Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
salon w stylu industrialym z jasną sofą

Moda na duże, jasne i unikatowe przestrzenienie przemija. I chociaż pierwsze lofty powstały ponad 60 lat temu w Ameryce, u nas wciąż cieszą się popularnością, a zwolenników industrialnych klimatów wciąż przybywa. Na czym polega fenomen loftów, czy jest różnica miedzy stylem loftowym a industrialnym i jak urządzić salon w stylu loft? Na te i inne pytania odpowiedzą Ci nasi eksperci. 

Co to jest loft? Cechy charakterystyczne

  1. Duża przestrzeń – Dawne hale produkcyjne były duże i wysokie, żeby pomieścić niezbędny sprzęt. Dlatego typowy loft charakteryzuje ponadprzeciętna wysokość dochodząca w niektórych punktach nawet do kilku metrów i rozległa przestrzeń, która stwarza świetne warunki aranżacyjne.
  2. Wysokie okna – Kilkumetrowe wnętrza mają bardzo wysokie okna. Zazwyczaj są to przeszklenia, które często sięgają od podłogi po sufit i zajmują całą ścianę. Wpada przez nie do środka mnóstwo dziennego światła, dlatego lofty są znakomicie doświetlone.
  3. Cegła – Czerwona cegła to znak rozpoznawszy prawdziwego loftu. W mieszkaniach inspirowanych loftami często celowo odsłania się ją spod warstw tynku, żeby podkreślić industrialny charakter. 
  4. Odkryte instalacje – Zwykle ukrywane pod tynkiem, w lofcie są jego największą ozdobą. Rury instalacyjne, kable, szyny i belki konstrukcyjne celowo eksponuje się jako efektowną wizytówkę tego miejsca.

Styl loftowy a industrialny – różnice

Materiały

Mieszkania typu hard loft, jak inaczej określa się styl industrialny, powstają w zrewitalizowanych fabrykach, a ich surowe wykończenie ma nawiązywać do klimatu historycznych budynków. Styl industrialny wykorzystuje beton, stal, szkło, spatynowany metal, postarzane drewno i naturalną cegłę w salonie. Soft lofty powstają często w nowoczesnych apartamentowcach, a mieszkania są jedynie stylizowane na lofty. Dlatego w ich urządzaniu panuje większa dowolność. Chętnie wykorzystuje się cegłę, szlachetne gatunki drewna o gładkiej strukturze, wysokiej jakości tkaniny obiciowe, naturalny kamień, mosiądz. Jednym słowem ma być w wielkomiejskim szyku i luksusowo

Salon loft: jaki kolor pasuje do stylu loft?

Styl industrialny preferuje ciemne, zgaszone kolory: czerń, grafit, odcienie szarości, gdzie nie gdzie dla ożywienia czerwień w postaci dodatków. Mieszkanie loft jest łagodniejsze. Dominują jasne barwy, kolory ziemi – ciepłe beże, głębokie brązy, odcienie ziemi – zieleń, ugry, terakoty, musztardowe żółcienie, ale pojawia się też biel a nawet delikatne pastele. 


Kup aranżację

Salon loft: meble

Styl loftowy kocha wygodę: duże, rozłożyste sofy o zaokrąglonych liniach, nowoczesne fotele, komody fornirowane egzotycznymi gatunkami drewna, stoliki z marmurowymi balatami. Hard loft jest bardziej szorstki, woli: łóżka z palet, przeszklone witryny w szpitalnym stylu, regały ze stali, mobilne barki i komody z małymi szufladkami jak z bibliotecznego katalogu.

Salon loft: dekoracje

W mieszkaniach industrialnych sporo jest elementów nawiązujących do autentycznego wystroju dawnych fabryk, dlatego dodatki wyglądają na dotknięte zębem czasu, najcześciej wyszperane na targach staroci. Przeważają proste formy nawiązujące do stylu nowojorskiego lat 60.: lampy-reflektory, zegary dworcowe, plakaty vintage, postarzane dywany w orientalne wzory. W loftach więcej jest luksusowych dodatków, które nawiązują do stylu w jakim urządzona jest przestrzeń. Pojawiają się czarno-białe fotografie oprawione w szykowne ramy, dekoracje ścienne z mosiądzu, duże przeskalowane lampy o designerskiej formie. 

Jak zaaranżować salon w stylu loft?

Najlepiej z wielkomiejskim rozmachem. Możesz inspirować się różnymi stylami, ważne żeby było komfortowo. Salon w stylu loft uwielbia luksusowe rozwiązania – postaw przede wszystkim na jakość. W centrum salonu postaw sofę a najlepiej modułowy narożnik – koniecznie duży, głęboki i nieziemsko wygodny. Obok lekkie foteliki w stylu vintage. Oczywiście nie może zabraknąć wykwintnego stolika, np. z marmurowym blatem i pięknej designerskiej lampy – pamiętaj, że powinna być naprawdę okazała i sporych rozmiarów tak, żeby nie ginęła w dużej przestrzeni. Miękki dywan z długim włosem doda przytulności aranżacji. Ściana z czerwonej cegły ociepli salon i podkreśli loftowy charakter. Salon w stylu loft powinien być cieplejszy i bardziej przyjazny niż w stylu industrialnym. Zatem jasne pastelowe kolory jak najbardziej pożądane, podobnie jak miękkie, luksusowe tkaniny – wełenki, welury czy boucle sprawdzą się idealnie. Możesz sobie pozwolić na ocieplenie dużych okien – zdalne systemy sterowane pilotem sprawią, że nawet w tak wysokim oknach ich rozsuwanie nie będzie problemem. 


Kup aranżację

Podział na strefy w salonie w stylu loft

Lofty pozbawione są ścian działowych. Ich największą zaletą jest duża równomiernie oświetlona przestrzeń. Jednak dla komfortu i swobodnego korzystania z salonu dobrze jest wydzielić w nim poszczególne strefy. Są różne sposoby, żeby to zrobić bez stawiania ścian i zabierania cennego światła. Część kuchenną zaakcentuj stawiając na granicy z salonem nowoczesną wyspę, albo duży stół jadalny. Miejsce do pracy wydziel ażurowymi regałami, które równocześnie świetnie się sprawdzą w roli biblioteki. Strefę wypoczynku zaznacz dużym efektownym dywanem. A co z sypialnią? Większość loftów posiada antresolę z miejscem do spania, ale jeśli łóżko znajduje się w salonie świetnym patentem na oddzielenie go od reszty pomieszczenia będzie postawienie zamykanej przeszklonej ściany w metalowych profilach. Stylem będzie nawiązywała do loftowego charakteru – od strony sypialni możesz powiesić zasłony – kiedy będziesz chciał odizolować się od reszty domowników po prostu je zasuniesz.

Meble loftowe a meble industrialne

Mieszkanie urządzone w stylu industrialnym powinno trochę wyglądać jak nadszarpnięte zębem czasu. Byłoby dobrze gdyby i meble industrialne były nieco „spatynowane” i odzwierciedlały klimat dawnej fabryki. Możesz ich szukać na targach staroci, albo na… babcinym strychu. Sprawdzą się meble, które wyglądają jak wyjęte z dawnego warsztatu: wszelkiego rodzaju mobilne stoliki, barki na kółkach, metalowe regały przypominające magazynowe półki, krzesła typu Bauhaus z chromowanych rurek, czy metalowe hokery z obrotowymi siedziskami. W strefie relaksu może się znaleźć kanapa Chesterfield i fotele jak z angielskiego pubu – najlepiej z nieco przetartej skóry. W industrialnym wnętrzu świetnie odnajdą się meble vintage – duńskie sideboardy, żaluzjowe szafki i komódki z bibliotecznymi szufladkami, a na kolekcję kolorowego szkła czy ceramiki przeszklone witryny jak z dawnego gabinetu lekarskiego. 


Zaaranżuj salon w stylu loft z naszymi meblami i dekoracjami

Meble loftowe są trochę inne. Przede wszystkim sprawiają wrażenie bardziej luksusowych. Proste bryły komód i szafek zrobione są ze szlachetniejszych gatunków drewna, albo wykończone egzotycznym fornirem. Sofa, rozłożysta, głęboka i nieziemsko miękka, tapicerowana najwyższej jakości tkaninami typu wełna o grubym splocie czy gładki, świetlisty welur. Dopasuj do niej stoliki kawowe – ustawiaj je w grupach łącząc różne kształty, wysokości i wykończenia blatów. Salon w stylu loft ma być bardziej przytulny niż salon industrialny, ale dla zachowania charakteru dobrze jeśli pojawią się elementy wspólne – stal, metal, szkło.

Czym charakteryzuje się industrialny salon?

Industrialne pomieszczenie z pastelowym fotelem

Na ścianie czerwona cegła, a na podłodze drewniane dechy lub żywica imitująca beton. To charakterystyczne elementy, które powinny się pojawić. Widoczne konstrukcje architektoniczne i odkryte instalacje będą przypominać o dawnym przeznaczeniu tego miejsca. Salon w stylu industrialnym stawia na proste, geometryczne formy i chłodne surowe materiały jak beton, szkło i stal. Żeby nieco oswoić industrialny charakter warto wprowadzić kilka elementów, które go ocieplą. W tej roli spisze się duży dywan vintage, najlepiej w orientalny wzór przypominający dawne persy, postarzony, tak żeby wyglądał na porządnie wysłużony.

Na nim zaaranżuj strefę relaksu i uczyń ją centralnym punktem salonu. Duża sofa  typy Chesterfield z szorstkiej skóry, fotele vintage i duży niski stolik ze szkła lub palet to absolutne minimum. Możesz jeszcze dorzucić kilka poduch, które będą dodatkowymi siedziskami. Nad stolik spuść na długim kablu lampę – powinna być sporych rozmiarów, żeby proporcjami pasowała do dużej przestrzeni i kształtem przypominała dawne lampy przemysłowe. Z pewnością w takim dużym salonie znajdzie się też miejsce na kąt do pracy. Biurko możesz zrobić z kawałka  surowego drewna i metalowych koziołków. Postaw przy nim obrotowy fotel w bauhausowskim stylu, a na blacie lampkę-reflektor. Efektowną ozdobą będzie duży zegar na ścianie inspirowany dawnymi zegarami dworcowymi. 

Salon loft z kuchnią

Kuchnia w loftowym salonie nikogo nie dziwi. Dobrze zaaranżować ją w pobliżu dużych okien, które będą naturalnie oświetlać nie tylko kuchnię, ale i pobliską jadalnię. Warto odgrodzić ją od reszty salonu chociażby wyspą kuchenną czy długim stołem jadalnym. Pomysłowym rozwiązaniem jest postawienie przesłony typu parawan z ciekawym nadrukiem inspirowanym industrialnymi klimatami. Jak urządzić kuchnię industrialną? Z pewnością powinna nawiązywać do wystroju całego loftu. Meble raczej proste z blatami z naturalnego drewna lub spieków kwarcowych – świetnie imitują kamień i beton. Kolory frontów dobierz do kolorystyki jaka przeważa w salonie – jeśli wystrój jest skandynawski możesz pokusić się na jasne pastele, we wnętrzu modern na ciemniejsze odcienie. Warto skontrastować je z czerwoną cegłą na ścianie, która ożywi kuchnię i wprowadzi przytulną atmosferę. W kuchni loftowej możesz wyeksponować AGD – designerska lodówka nie musi stać w rzędzie szafek, a wolno stojąca kuchenka w stylu vintage z pewnością będzie elementem przykuwającym wzrok


Kup aranżację

Salon w stylu loft z kominkiem

szary fotel motyl przy kominku w mieszkaniu loft

Kominek w salonie nie tylko ciekawie wygląda  i stwarza przytulny klimat, ale często ogrzewa całe mieszkanie. Wkłady kominkowe rozprowadzają kanałami gorące powietrze do każdego zakamarka. Można je dowolnie obudować kształtując kominek w stylu jaki Ci odpowiada. Do loftów proponujemy kominki o prostej, nowoczesnej linii, bez zbędnych ozdób, idealnie wkomponowane w zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych. Pomimo, że są minimalistyczne i tak skupiają na sobie uwagę bo nie ma nic przyjemniejszego dla oka, zwłaszcza w chłodne wieczory,  niż palący się ogień.

Wokół kominka w salonie zbuduj aranżację. Uczyń go centralnym punktem strefy wypoczynkowej – wokół niego ustaw sofę, fotele i stoliki kawowe – tak zaaranżowany kącik wypoczynkowy zintegruje rodzinę bo najlepiej rozmawia się zerkając w palący się ogień. Kominek w lofcie możesz też zbudować z cegły – czerwonej lub pomalowanej na biało – drewniana belka nad paleniskiem nada mu bardziej tradycyjny charakter. W industrialnej przestrzeni świetnie będzie wyglądał wolno stojący kominek typu koza w żeliwnej obudowie. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się kultowy model z 1968 roku – podwieszany kominek obracający się wokół własnej osi.

Małe mieszkanie w stylu loftowym

mały biały salon w stylu industrialnym

Popularność loftów jest tak duża, że deweloperzy coraz cześciej projektują mieszkania o mniejszej przestrzeni, ale pomyślane na tych samych zasadach co tradycyjny loft. Okazuje się, że nawet w niewielkim mieszkaniu typu studio można poczuć się jak w lofcie jeśli będzie miało odpowiednią wysokość, będzie jasne, pozbawione dodatkowych ścian. Większość posiada zaaranżowane już antresole, na których przewidziano miejsce do spania. Jak je urządzić? Podobnie jak duże, tylko w mikroskali. Skoro sypialnia jest na górze pozostaje Ci do zagospodarowania salon w stylu loft z aneksem kuchennym i miejscem do pracy. Ogranicz do minimum ilość mebli tak, żeby móc cieszyć się przestrzenią. Umowne strefy wydziel narożnikiem, stołem czy małą wyspą kuchenną. Zminimalizuj paletę barw do jasnych odcieni, które optycznie powiększa i rozświetlą wnętrze. Podobnie zadziałają metal i szkło, które idealnie wpiszą się w loftową stylistykę.

Jak dekorować salon w stylu loftowym?

Już same elementy konstrukcyjne, odkryta cegła czy sięgające pod sufit ogromne okna mogą być oryginalną ozdobą salonu w stylu loft. Dodatki i dekoracje dopasuj do rodzaju stylizacji. Pamiętaj, że nic tak nie zdobi jak dobra sztuka na ścianie. Elegancki modern polubi galerię zaaranżowaną z biało-czarnych fotografii, styl vintage – plakaty w stylistyce lat 60., a glamour eleganckie dekoracje z mosiądzu zakomponowane na ścianie. Dekoracje powinny być proste w formie, ale oryginalne. Sprawdzą się dodatki wyszperane na targach staroci – wentylatory jak z dawnych amerykańskich filmów czy dworcowe zegary.

Oświetlenie w salonie w stylu loft

Dzienne światło wpadające przez ogromne okna to główny atut przestrzeni loftowej. Przychodzi jednak moment, że trzeba zastąpić je sztucznym. Wybór oświetlenia zależy od stylu w jakim urządzony jest loft. Szykowny glamour z pewnością pokocha kryształowe żyrandole w maxi skali – mogą wyglądać ciekawie zestawione z surowa cegłą. Skandynawska przytulność polubi ażurowe abażury z naturalnych materiałów, a loft w stylu vintage lampy ikony z lat 60. Jeśli jednak Twój loft jest typową industrialną przestrzenią dobierz do wystroju takie, które będą podkreślać przemysłowy charakter.

A więc wszelkiego rodzaju lampy reflektory: małe typu kinkiet montowane do drewnianych belek, sufitowych listew, przypinane do stalowych konstrukcji i stojące na trójnogu. Efektownie zagrają lampy podłogowe lub ścienne w skali XXL – dzięki długiemu ruchomemu ramieniu światło łatwo skierować w dowolny punkt, dlatego często zastępują tradycyjne wiszące. A te ostatnie powinny być pokaźnych rozmiarów tak, żeby współgrały ze skalą wnętrza, zawieszone na odpowiedniej długości dobrze doświetlą górny i dolny poziom loftu. Dekoracyjny charakter mają oryginalne neony – urzekają bogactwem kształtów i kolorów. Flamingi, palmy czy po prostu napisy tworzone z różnych fontów nadają wnętrzu loftowy sznyt.

Jakie rośliny pasują do stylu loftowego?

Teraz już nic Cię nie powstrzyma, żeby stworzyć w swoim mieszkaniu zieloną dżunglę. Możesz sadzić do doniczek co chcesz – duże, małe i ogromne – wszystkie rośliny będą wspaniale rosły w jasnej przestrzeni z dużą ilością dziennego światła. A oto jakie gatunki będą wyglądały w loftach najpiękniej:

  • Monstera – jest odporna na trudne warunki, dogaduje się z większością roślin, szczególnie z palmą. Postawione razem w pobliżu okna stworzą wrażenie oranżerii.
  • Fikusy – ma wiele odmian, ale wszystkie prezentują się okazale, zwłaszcza na tle czerwonej cegły. Szybko się rozrastają tworząc zielone drzewka z drobnymi lub dużymi liśćmi.
  • Zamiokulkas – niezwykle popularny ze względu na szybki przyrost i łatwą uprawę. Ma mięsiste, ciemnozielone liście wyrastające z podłużnych kłączy.
  • Sukulenty – bardzo modne i efektowne. Idealne rośliny dla zapominalskich. Nie straszna im susza i suche powietrze. Pięknie wyglądają w szklanych słojach, betonowych donicach i stalowych osłonkach.

Wskazówka: Jeśli posiadasz mieszkanie z antresolą nie zapomnij o pnączach. Wspaniale oplatają wszelkiego rodzaju poręcze, balustrady i belki stropowe – jeśli będziesz umiejętnie je przycinał i pielęgnował wkrótce poczujesz się jak w zielonych tropikach. 

Wertykalne ogrody i żywe ściany – to nic innego jak moduły na ścianie, w których tworzy się z roślin własne kompozycje. Najlepiej na początku poradź się profesjonalisty, który podpowie Ci jakie gatunki sprawdzą się najlepiej i nauczy jak o nie dbać.

Niby niewielki przewodnik, a zobacz ile wiadomości zgromadziliśmy dla Ciebie. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne kiedy zechcesz urządzić swój własny salon w stylu loft. Zarejestruj się na Westwing i sprawdź jakie inne niespodzianki przygotowaliśmy dla Ciebie.