Mały przedpokój – 15 pomysłów na stylową aranżację
Mały przedpokój to nie problem, gorzej jeśli jest źle zagospodarowany. Chcesz wygodnie się poruszać w niewielkiej przestrzeni, komfortowo przejrzeć w lustrze, ubrać i mieć gdzie odwiesić wierzchnie okrycia? Przeczytaj rady naszych stylistów. Jeśli się do nich zastosujesz, zobaczysz, że małe może być funkcjonalne i… piękne. W końcu przedpokój to miejsce gdzie goście stawiają pierwsze kroki. Niech swoim wystrojem zachęci ich do wizyty.
Mały przedpokój to nie problem, gorzej jeśli jest źle zagospodarowany. Chcesz wygodnie się poruszać w niewielkiej przestrzeni, komfortowo przejrzeć w lustrze, ubrać i mieć gdzie odwiesić wierzchnie okrycia? Przeczytaj rady naszych stylistów. Jeśli się do nich zastosujesz, zobaczysz, że małe może być funkcjonalne i… piękne. W końcu przedpokój to miejsce gdzie goście stawiają pierwsze kroki. Niech swoim wystrojem zachęci ich do wizyty.
Podstawy aranżacji małego przedpokoju
Małe mieszkanie jest mało ustawne i trudne to aranżacji? Nic podobnego! Może jeszcze trudno Ci w to uwierzyć, ale prostymi krokami możesz osiągnąć sukces! Zaraz się przekonasz. Zrób plan działania kierując się naszymi wskazówkami. Oto zasady, o których powinieneś pamiętać aranżując mały przedpokój:
- Jasne kolory: otwierają przestrzeń i optycznie ją powiększają.
- Przemyślane oświetlenie: zaplanuj je już na etapie projektu, albo remontu.
- Przechowywanie: uporządkowana przestrzeń sprawia wrażenie większej.
- Lustra: nie tylko Ty się w nich przeglądasz, ale też Twój mały przedpokój. Dzięki temu wydaje się znacznie większy.
- Meble i dodatki: tylko te najpotrzebniejsze, ale dobrej jakości i estetycznie wykonane. Dzięki nim przedpokój w bloku będzie ładny i przytulny.
Kolory w przedpokoju
Jasne, świetliste, neutralne… Unikaj ciemnych, krzykliwych barw, które bardziej zacieśnią przestrzeń. Nie wskazane są też tapety w duże desenie. Sprawdzą się na pewno spokojne odcienie kremowe, błękitne, delikatne szarości lub pudrowy róż. W wąskim przedpokoju radzimy zastosować sprawdzoną sztuczkę: krótsze ściany pomaluj na kolor dwa tony ciemniejszy niż na dłuższych – mały przedpokój wyda się przestronniejszy. Jeśli chcesz podwyższyć wnętrze pomaluj sufit na biało.
Oświetlenie w małym przedpokoju
Jeśli odpowiednio je dobierzesz gwarantujemy, że mały przedpokój wyda się o wiele większy niż jest w rzeczywistości. A o to przecież chodzi, prawda?
- Postaw na kilka źródeł światła. Im więcej tym lepiej. Ciemny przedpokój sprawia wrażenie mysiej norki i na pewno nie jest dobrą wizytówką mieszkania.
- Oprócz głównej, centralnie powieszonej lampy przyda się kilka punktowych rozwiązań. Nad lustrem, albo po jego obu stronach – efektowny kinkiet. Na niewielkiej konsoli lub szafce na buty – małą lampka, która doda przytulności.
- Ale najważniejsze jest oświetlenie, które optycznie powiększy przestrzeń.
- W wąskim korytarzu zamontuj oświetlenie na najdłuższych ścianach – otrzymasz efekt szerszego pomieszczenia. Możesz wykorzystać taśmy ledowe montowane dyskretnie wzdłuż zabudowy meblowej lub przy podwieszanym suficie.
Optyczne powiększenie
Pamiętaj, że nie tylko jasne kolory ścian powiększają wnętrze, ale także podłoga. Oczywiście w przedpokoju powinna być praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli więc decydujesz się na płytki, zastosuj duże formaty – im mniej widocznych łączeń tym podłoga wydaje się gładsza i większa. W przedpokoju świetnie sprawdzą się płytki imitujące beton lub drewno. Inne znane triki na optyczne powiększenie to jak najwięcej luster i błyszczących powierzchni. Jeśli więc planujesz w przedpokoju szafę pomyśl o przesuwnych lustrzanych frontach lub na wysoki połysk.
Mieszkanie bez przedpokoju: aranżacje
W niektórych mieszkaniach typu kawalerka lub loft, drzwi wejściowe otwierają się bezpośrednio na salon, lub jedno główne pomieszczenie mieszkalne. W tym przypadku trzeba wyodrębnić przestrzeń na przedpokój. Ważne by w ten sposób utworzony hol był przede wszystkim stylistycznie spójny z resztą pomieszczenia. Musi też w nim panować absolutny porządek. Jeśli masz stosunkowo niewiele miejsca, najlepszą opcją będzie ergonomiczna komoda, w której pochowasz wszystko, co chcesz ukryć: buty, parasolki lub szaliki… Komoda nie jest też oczywistym meblem przedpokojowym, takim jak regał na buty, więc będzie bardziej spójna z resztą pomieszczenia. Jeśli zaaranżujesz nad nią galerię ze zdjęć, luster lub obrazów, kącik korytarzowy będzie wyglądał przy tym, jak dekoracyjny element salonu. Funkcjonalną, jak i zdobną dekoracją będą też kosze, zwłaszcza te z przykrywką, a już absolutnym must-have są pufy z funkcją przechowywania, które posłużą też jako stołki. Kolejną opcją jest zdobna garderoba, która sama w sobie będzie elementem dekoracyjnym. Pomieści też wszystko, czego potrzebujesz w jednym meblu.
Mały przedpokój w bloku
Mały przedpokój w bloku to kolejne wyzwanie aranżacyjne. W tym przypadku efektywną stylizację mogą utrudniać stosunkowo niskie sufity oraz wąskie pomieszczenia. Postaw raczej na światło punktowe, kinkiety lub wąskie lampy podłogowe. dzięki którym zaoszczedzisz trochę miejsca. Wzorzysty chodnik utrzymany w tej samej palecie kolorystycznej co reszta pomieszczenia doda mu nieco głębi. Pomyśl też o tym, czy nie zabudować przypadkiem szafy, która ograniczy bałagan. W małych przestrzeniach warto też zminimalizować ilość zbędnych ozdób. Wystarczy dodać ładny sekretarzyk w stylu vintage lub efektowne artystyczne haczyki ścienne, które są zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne.
Wąski przedpokój
Wąski a do tego długi jak stonoga… To najczęściej spotykane rozwiązanie w przedpokojach w bloku. Na szczęście nawet w tak mało ustawnym pomieszczeniu przechowywanie nie jest już problemem. Oczywiście głębokie, wolno stojące szafy odpadają. Zastąp je płytszymi, ale za to wysokimi. Mogą piąć się aż pod sufit, w ten sposób zmieszczą całkiem sporo. Praktyczne są uchylne szafki na buty i wąskie konsole montowane do ściany. Jeśli w wąskim przedpokoju znajduje się wnęka, na przykład po drzwiach, warto ją wykorzystać na zrobienie dodatkowej szafy na sezonowe okrycia. Jeśli przy wejściu nie masz wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie wieszaka, możesz ustawić mobilny drążek na krótkiej ścianie – dzięki kółeczkom będziesz mógł go w każdej chwili łatwo przesunąć.
Styl aranżacji przedpokoju
Nawet mały przedpokój może być prawdziwą perełką jeśli odpowiednio go zaaranżujesz i pięknie urządzisz. W jakim stylu? Dobrze, żeby był spójny z resztą pomieszczeń. W końcu stylowy przedpokój to „wstęp” do mieszkania. Pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu jest bardzo ważne. Jeśli korytarz jest otwarty na salon, tym bardziej warto zadbać o jego wystrój i urządzić go w podobnym stylu. Dobrze oddzielić go od pokoju chociaż niewielką ścianką, albo ażurowym regałem – wejście do salonu bezpośrednio z klatki schodowej nie jest korzystne. Zobacz, jakie style w przedpokoju są najmodniejsze w tym sezonie. Oto nasz krótki przewodnik.
1. Mały przedpokój w stylu skandynawskim
Czy wiesz, że Skandynawowie uchodzą za najszczęśliwszych ludzi na świecie? Krótkie dni umilają im pięknie urządzone domy, które dają poczucie bezpieczeństwa – jednym słowem hygge. Ta filozofia życia przede wszystkim widoczna jest w praktycznych i przytulnych wnętrzach, w których nie brakuje naturalnych materiałów, prostych, funkcjonalnych mebli i dużo światła. Jeśli podoba Ci się ta koncepcja zaaranżuj swój mały przedpokój w stylu skandynawskim. Ściany pomaluj na biało – będą ładnie kontrastować z ciepłym drewnem na podłodze. Stwórz przytulny kącik – prosta drewniana ławka przyda się przy wkładaniu obuwia. Żeby nie opierać się o zimną ścianę, narzuć na nią miękkie poduchy, a na podłodze połóż puszysty, futrzany chodnik. Pod ławką możesz stawiać buty. Wysokie stojące lustro z półeczką na klucze i podręczne drobiazgi zastąpi konsolę.
2. Mały przedpokój w stylu boho
Boho lubi kolory ziemi, dlatego do ciemnego parkietu dobierz ciepły, piaskowy beż na ścianach, a mocniejszy, terakotowy odcień zastosuj w postaci tapicerki designerskiego fotela. Postaw przy nim mały stolik pieniek z postarzanego drewna, a na ścianie powieś plakat vintage – powstanie w ten sposób przytulny, ale oryginalny kącik. Na wąskiej konsoli z półkami wygospodaruj miejsce na małą lampkę w stylu boho – z frędzlami lub z aksamitnym abażurem – oraz suszone kwiaty w wazonie. Wiklinowy kosz i chodnik w geometryczne wzory podkreślą etniczny charakter aranżacji.
3. Mały przedpokój w stylu glamour
Tu możesz pokusić się o ciemniejszy kolor, ale tylko na jednej ścianie. Butelkowa zieleń i czarne dodatki wprowadzą nieco teatralny klimat. Na jej tle ustaw prosty stojący wieszak z kolorze starego złota – z haczykami na ubrania i półką na buty i efektowny kosz. W okrągłą ramę z mosiądzu opraw lustro. W roli stojaka na parasole sprawdzi się duży wazon z czarnej ceramiki.
4. Minimalistyczny przedpokój
Ten styl z pewnością polubi mały przedpokój. Ograniczona do minimum ilość mebli i sprzętów, proste formy i brak nadmiernej dekoracyjności sprzyja niewielkim przestrzeniom. Jednak, żeby nie było zbyt nudno stonowany charakter warto przełamać choćby designerskim wieszakiem na ubrania i ocieplić miękkim chodnikiem.
Mały przedpokój: alternatywy dla szaf
Jeśli nie masz miejsca na szafy powinieneś zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. W końcu gdzieś musisz przechowywać sezonową odzież, a na garderobę w małym mieszkaniu raczej nie masz co liczyć. Płaszcze i kurtki możesz powiesić na mobilnych wieszakach typu drążek – są wyposażone w kółka, więc łatwo je przesunąć. Takie drążki możesz też zamontować na grubych żeglarskich linach lub skórzanych paskach zaczepionych o haki montowane do sufitu. Niektóre mają specjalne mechanizmy, które pozwalają podciągać je do góry i opuszczać. Do przechowywania nie używanych na codzień rzeczy sprawdzą się specjalne systemy do małych przedpokojów. Montuje się je na ścianach, na przykład wokół drzwi – mają sporo funkcjonalnych organizerów, haczyków i półeczek. Podobne systemy montuje się na drzwiach, w dodatku bez wiercenia dziur.
Przechowywanie w przedpokoju
Okazuje się, że dawny pawlacz wcale nie był takim głupim rozwiązaniem. W bardzo wysokich pomieszczeniach, najcześciej w starych kamieniach, nadal się go używa. W blokach i nowoczesnym budownictwie jego rolę przejęły szafy z przesuwnymi drzwiami. Zabierają trochę cennej przestrzeni, ale warto, bo są naprawdę bardzo pakowne. W takiej szafie zmieścisz cały dobytek, a w przypadku małych mieszkań, to szczególnie cenne. W zamian za to możesz wyposażyć je w lustrzane fronty, które zwrócą zabraną przestrzeń, przynajmniej optycznie. Koniecznie przesuwne, tak żeby nie zawadzały na małym metrażu.
Mały przedpokój: meble
Ograniczone do minimum i lekkie. Ciężkich gabarytów mały przedpokój nie toleruje. Przytłaczają i są kompletnie nie praktyczne. Jeśli nie lubisz stojących pod ścianą rzędów butów postaw na szafkę, ale pamiętaj: wąską, wysoką i uchylaną od góry. Przyda się na pewno lekki fotelik do siedzenia podczas zmiany obuwia, np. rattanowy, miękki puf z pojemnikiem do przechowywania, albo chociaż estetyczny drewniany stołek z wyplatanym siedziskiem. To absolutne minimum. Jeśli starczy Ci miejsca możesz pokusić się na konsolę. Pełni praktyczną i dekoracyjną rolę – postaw na niej tacę na klucze i okulary, koszyczek na monety, ale też wazon z kwiatami i efektowną lampkę. Nad konsolą powieś lustro lub zakomponuj galerię z ładnie oprawionych zdjęć.
Zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły i wskazówki na:
- mały pokój dziecięcy,
- aranżację małej kuchni,
- jak urządzić małą łazienkę
- jak urządzić małą sypialnię.
Mały, ale funkcjonalny przedpokój
Funkcjonalny czyli jaki? Taki, który pozwoli Ci komfortowo się poruszać, bez problemu zmienić okrycie i buty, oraz w którym przechowasz jak najwięcej rzeczy. A wszystko to na małym metrażu. Czy to w ogóle je możliwe? Nasi eksperci udowodnili Ci, że tak. Nie jesteś nadal przekonany? Oto szybkie podsumowanie:
- Zredukuj do minimum ilość potrzebnych mebli.
- Wykorzystaj wszystkie wnęki i zakamarki na systemy do przechowywania.
- Staraj się utrzymywać na co dzień porządek – niech każda rzecz ma swoje miejsce.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie przedpokoju – dekoracyjne przy lustrze, na ścianach robocze czyli takie, które optycznie powiększy mały przedpokój.
Nasza wskazówka: podejdź do aranżacji przedpokoju, jak do aranżacji małego pokoju.
Mały przedpokój: dekoracje
Ciekawe dodatki są kropka nad „i” każdej aranżacji, również przedpokoju. Nie przesadzaj z nimi – w końcu hol to nie salon, ale ważne, żeby godnie reprezentował dom. Z pewnością możesz udekorować ściany w przedpokoju – od razu zrobi się przytulnie i ciepło. Powieś ulubione zdjęcia, grafiki, albo plakat – unikaj bogato zdobionych ram. W przedpokoju, zwłaszcza połączonym z salonem, możesz stworzyć nastrojową atmosferę – w rogu postaw podłogową lampę, albo stołową – na małym stoliczku – z efektownym kloszem. Ważne są dodatki, które postawisz na konsoli – koszyczki na klucze, taca na wazon z kwiatami, marmurowe puzderka… Niech przyciągają wzrok i intrygują odwiedzających Cię gości.
Mały przedpokój urządza się tak samo jak duży salon, tylko w odpowiednich proporcjach. Wszystko musi być tako samo dopracowane i dopieszczone. Zarejestruj się na Westwing i zobacz ile ciekawych produktów przygotowaliśmy dla Ciebie. Z pewnością zainspirują Cię do stworzenia nowej aranżacji.