Mały salon: 10 praktycznych pomysłów jak urządzić mały salon
Salon stanowi wizytówkę każdego domu i mieszkania. Jego aranżacja to duże wyzwanie, w szczególności, jeśli nie dysponujesz zbyt dużym metrażem! Zwykle pokój dzienny musi pełnić wiele funkcji, niekiedy łączy się z kuchnią, jadalnią, a trzeba też znaleźć miejsce na meble wypoczynkowe czy kącik telewizyjny. Jak to zrobić? Oto nasze pomysły na mały salon!
Salon stanowi wizytówkę każdego domu i mieszkania. Jego aranżacja to duże wyzwanie, w szczególności, jeśli nie dysponujesz zbyt dużym metrażem! Zwykle pokój dzienny musi pełnić wiele funkcji, niekiedy łączy się z kuchnią, jadalnią, a trzeba też znaleźć miejsce na meble wypoczynkowe czy kącik telewizyjny. Jak to zrobić? Oto nasze pomysły na mały salon!
Jak urządzić mały salon?
Zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie, a konkretnie pokój dzienny? Mały salon nie powinien stanowić problemu, jeśli wiesz, jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń dzienną z kącikiem wypoczynkowym. Wybierając meble do małego salonu, zwróć uwagę na ich wielkość i funkcjonalność. Innymi słowy, pilnuj by nie przytłoczyć pokoju nadmiarem mebli i dodatków. Zrezygnuj z dużych mebli, które przytłoczą wnętrze. Znacznie lepiej zachować umiar i wybrać meble wielofunkcyjne, jak rozkładane sofy, czy rozsuwane stoły, które w razie potrzeby pozwolą kogoś przenocować lub ugościć obiadem.
Decydując się na dodatki, również zachowaj umiar. Pomyśl nad dywanem ze zdecydowanym, barwnym deseniem. Przydadzą się też lekkie, zwiewne zasłony, lampy wiszące, a także lustro na ścianie, które powiększy optycznie małe wnętrze.
Rozwiązania technologiczne, które oszczędzają przestrzeń
Przytulny salon to domowa oaza. Tu możemy się schronić po długim dniu pracy i odpocząć w rodzinnym gronie. Przytulną atmosferę we wnętrzu zbudują nie tylko domownicy, ale też wyposażenie. Jak poradzić sobie z podłączeniem sprzętów, które są dla nas niezbędne, unikając tym samym zagracenia przestrzeni? Najprostszym rozwiązaniem jest zawieszenie telewizora na ścianie. Zyskujesz tym samym dodatkowe miejsce na półce pod nim.
Ciekawym pomysłem, będzie również rzutnik, który nie tylko wprowadza niesamowity klimat sali kinowej ale i nie rzuca się w oczy w czasie gdy jest wyłączony. A chcąc uniknąć kabli rozwieszonych po całym pokoju, postaw na głośniki połączone za pomocą Bluetooth.
Kolory ścian do małego salonu
Małe mieszkanie potrzebuje jasnych kolorów na ścianach! Poszukując kolorów do salonu, wybierz jasne, odbijające światło: począwszy od klasycznej bieli, która zawsze wygląda elegancko i stanowi najbardziej uniwersalne tło dla dodatków w najróżniejszych kolorach i stylach, a skończywszy na stylowej palecie szarości. Dobrze sprawdzą się także pastele: mięta, róż, błękit.
Nasza wskazówka: mięta, błękit oraz pastelowy róż to również idealne kolory do małego pokoju dziecięcego.
Jak urządzić mały salon – najpopularniejsze style
Posiadając małe mieszkanie, a co za tym idzie – mały salon, nie musisz rezygnować z marzeń o aranżacji swojego M4. Stosując odpowiednie techniki i trzymając się podstawowych zasad, bez problemu zaaranżujesz przestrzeń tak jak tylko sobie wymarzyłeś.
Salon w stylu glamour
Meble glamour w klasycznym wydaniu tego stylu są utrzymane w stonowanych, naturalnych barwach: szarości, beżu, czerni, bieli, ewentualnie pasteli. Mile widziane jest wykończenie mebli welurem i raczej nie eksperymentuje się ze wzorami – w tym wypadku im prościej, tym lepiej. Dużą rolę odgrywają też tkaniny wysokiej jakości. Wnętrze glamour kocha lustra, tym bardziej jeśli aranżujesz w tym stylu małe pomieszczenie.
Przeważnie to dodatki tworzą wrażenie glamour: srebra, lampy, dekoracyjne ramki do zdjęć, zasłony. Każdy element powinien być starannie dobrany niczym makijaż i fryzura do kreacji na czerwony dywan – w końcu salon to taka sala balowa.
Mały salon w stylu modern
Nowoczesny salon coraz częściej otwiera się na inne pomieszczenia. W domach spotykamy obecnie połączenie kuchni, jadalni oraz strefy wypoczynku. Pomieszczenie otwarte nadaje ciekawy efekt dekoracyjny, a jednocześnie okazuje się bardzo praktyczne. Salon powinien być jasny, przestronny, jeśli masz niewielki metraż postaw na meble przeźroczyste, one również są oznaką stylu nowoczesnego. Pamiętaj, że styl nowoczesny to proste formy i stonowane barwy. Elementem dekoracyjnym w takim pokoju dziennym będą plakaty z nowoczesnymi malunkami.
Mały salon w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to jasne, oszczędnie urządzone wnętrza, z prostymi, estetycznie wykonanymi meblami i dodatkami. Nie epatują luksusem i nie podążają uparcie za modą, a jednak chce się w nich być. Meble – tylko te najpotrzebniejsze. Koniecznie proste lub o organicznych kształtach nawiązujących do natury. Dodatki mają nadawać przestrzeni indywidualny charakter. W salonie nie może zabraknąć ciepłych pledów i futrzanych poduszek!
Mały salon w stylu retro
Styl vintage we wnętrzach bezpośrednio nawiązuje do poprzednich epok. Najprościej jest wprowadzić vintage do wnętrza poprzez stylizację mebli. To mogą być zupełnie nowe meble, którym nadaje się wiekowego wyglądu albo te wypatrzone w sklepie z antykami. W salonie możesz wybrać retro komodę pod TV oraz stolik kawowy. Retro kocha wzory i kolory, ale stosuj je z umiarem! Postaw na jeden motyw na przykład tapetę lub dywan. W stylu retro obroni się również musztardowa lub zielono-butelkowa sofa, stanowiąca główny motyw kolorystyczny w pokoju.
Mały salon w stylu boho
Rzemieślnicze wyroby, nawet drobne, jak maski czy figurki, budują odpowiedni klimat we wnętrzu. Niezwykle ważnym elementem są też wzory – od prostych, jak zygzaki i paski, po bardziej skomplikowane. W stylu boho ważną rolę odgrywają materiały i surowce, z których zostały wykonane meble, akcesoria i dekoracje. Egzotykę wnętrza podkreślą szlachetne gatunki drewna. Może być z nich wykonany stolik kawowy pub półki pod TV. Boho to też liczne dekoracje. Za kanapą powieś, ręcznie plecioną makramę lub łapacz snów. Nie zapominaj o roślinach w wiklinowych donicach, dekorujących parapet.
Mały salon w stylu industrialnym
Ten szalenie modny styl, prawie zawsze kojarzy się z dużymi loftami z antresolą, ale świetnie pasuje też do innych budynków, zwłaszcza jeśli Twój salon ma w konstrukcji obnażone drewno lub cegły. Jeśli nie – można też wprowadzić te elementy jako dekorację. Proste w formie, skórzane sofy i fotele, lampy rodem z magazynu czy też regały i stoliki z elementami kutego metalu to elementy, które nadadzą małemu salonowi industrialnego sznytu.
Salon połączony z kuchnią
Wielofunkcyjne wnętrza to często domena małych mieszkań. Dlatego też, w niektórych rozwiązaniach aranżacyjnych warto ,,połączyć” ze sobą pomieszczenia. Mieszkanie będzie optycznie powiększone, ale też modne. Oddzielając salon z aranżacją małej kuchni możesz wykorzystać kilka sposobów:
- oświetlenie: wykorzystaj dwa źródła światła, w kuchni możesz postawić na punktowe, z kolei w strefie dziennej na miękkie światło sufitowe.
- podłoże: najbardziej widoczną granicą pomiędzy kuchnią a salonem będzie wykorzystanie dwóch rodzajów podłogi, na przykład drewniany parkiet w strefie wypoczynkowej, a płytki w strefie gotowania. Dobrym podziałem przestrzeni jest również dywan.
Mały salon z jadalnią
Małe salony z jadalnią to często spotykane rozwiązanie w blokach. Jeśli marzy Ci się piękny salon z jadalnią w bloku, prace rozpocznij od dokładnego planowania. Aranżacje z wykorzystaniem ciekawego narożnika zamiast standardowych krzeseł czy blat zastosowany zamiast stołu zaoszczędzą miejsce i mogą wyglądać bardzo korzystnie.
A rozwiązań, z których możemy skorzystać przy niewielkim metrażu, jest wiele. Jednym z najprostszych jest zastosowanie okrągłego stołu zamiast prostokątnego. Tak urządzony salon połączony z jadalnią jest zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny dla oka. Dobrym rozwiązaniem są także meble rozkładane i wielofunkcyjne. Dekorując mały salon z jadalnią, trzymaj się jednej palety kolorów. Jeśli krzesła przy stole są z zielonym obiciem, ten sam kolor zastosuj także np. na poduszkach.
Szukasz dalszych wskazówek na aranżację małych wnętrz? Sprawdź nasze inspiracje na:
- mały pokój dziecięcy,
- aranżację i dekorację małego przedpokoju,
- jak urządzić małą łazienkę i
- jak urządzić małą sypialnię!
Oświetlenie w małym salonie
Projektując lub aranżując oświetlenie małego salonu w bloku, skup się przede wszystkim na prostej formie. Oto 4 wskazówki, jak wybrać oświetlenie do małego salonu:
- Już na wstępie możesz odrzucić wielkie żyrandole zamontowane na środku pomieszczenia czy masywne lampy z ciemnymi abażurami.
- Co z lampami stołowymi i podłogowymi? Nie musisz się ich bać, one także pomogą Ci doświetlić trudne zakamarki.
- Postaw lampę w takim miejscu, do którego praktycznie nie dociera światło. Będzie ona nie tylko oświetlać przestrzeń ale także, stanowić jej dekorację.
- Możesz wykorzystać także oświetlenie szklanych witrynek na naczynia, by lepiej widzieć, co się w nich znajduje, i jednocześnie uzyskać ciekawy efekt estetyczny.
Nasza wskazówka: jeśli Twój salon to otwarta przestrzeń, połączona z kuchnią, pamiętaj, że możesz je rozdzielić za pomocą dwóch różnych źródeł światła. Aranżując małą kuchnię wykorzystać oświetlenie punktowe, a w przestrzeni dzienne – sufitowe.
Salon w bloku z balkonem
Balkon to ,,kropka nad i” w mieszkaniach w bloku. Ponieważ jest on bardzo często wykorzystywany jako przedłużenie salonu. Jak sprawić, żeby nawet mała przestrzeń balkonu w bloku była eleganckim i pięknym zakątkiem? Przede wszystkim wybierz odpowiednie meble. Nie mogą być one zbyt duże, bo optycznie zagracą przestrzeń. Następnym elementem będą tekstylia. Wybierz kolorowe poduszki i pledy, które sprawdzą się podczas letnich wieczorów na tarasie. No i oczywiście oświetlenie! Kochamy piękne lampiony i małe lampeczki rozwieszone na suficie lub balustradzie.
Kącik do pracy w salonie
Mieszkając w bloku, nie zawsze możemy pozwolić sobie na oddzielny pokój przeznaczony jako gabinet. Często bywa tak, że pracę musimy wykonywać przy stole w salonie. Na szczęście, współcześnie miejsce do pracy nie jest zbyt wymagającą przestrzenią. Do jego urządzenia w salonie zazwyczaj wystarczy biurko lub niewielki stół, wygodne krzesło i w razie potrzeby, na przykład dodatkowy regał na książki bądź dokumenty. Najlepiej, jeśli będzie stało przy oknie bądź bokiem do niego. Pamiętaj, że biuro w salonie nie powinno się optycznie wybijać na pierwszy plan. Dlatego zarówno biurko, jak i krzesło czy inne meble biurowe muszą współgrać stylistycznie z resztą pokoju dziennego.
Jak widzisz, aranżacja małego salonu nie jest trudna. Dzięki naszym wskazówkom urządzisz przytulne i funkcjonalne wnętrze.
Aranżacja małego salonu nie jest trudna. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, wejdź na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.