widok na zachodzące słońce? To idealne miejsce, przy przysiąść latem z kieliszkiem ulubionego wina. Oprócz nieodzownych roślin nie może zabraknąć na nim również miękkich koców i pledów, które zadbają o komfort, nawet gdy zrobi się już nieco chłodniej. Nie zapomnij również o lawendowych poduszkach i dodatkach na stół.
Różowo-lawendowa łazienka
Kto powiedział, że łazienka musi być sterylnie biała? To miejsce relaksu i odprężenia! Połączona moc lawendy i różu sprawi, że poczujesz się prawdziwie zaopiekowany, a wieczorne kąpiele staną się niemal uzdrawiające. Możesz postawić na lawendowe dodatki, takie jak miękkie ręczniki czy dywaniki, ale równie dobrze kolor ten może pokrywać płytki czy ściany. Zobacz, jak uroczo to wygląda!
Kolor lawendowy nie ma przed Tobą żadnych tajemnic! Trudno mu się oprzeć, więc z pewnością już niedługo zagości także w Twoim domu. Chcesz poznać inne odcienie fioletu? A może interesuje Cię kolor roku 2022? Odkryj więcej na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących poradników i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz… zanurzmy się w Prowansji!