THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
kolor błękitny na ścianie w sypialni obok beżowego łóżka

Właściwie jest pozbawiony wad, za to zalet ma całe mnóstwo. Wycisza, uspokaja, poprawia nastrój i wprowadza do wnętrza niebywałą harmonię. Sprawdzi się w salonie modern classic, pokoju dziecięcym w skandynawskim stylu i w nowoczesnej sypialni. Chociaż wydaje się delikatny i lekki jak piórko, w istocie ma mocny charakter, który pokazuje w wielu aranżacjach. Poznaj bliżej kolor błękitny. Zobacz jak pięknie potrafi czarować przestrzeń komponując się z innymi barwami.

Kolor błękitny – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Błękitny już od czasów starożytności kojarzył się z otwartą przestrzenią, wodą i bezchmurnym niebem. To kolor z bogatą symboliką. W większości kultur oznacza uduchowienie, spokój, czystość, ale też kreatywność i inspirację. Uważany jest za najzimniejszą z barw, a mimo to cieszy się ogromną popularnością w świecie wnętrz. Psychologowie kolorów twierdzą, że daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Nic dziwnego, że jako kolor utożsamiany z nieskazitelną przyrodą i relaksem większości z nas kojarzy się z błogimi wakacjami na łonie przyrody. Na plus przemawia także jego uniwersalny charakter – pięknie koresponduje z większością kolorów, jest lekki, orzeźwiający i bardzo jasny, przez co nie przytłacza a optycznie powiększa przestrzeń. Jak mało który, kolor błękitny jest bezpieczny – stosując go nawet w nadmiarze nie musisz się martwić, że przedawkujesz.

Najpopularniejsze odcienie błękitu

Jest ich tak wiele, że trudno wszystkie wymienić. Jedne intensywne, energetyczne, przykuwające uwagę jak kolor kobaltowy, indygo czy petrol… Inne delikatne, pastelowe, lekkie jak pianka. Ta różnorodność sprawia, że niektóre odcienie niebieskiego świetnie komponują się z większością kolorów. Firma Delux, ekspert w dziedzinie barw, jako kolor roku 2022 wybrał Inspirujący Błękit. Ten świeży, przewiewy odcień jest jak powiew letniej bryzy od morza. Subtelnie ożywia przestrzeń, nadaje jej więcej przestronności, a nam koi nerwy i łagodzi napięcia. A jaki kolor pasuje do iebieskiego? Zobaczcie te najpopularniejsze:

  • Baby blue subtelny, rozbielony, fantastycznie rozjaśnia i optycznie powiększa. Ma w sobie nutę ekstrawagancji, ale i sporo łagodności, którą obdarowuje wnętrza w różnych stylach.
  • Kobaltowy Kojarzony z charakterystycznymi wzorami na porcelanie, wciąż nie przestaje być numerem jeden na modowych wybiegach i w wyrafinowanych wnętrzach. Przypomina nieco kolor chabrowy i błękit paryski, ale od pierwszego jest trochę ciemniejszy, a od drugiego mniej intensywny.
  • Granatowy poważny, nobliwy i zrównoważony. Nie bez powodu navy blue wybierany jako kolor przewodni różnych uroczystości. Ostatnio znów jest na topie. Pięknie odbija światło i efektownie prezentuje się na szlachetnych tkaninach z połyskująca fakturą. Kolor granatowy ma wiele odcieni – błękit pruski, czy szafirowy to jego najbliżsi krewniacy.
  • Indygo Balansuje na granicy niebieskiego i fioletu. Uznawany za kolor królewski, na który nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Dziś często pojawia się we wnętrzach urządzonych w stylu etno lub śródziemnomorskim. Podobno wspaniale się przy nim medytuje bo działa wyciszająco.

Do jakich kolorów pasuje kolor błękitny we wnętrzach?

  1. Kolor błękitny i biel

    Nie ma chyba bardziej klasycznego połączenia. Ten zestaw przywołuje na myśl tylko jedno – białe puszyste obłoczki rozrzucone lekko przez wiatr po błękitnym niebie. Chłodny duet warto nieco ocieplić wprowadzając do aranżacji elementy naturalnego drewna – najlepiej jasnego, żeby nie zatracić efektu świeżości. To zestawienie nabierze mocy w towarzystwie granatu i czerwieni tworząc razem marynarska kompozycję.
  2. Kolor błękitny i brąz

    Kontrasty zawsze dynamizują przestrzeń i czynią ją bardziej charakterną. Nie bój się różnicy temperatur. Zobaczysz jak meble w ciemnych fornirach potrafią fantastycznie ożywić błękitne ściany. Sprawdzi się drewno we wszystkich ciemnych wariantach, począwszy od orzecha o pięknym rysunku, poprzez wenge, a nawet wpadający w czerwień mahoń.
  3. Kolor błękitny i miętowy

    Podobno niebieski nie nadaje się do kuchni i jadalni bo nie podkręca apetytu. Obalamy te stereotypy. Kolor błękitny plus orzeźwiająca mięta to chyba najbardziej smakowite połączenie jakie można odnaleźć w letnim menu. My dodalibyśmy jeszcze plasterek cytryny. Takie połączenie wspaniale sprawdzi się w romantycznej sypialni, pokoju dziecięcym, czy łazience…
  4. Kolor błękitny i koralowy

    To must have tego lata i chyba najbardziej radosne połączenie kolorystyczne sezonu. Możesz zdecydować się na błękitne tło i koralowe dodatki, albo połączyć te dwa odcienie na ścianach. A może dodasz odrobinę bieli, różu, delikatnego żółcienia i stworzysz geometryczny deseń? Na takim tle kapitalnie zagrają meble w stylu vintage w tekowym fornirze.

Kolor błękitny a style aranżacyjne

Świetnie podkreśla romantyczne i słodkie stylizacje, ale także te w nowoczesnej, minimalistycznej wersji. Sprawdza się w klasyce i potrafi zagrać na bardziej sielską nutę. Są style, w których czuje się najlepiej. Zobaczcie jakie:

  • Skandynawska przytulność – Charakterystycznym elementem dla tego stylu jest kanapa w błękitnym kolorze i jasny puszysty dywan z długim włosem. Polecamy uzupełnić ten zestaw o dodatki zapożyczone od modnego boho – na rattanowe foteliki narzuć poduchy w błękitno-białe desenie, a obok postaw kosze plecione z morskiej trawy. Zobaczysz jak zrobi się przytulnie i ciepło.
  • Nowoczesny rustic – Dużo drewna, plecionych z rattanu dodatków, lniane i bawełniane tekstylia… Sprawdzą się i w domu za miastem i przytulnym mieszkaniu w centrum miasta. Kuchenny stół nakryj obrusem w błękitne kwiatowe printy, a na ławę narzuć poduchy w błękitno-białe psy. Taki miks deseni wprowadzi trochę ekstrawagancji, żeby nie zrobiło się zbyt sielsko.
  • Glamour – Kocha wszystko co się świeci, a najpiękniej błyszczą welwetowe tkaniny w pastelowym błękicie. Ten kolor wyjątkowo pięknie wypada w połączeniu ze złotem tworząc lekką, kobiecą aranżację jak z rokokowych obrazów.

Jak prosto wprowadzić błękitny do wnętrz?

Masz jeszcze wątpliwości czy kolor błękitny to dobry pomysł? Nie może być inaczej! W końcu to jeden z obowiązujących w tym roki trendów kolorystycznych. Popularność zdobył na ścianach, teraz czas na meble. Pięknie wygląda w roli błękitnej tapicerki nadając lekkości nawet najbardziej niezgrabnemu meblowi. Jego relaksujące właściwości docenisz w sypialni, w gabinecie pozwoli Ci się lepiej skoncentrować, a w salonie zadziała jak zastrzyk pozytywnej energii.

Kojąca minimalistyczna sypialnia

Odpoczynek w sypialni tonącej w błękicie jest jak unoszenie się w podniebnych przestworzach. Ocieplą je kremowa biel i piaskowe beże. Wygodne łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem i marmurowy stolik dodadzą przytulności, a świeże kwiaty w wazonie przypomną o budzącej się za oknem wiośnie.

Dziecięcy pokój w stylu skandynawskim

Błękit uspokaja, koi nerwy i lęki, ale też wspiera kreatywność i twórcze myślenie. A tego właśnie najbardziej potrzeba naszym maluchom. Jeśli w głównej roli widzisz biel postaw na błękitne dodatki – poduszki w marynarskie pasy, chodnik czy ozdoby na ścianę. Jeśli chcesz więcej błękitu – zdecyduj się na tapicerowany fotel w tym kolorze i lekkie zasłony. Pięknie zagrają z wiklinowymi koszami na zabawki i jutowym dywanem.

Salon modern classic

Ten styl pomiędzy klasyką a nowoczesnością lubi jasne stonowane odcienie dopełnione elementami srebra i złota. Bazą jest kremowo-szara tonacja – idealne tło dla błękitów. W tych kolorach nie może zabraknąć jakościowych tkanin i dodatków. Prosty bufet z niebieskimi frontami aż się prosi, żeby ustawić na nim symetrycznie lampy a ścianę ozdobić lustrem w dekoracyjnej ramie.

Oto kolor błękitny! Właśnie poznałeś o nim całą prawdę! Jeśli chcesz się przekonać jak zadziała u Ciebie w domu zarejestruj się na Westwing i wybierz najpiękniejsze meble i dodatki w tym kolorze.