Sypialnia w bloku: 10 pomysłów na piękne wnętrze
Projektując wnętrze sypialni kieruj się wygodą i komfortem. Przecież to właśnie tu planujesz spędzać czas po ciężkim dniu pracy. Sypialnia w bloku wymaga jednak większego zaangażowania i dbałości o szczegóły, z uwagi na małą ilość miejsca. W małej sypialni najważniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Warto wykorzystać wszystkie wnęki i zabudować je, aby zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Poznaj nasze pomysły i triki na aranżację małej sypialni w bloku!
Projektując wnętrze sypialni kieruj się wygodą i komfortem. Przecież to właśnie tu planujesz spędzać czas po ciężkim dniu pracy. Sypialnia w bloku wymaga jednak większego zaangażowania i dbałości o szczegóły, z uwagi na małą ilość miejsca. W małej sypialni najważniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Warto wykorzystać wszystkie wnęki i zabudować je, aby zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Poznaj nasze pomysły i triki na aranżację małej sypialni w bloku!
Aranżacja sypialni w bloku: krok po kroku
Mieszkanie w bloku rzadko kiedy posiada duża i przestronną oddzielną sypialnię. Jeśli jednak, masz to szczęście i masz możliwość stworzenia osobnego pomieszczenia do sparani, przygotowaliśmy dla Ciebie wksazówki dotyczące:
- wyboru koloru ścian,
- mebli do pokoju oraz
- dodatków.
Kolor ścian do sypialni w bloku
Pierwszym krokiem w urządzaniu małej sypialni powinno być ustalenie właściwej kolorystyki. Najlepsze będą jasne, stonowane odcienie pasteli i biel. Ciemniejsze kolory stosuj z umiarem. Jedna ściana pomalowana np. na czarno może pomóc optycznie zmodyfikować proporcje pomieszczenia. Jednak rozwaga w stosowaniu w odważnych kolorów jest niezbędna. W zbyt dużych ilość i zbyt intensywne odcienie mogą przytłoczyć pokój i go wizualnie zdominować.
Wybierz odpowiednie łóżko
Kolejnym krokiem podczas projektowania sypialni w bloku jest znalezienie odpowiedniego łóżka. To ono gra pierwsze skrzypce i jest niezastąpionym elementem każdej sypialnianej aranżacji. Wybrane łóżko powinno być maksymalnie wygodne i możliwie duże. Dwuosobowe łóżko o szerokości 160 centymetrów to standardowy wybór.
Sypialnia w bloku: niezbędne meble
- W małych sypialniach najczęściej stosuje się szafy z przesuwanymi drzwiami. Wszystko dlatego, że drzwi przesuwne nie potrzebują tyle miejsca na ukazanie zawartości szafy, co takie standardowo otwierane. Do tego można na drzwiach zamontować lustra, które optycznie powiększa pokój.
- Z kolei wybierając stoliki nocne, staraj się wybrać te, które nie stoją bezpośrednio na podłodze, ale mają zgrabne nóżki, gdyż dzięki temu wydają się one nieco lżejsze.
Nasza wskazówka: rozsuwana szafa świetnie sprawdzi się również w przedpokoju w bloku.
Sypialnia w bloku: 6 najmodniejszych stylizacji
Aranżując dowolne wnętrze należy zadbać o wszystkie detale włącznie z dodatkami, akcesoriami i ozdobami. W przypadku małego wnętrza jest podobnie. Wstawione meble i puste ściany tworzą bezosobowy pokój, który sprawia wrażenie nieskończonego. Aby tego uniknąć, postaw na kilka stylowych dodatków. Dobry pomysł na sypialnię w bloku to wszelkiego rodzaju ramki, zdjęcia i galerie grafik. Sprawdź najmodniejsze style w aranżacji sypialni.
Styl glamour w sypialni w bloku
Posiadasz małe mieszkanie i uważasz, że luksus glamour nie pasuje do mniejszych mieszkań? Nic bardziej mylnego. Podpowiemy Ci, jak w sprytny sposób wprowadzić styl glamour nawet do sypialni w bloku.
- W sypialni glamour najważniejsze będą kontrasty. Tego rodzaju wnętrza lubią mocne, intensywne kolory, tj. róż, czerwień i fiolet. Natomiast w małej sypialni, musisz być ostrożny. Bezpieczniej postawić na pastele i beże, a pobawić się kolorem podczas doboru tekstyliów.
- W sypialni glamour nie powinno też zabraknąć elementów złotych lub srebrnych. Styl ten lubi blask i blichtr, dlatego wszelkie zdobienia w tej tonacji sprawdzą się znakomicie.
- Nie bój się mieszania odmiennych materiałów i ozdobnych elementów dekoracyjnych, takich jak złote narzuty, obrębione srebrem zasłony czy pikowane wezgłowie.
Nowoczesna sypialnia w bloku
Sypialnia w stylu nowoczesnym jest przestronna, niezagracona zbędnymi przedmiotami oraz wygodnie i komfortowo urządzona. Najlepiej wyglądają w niej jasne i stonowane kolory. Zasady feng shui mówią, że taka kolorystyka jest uspokajająca, co jest niezwykle ważne dla naszej wewnętrznej równowagi oraz ma znaczny wpływ na zasypianie. Łóżka w nowoczesnym mieszkaniu w bloku to z reguły minimalistyczne i nieskomplikowane meble. W nowoczesnych aranżacjach liczą się funkcjonalne rozwiązania. W przypadku oświetlenia sypialni możliwość sterowania natężeniem światła jest bardzo ważna. Ustaw nowoczesną lampę obok fotela, tworząc kącik czytelniczy. Styl nowoczesny to także nowoczesne obrazy. Nie zapomnij powiesić ich na ścianach podczas aranżacji swojej sypialni.
Sypialnia w bloku w stylu etno
Nie ma jednego przepisu na idealne wnętrze w stylu etno – czerpie on inspiracje z wielu odległych regionów kuli ziemskiej. To rzetelne rzemiosło i oryginalne przedmioty o urzekającej urodzie. Proste meble z egzotycznego drewna o wyrazistym rysunku słojów, a także desenie nawiązujące do zwierzęcych skór to prosty przepis na wnętrze afrykańskie. Równie ciekawie zaprezentują się meble wykonane z lakierowanego drewna w stylu kolonialnym albo te nawiązujące formą do produktów z Dalekiego Wschodu. Dekorując sypialnię w stylu etno, zadbaj o detale. Narzutę w folkowe wzory, haftowane poduszki, dywaniki imitujące skórę zwierząt lub etniczne wzory. Świetnym uzupełnieniem sypialni w stylu etno będą dodatki w naturalnych barwach: kolorach ziemi, beżach, brązach i zieleni.
Scandi a aranżacja sypialni w bloku
Sypialnia w stylu skandynawskim wciąż wpisuje się w najgorętsze trendy. To wnętrze powinno zostać urządzone tak, by wywoływać poczucie spokoju, stąd nacisk na jak największą ilość wolnej przestrzeni i brak nieporęcznych mebli. Centrum pomieszczenia powinno stanowić łóżko o prostej, minimalistycznej konstrukcji, najlepiej wykonane z naturalnego drewna lub kutego metalu. Aby wpisać się w skandynawski styl, wybieraj modele w stonowanej kolorystyce, a więc głównie w odcieniach beżu bądź bieli. Nie zapominaj o elementach hygge! Ciepłe, plecione pledy, świecące girlandy. Dobrze wyglądają także drewniane skrzyneczki na półkach w których możesz umieścić biżuterię.
Tropiki w sypialni
Podstawowym wyznacznikiem wnętrz urban jungle jest wykorzystanie zieleni i nawiązanie do dzikiej przyrody. Wybierz ciemne odcienie koloru zielonego, które przywołają na myśl afrykańskie lasy i egzotyczną roślinność. Butelkową zieleń możesz wykorzystać przede wszystkim na tkaninach – narzucie łóżka, poduszkach lub obiciu fotela. Materiałem, który idealnie wpisze się w klimat tropikalny będzie rattan, juta lub bambus. Decydując się na ten styl w sypialni, nie możesz zapomnieć o roślinach. Zarówno tych żywych w doniczkach jak i motywie na wszelkiego rodzaju tekstyliach.
Sypialnia w bloku w stylu marzycielskiego boho
Sypialnia w stylu boho to świątynia odpoczynku i relaksu. Pościele, miękkie poduszki, piękne zasłony, a to wszystko nasycone wzorami i kolorami. Marokańskie akcenty dodatkowo wprowadzą tajemniczość do tego pomieszczenia. Mimo tego, że styl boho daje wiele swobody, rządzą tutaj raczej jasne odcienie, które przełamuje naturalne drewno. Nieodzownym elementem tego stylu jest oczywiście pleciona makrama. Wszelkie dekoracje z grubych sznurków wyglądają zwiewnie i delikatnie, więc doskonale wpisują się w styl boho. Co więcej, styl boho uwielbia naturalne materiały. Jednym z jego znaków rozpoznawczych są plecione lampy z wikliny, rattanu, bambusa lub trawy morskiej, które nawiązują do wyrobów tradycyjnego rzemiosła.
Sypialnia z salonem w jednym
Odpowiednia aranżacja takiej przestrzeni w połączeniu z kilkoma zabiegami pozwoli uzyskać nam pożądany efekt. Najczęściej podejmowanym rozwiązaniem, jest oczywiście rozkładana kanapa, która posiada funkcję spania. Niestety pozostawia ona wiele do życzenia w temacie wygody. Odpowiedzią na potrzeby małych mieszkań są przestrzenie otwarte, gdzie przenikają się różne strefy życia. W zależności od wielkości przestrzeni otwartej, podziały stref tworzy się wykorzystując elementy architektury lub wystroju wnętrza. Większy metraż salonu w bloku umożliwia wprowadzenie wąskiej ścianki działowej, która zasłoni częściowo łóżko i da poczucie intymności. Alternatywą dla ścianki działowej jest ścianka mobilna, czyli rozmaite półki, biblioteczki i niezabudowane regały. Innym sposobem na oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej jest ustawienie między nimi parawanu.
Kącik do pracy w sypialni w bloku
Okazuje się, że praca w pomieszczeniu sypialnym wcale nie jest mniej efektywna. Jak więc stworzyć funkcjonalną i estetyczną sypialnię z miejscem do pracy? Wśród wielu modeli biurek do sypialni warto rozważyć zakup mebli systemowych i na wymiar, z których możesz stworzyć nietuzinkowe kompozycje i wykorzystać każdy cenny centymetr pokoju sypialnego. Biurko ustaw tam, gdzie będziesz mieć najlepszy dostęp do światła dziennego. Plusem takiej aranżacji, jest fakt, że możesz wykorzystać tę przestrzeń także jako toaletkę do codziennego makijażu.
Jak urządzić małą sypialnię w bloku: funkcjonalna aranżacja
Mała sypialnia w bloku, może stanowić nie lada wyzwanie w funkcjonalnej aranżacji.
- Meble w małej sypialni. Aby mała sypialnia była nie tylko estetyczna, ale też funkcjonalna, trzeba wyposażyć ją w odpowiednie meble.
- Ustawienie mebli. Jeśli szerokość wnętrza pozwala Ci ustawić łóżko w poprzek, warto to zrobić. Dzięki temu zyskasz sporo wolnej przestrzeni.
- Funkcjonalne dekoracje. Zaoszczędzoną powierzchnię możesz wówczas wykorzystać na wiklinowe kosze do przechowywania ustawione na podłodze lub większy stolik nocny.
- Przechowywanie ubrań. Do małej sypialni warto wybrać szafę robioną na wymiar, którą można dopasować względem kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Jeśli dodatkowo na drzwiach tej szafy pojawią się lustra, to optycznie powiększycie wnętrze sypialni.
- Sąsiedztwo pomieszczeń. Jeśli mała łazienka w bloku znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, skorzysta wizualnie jeśli utrzymasz ją w tej samej palecie kolorystycznej co meble w sypialni. Podobne rozwiązanie możesz wykorzystać podczas aranżacji salonu oraz kuchni w bloku.
Oświetlenie w sypialni w bloku
W aranżacjach niedużych pomieszczeń bardzo ważne jest to, żeby dobrać odpowiednie oświetlenie. Muszą być to lampy, które dobrze doświetlą wnętrze, ale nie podzielą go optycznie czy też nie przytłoczą i pomniejszą. W przypadku małej sypialni postaw na lampy sufitowe. W doskonały i równomierny sposób rozświetlą wnętrze, a przy tym nie zajmują dużej przestrzeni. Oświetleniowe minimum to lampa centralna i lampki nocne. Jeśli zależy Ci na przyjemnym klimacie, dobierz do tego dekoracyjny kinkiet skierowany na półki ścienne. Światło w sypialni powinno być przede wszystkim ciepłe, miękkie i ładnie rozproszone. Nie może razić domowników w oczy.
W małej sypialni w bloku nie powinno się stawiać niczego na podłodze, aby nie zagracić wnętrza. Lepiej skupić się na dekoracjach ściennych, takich jak obrazy, plakaty, lustra i zdjęcia w delikatnych, eleganckich ramach.
Sypialnia w bloku może być piękna i funkcjonalna. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, wejdź na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.