% THE BLACK WEEK DEALS % Najlepsze oferty tego roku na sofy i łóżka! >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
zastawa talerzy w kolorze różowym

Słodki jak pianki Marshmallow, pudrowy – dziewczęcy i romantyczny, albo zmysłowy i drapieżny… Paleta odcieni różu jest bogata i różnorodna. Od chłodnych, lekko przybrudzonych do ciepłych wpadających w beż. Każdy przybiera inny ton w zależności od tego jaką barwę ma obok siebie. A jaki kolor pasuje do różowego? Oto nasze typy. Poznaj najgorętsze połączenia tego lata.

Różowy – jaki to kolor?

W modzie zdobył popularność już za czasów Ludwika XVI jako obowiązkowy kolor… męskiej garderoby. We wnętrzach za to wylansowała go królewska małżonka lubiąca otaczać się różowymi bibelotami. I tak powoli odcienie różu opanowały cały świat – od przedmiotów codziennego użytku po wieczorowe kreacje. Każda epoka miała swojego faworyta. Największą popularność zdobył w latach 50. – słodkie i pastelowe tony pojawiały się w każdym modnie urządzonym domu. Później na chwilę o nich zapomniano, bo uważano, że kojarzy się ze złym smakiem i kiczem. Po latach znów powrócił i to w wielkim stylu.

Dziś kolor różowy przeżywa we wnętrzach prawdziwy boom. Wykorzystując go umiejętnie, możemy dodać aranżacji odrobinę słodyczy, przytulności, elegancji… ocieplić atmosferę, albo trochę ochłodzić. Paleta jest naprawdę bogata a różowy jako pochodna czerwieni, zmienia się w zależności od użytych pigmentów. Domieszka beżu, żółcieni, a nawet brązu, gwarantuje cieplejszą barwę jak kolor łososiowy a im więcej bieli, szarości czy fioletu, tym odcień jest chłodniejszy. Zamierzony efekt osiągniesz w zależności od tego z czym połączysz róż. A jaki kolor pasuje do różowego? Nasi eksperci od trendów wybrali dla Ciebie kilka zestawień, które z pewnością zrobią furorę w tym sezonie.



Kontrastowa zieleń – jaki kolor pasuje do różowego?

Zastanawiasz się jak właściwie dobierać kolory do siebie? Jeśli nie masz intuicji i wprawnego oka pomocne może okazać się koło barw. Co to takiego? Graficzny model, który przedstawia sposób mieszania i powstawania kolorów. Możesz na nim zobaczyć, które się uzupełniają, a które ze sobą konkurują. W ten sposób z pewnością nie popełnisz błędu, a uzyskasz zadowalający efekt we wnętrzu. Opierając się o koło barw, można tworzyć trzy podstawowe schematy kolorystyczne: monochromatyczny (kolory znajdują się w jednej linii od środka do krawędzi koła), dopełniający (kolory leżą na wprost siebie), harmonijny (kolory położone są obok siebie).

A czy kierując się teorią barw można określić jaki kolor pasuje do różowego? Oczywiście! Trudne, ale bardzo ciekawe połączenia stworzy na przykład z zielenią. Jej odcienie położone są po przeciwnej stronie na kole.  Ale czy tak kontrastowe zestawienie może dobrze wyglądać? Podpowiedź podsuwa nam przyroda. Skoro niektóre kwitnące na różowo drzewa i kwiaty wypuszczają zielone listki wprawiając nas w zachwyt, dlaczego te dwa kolory nie miałyby się sprawdzić w naszym najbliższym otoczeniu? Z odświeżającą miętą pogodny duet stworzy kolor malinowyto gratka dla wielbicieli lat 80. i modnego ostatnio stylu avant basic inspirowanego grupą Memphis.

Równie radosną, choć trochę bardziej ekstrawagancką parą, będzie ciemna butelkowa zieleń i intensywny millennial pink – wykreują eleganckie wnętrze. Ciepła oliwka i brudny róż to propozycja do wnętrz w stylu retro – na tle zieleni świetnie zagrają nie tylko tkaniny w różowej tonacji, ale fornirowane meble i złote bibeloty.



Jaki kolor pasuje do różowego? Nasze ulubione zestawienia

Wybraliśmy według nas najbardziej efektowne. Niektóre ponadczasowe, inne trochę nieoczywiste, a nawet zagadkowe. Zobacz jaki kolor pasuje do różowego i które połączenia zdadzą egzamin w Twoim domu.

1. Połączenie różowego i zieleni

Pastelowy róż z delikatną świeżą miętą tworzą prawdziwie romantyczną parę, wymarzoną do pomieszczeń, w których liczy się spokój – sypialni czy łazienki. Więcej odwagi wymaga połączenie różu w bardziej cukierkowym wydaniu z ciemną szmaragdową zielenią. Różowa ściana w zestawieniu z ciemnozieloną lamperią stworzą duet wyrafinowany i bardzo spektakularny. Przekonaj się!

2. Różowy i niebieski – słodka klasyka

Słodka, co nie znaczy, że sprawdzi się tylko w pokojach najmłodszych. Chociaż przez lata utarło się, że te dwa kolory przypisywane są romantycznym księżniczkom i małym rycerzom, okazuje się, że znakomicie zdają rolę również w „dorosłych” aranżacjach. Turkusowy z łososiowym stworzą radosne wnętrze w wakacyjnym klimacie. Z kolei kolor malinowy plus błękit królewski równa się wnętrze kipiące energią i świeżością. To kolorystyczne rozwiązanie zagra w nowoczesnym wnętrzu, gdzie obok śmiałych designerskich mebli rządzi intensywna kolorystyka. Pudrowe odcienie z delikatnymi błękitami wykreują romantyczną aurę w salonie urządzonym w stylu pałacowym lub glamour. Mocna fuksja to towarzyszka dla ciemnych tonacji – granatu czy wpadającego w grafit feldgrau.

3. Ciekawe połączenie różowego i brązu

Pudrowy, przez domieszkę beżu, dobrze wygląda z rudościami, wprowadzając ciepły i przytulny klimat. Rude odcienie brązu często pojawiają się na skórzanych tapicerkach, a te jak wiadomo kochają wnętrza w stylu industrialnym. Ciemniejsza tonacja brązów lepiej wygląda z chłodniejszymi i nieco przybrudzonymi odcieniami różu, a także ze słodkimi cukierkowymi. Na ich tle świetnie zagrają meble vintage w orzechowych i tekowych fornirach. Skandynawska przytulność czy sielskie rustykalne wnętrza to pole do popisu dla pary pastelowy róż i jasne przyszarzałe beże, na przykład w postaci naturalnych plecionek z juty czy jasnego drewna.

4. Jaki kolor pasuje do różowego popiel

Jasne odcienie różu dodają dziewczęcego uroku i lekkości. Zwłaszcza jeśli zastosujemy je na zwiewnych, miękkich tkaninach – zasłonach, pledach, puszystych dywanikach czy aksamitnych poduszkach. Popielaty to najjaśniejszy odcień szarości. Razem stworzą świeże, spokojne i harmonijne połączenie. Zauważ, że odcień szarości zawsze usuwa się nieco w cień, oddając palmę pierwszeństwa różowi, który na jego tle jeszcze piękniej promienieje.

5. Róż i żółty – udany duet

Delikatne pastelowe odcienie zawsze dobrze wypadają razem. To połączenie jest jak różano-cytrynowy sorbet – apetyczne i słodkie. Mocniej wypada wersja przybrudzonego różu z ciepłym musztardowym. Te dwa kolory radzimy stosować ostrożnie, najlepiej w postaci dodatków na  bardziej neutralnym tle, na przykład bieli lub szarości. 

Niezawodne połączenie różu i złota

Te dwa kolory są wprost dla sobie stworzone i to od dawna. Już w czasach Marii Antoniny zdobiły finezyjne rokokowe apartamenty, a dziś także nowoczesne wnosząc do nich mnóstwo kobiecości i elegancji. Ze złotem wyglądają pięknie wszystkie odcienie różu. Kolor szlachetnego kruszcu rozświetla przybrudzoną tonację, ociepla chłodną, a pudrowej dodaje jeszcze więcej finezji i szyku.

6. Róż i biel – połączenie lekkie jak chmurka

Jasne, czyste i romantyczne zestawienie. Idealne do pokojów dziecięcych, ale i w sypialni rodziców sprawdzi się doskonale. Ten ponadczasowy duet często spotyka się w łazienkach, do których wprowadza wiele świeżości i czystości. Najlepszy efekt osiągniesz umiejętnie różnicując proporcje – w zależności od tego, czy chcesz osiągnąć bardziej pastelowe, chłodne czy cieplejsze wnętrze, dodaj więcej różowego lub białego.

Jaki kolor pasuje do różowego w ciemnych wnętrzach?

Ciemne kolory wprowadzają tajemniczy, nieco teatralny klimat, ale pod warunkiem, że zostaną przełamane kontrastowymi odcieniami. Czarne welwetowe fotele i złote dodatki? Proszę bardzo! Zobacz jak efektownie będą wyglądały na tle jasnej różowej ściany. W ciemnej kuchni postaw lekkie foteliki w malinowym kolorze – czerń zrównoważy landrynkowy odcień, więc nie obawiaj się, że zrobi się zbyt słodko. Ciemny grafitowy blat możesz zestawić z frontami w odcieniu przybrudzonego różu, a ścianę nad szafkami pomaluj na delikatniejszy – pudrowy. W salonie na tle szałwiowej zieleni postaw efektowną sofę w kolorze chłodnego różu – kącik wypoczynkowy będzie wyglądał zjawiskowo. Jak widzisz różowe akcenty potrafią zdziałać cuda w ciemniejszych wnętrzach i odwrotnie – głębokie kolory podkreślają subtelność różu.

Czy różowy pasuje do czerwonego?

Te dwa kolory wywodzą się z tej samej rodziny. W końcu róż to bardziej lub mniej rozbielona czerwień. Nic dziwnego, że naturalnie się uzupełniają, tworząc udaną parę kolorystyczną. Radzimy unikać jednak zbyt krzykliwych zestawień – nawet jeśli na początku będą robić wrażenie, po jakimś czasie po prostu zaczną męczyć. Wybieraj ciepłe, łagodne tonacje czerwieni – bordo, wiśniowe czy zbliżone do różu arbuzowe – i komponuj je z chłodniejszymi odcieniami różu lub łososiowym.

Różowy – jak prezentuje się na różnych materiałach?

  1. Aksamit

    Ta miękka tkanina ma delikatne włoski, które w zależności od tego jak się ułożą, nadają jej piękny połysk. Dzięki temu różowy na welwetowych tapicerkach nabiera jeszcze więcej blasku i świetlistości. Jeśli zestawisz go ze złotymi dodatkami, cała aranżacja będzie wyglądała bardzo szykownie i elegancko.

  2. Len

    Naturalny i na pierwszy rzut oka nieco zgrzebny, ale ma w sobie wiele uroku. Nawet pognieciony wygląda szlachetnie. Lniane zasłony w delikatnym różowym odcieniu wyglądają bardzo romantycznie, nadając okiennej aranżacji lekkości. Z kolei różowe serwetki z lnu, z delikatną mereżką na brzegach, urozmaica nakrycie stołu w rustykalnym stylu.

  3. Ceramika

    Ręcznie robione talerze, kubki i miseczki to hit ostatnich sezonów. Nie może zabraknąć ich na skandynawskim stole. Ale nie wszystkie muszą być jednakowe. Zestawiaj różowe z szarymi, baw się kształtami naczyń i deseniami, a zobaczysz jak pięknie ożywią stołowa dekorację.

  4. Szkło

    Proste, cienkie i przejrzyste, albo grube, barwione w masie… Dekoracyjne szkło przeżywa teraz swoje pięć minut. Szklanki, karafki, kieliszki w odcieniach różu wyglądają lekko na stole i ładnie się komponują z porcelanową zastawą. W tym kolorze świetnie wyglądają też wazony – na koktajlowy bukiet lub jedną gałązkę – oraz kryształowe świeczniki na proste świece lub małe tealighty.



Jaki kolor pasuje do różowego na ścianie?

Odcienie różowego, zwłaszcza te jasne, są na tyle uniwersalne, że świetnie nadają się na ściany. Nie zdominują wnętrza, nie pomniejszą optycznie nawet niewielkiego pomieszczenia. Mogą tworzyć wyrafinowane tło dla mebli w innych odcieniach różu. Wybieraj te, które ładnie się uzupełniają – na przykład pudrowe i landrynkowe. Pamiętaj, że w zależności od intensywności, róż może w rozmaity sposób wpływać na nasze zmysły. Ostre odcienie, jak kolor fuksja czy amarant, będą pobudzać i wyzwalać energię. Te stonowane i ciepłe, z domieszką beżu, dodadzą przytulności, a chłodniejsze, z nutą szarości – spokoju. Róż na ścianach sprawdzi się nie tylko w postaci nałożonej farby, ale także dekoracyjnego tynku czy efektownej tapety. Żeby nie zrobiło się jednak zbyt infantylnie, zawsze wprowadzaj inne kolory. Teraz już wiesz jaki kolor pasuje do różowego, więc z pewnością umiejętnie je ze sobą połączysz. 

Niektóre kolorystyczne pary pewnie dobrze znałeś, ale o innych nie miałeś dotąd pojęcia, prawda? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu przewodnikowi będziesz teraz wiedział jaki kolor pasuje do różowego. Wejdź na Westwing i przebieraj w jego odcieniach, łącząc ze sobą dodatki, meble i tkaniny. Znajdziesz je tutaj w szerokim wyborze.