Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
modny rustykalny przedpokój z granatową konsolą

Urządzając mieszkanie, bardzo często przedpokój schodzi na drugi plan. Całą uwagę skupiamy na salonie, kuchni czy łazience. A to duży błąd! Przedpokój to przecież wizytówka naszego mieszkania! Zadbaj o to by prezentował się wspaniale! Przedpokój wcale nie musi być duży, ale powinien być uporządkowany, wygodny oraz przytulny. Jak urządzić przedpokój, by spełniał te funkcje? Mamy dla Ciebie kilka porad. 

Jak urządzić przedpokój, aby spełniał swoje funkcje? 

Mówi się, że to salon jest wizytówką naszego mieszkania. A przecież zawsze, liczy się pierwsze wrażenie – to właśnie do przedpokoju bądź holu najpierw trafiają goście zaraz po otworzeniu drzwi wejściowych. Przedpokój powinien zapewniać komfortowe wejście do domu. Ważna jest jego wielkość i umeblowanie oraz aranżacja. Wystrój przedpokoju powinien współgrać z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania lub domu. Duże znacznie też ma jego wielkość – inaczej aranżuje się mały przedpokójczy wręcz wąski przedpokój w mieszkaniu w bloku, a inaczej przestronny hol. 

Aranżacja przedpokoju powinna uwzględniać jego 3 podstawowe funkcje – komunikacyjną, przechowywania i termoregulacyjną. Funkcja komunikacyjna polega na łączeniu przez przedpokój praktycznie wszystkich pomieszczeń w domu, w domach często znajdują się w nim także schody na piętro. Funkcja przechowywana dotyczy zarówno tymczasowych okryć naszych jak i gości ale także, drobiazgów potrzebnych na co dzień, takich jak klucze, czy portfel, po ubrania sezonowe, czy sprzęty do utrzymania domu w czystości. Z kolei funkcja termoregulacyjna dotyczy głównie domów. Przedpokój często zastępuje tradycyjną sień oraz wiatrołap, zapobiegając wychłodzeniu się pozostałych pomieszczeń. 

Jeśli marzy Ci się stylowy przedpokój, podejdź do tematu profesjonalnie. Aranżację tego pomieszczenia rozpocznij od dobrego planu i rozmieszczenia najpotrzebniejszych przedmiotów. 

Urządzanie małego przedpokoju 

Aranżacja małego przedpokoju, może niekiedy stanowić nie lada wyzwanie. Nasz pomysł na przedpokój, który ma bardzo mało przestrzeni to – dobry plan, maksimum funkcjonalności i minimum zbędnych rzeczy. Podstawowe elementy wyposażenia to szafa, wieszak, siedzisko, szafka na obuwie i lustro. Pamiętaj, aby do małych wnętrz nie wybierać zbyt dużych mebli, gdyż je zwyczajnie zagracą. Staraj się także wybierać do małych przedpokoi sprzęty o podwójnej funkcji, np. puf ze schowkiem czy ławeczkę ze skrzynią.

Niewysoka szafka na buty może służyć również jako konsola. Jeśli powiesisz nad nią lustro, od razu masz ładny kącik w małym przedpokoju oraz miejsce na dekoracyjny wazon lub puzderko na klucze lub potrzebne na co dzień drobiazgi. Szukając dodatkowych schowków i pudełek, niezastąpione w tym aspekcie są wszelkiego rodzaju kosze i pudła. Żeby zaoszczędzić miejsce w małym przedpokoju, ustaw je na szafie i półkach albo zrób półki na ścianach tuż pod sufitem. Oprócz minimalizmu i wstrzemięźliwości w dodatkach na małej przestrzeni, bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie przedpokoju. Stosuj żarówki o zimnej barwie. Dobrze sprawdzą się kilkiety wzdłóz całego przedpokoju na suficie oraz jeśli ściany w przedpokoju na to pozwalają,  oświetlenie ścienne przy lustrze. 

Duży przedpokój – jak wykorzystać jego potencjał 

Posiadając mało miejsca, zwykle trudno nam odpowiednio się zorganizować, a co w sytuacji gdy tego miejsca jest znacznie więcej? Jak odpowiednio zaaranżować przedpokój, nie tracją na jego funkcjonalności? Duży korytarz wymaga sprytnych rozwiązań. Aby uniknąć efektu ogromnej, ziejącej pustką przestrzeni, należy dodać mu przytulności i ciepłaPrzedpokój w stylu skandynawskim, może posłużyć jako inspiracja, gdyż mimo minimalistycznego podejścia do dodatków, w tym stylu stawiamy na poczucie komfortu i przytulności. 

Duża przestrzeń to masa miejsca do przechowywania. W zależności od tego, ile wolnej przestrzeni posiadasz, możesz wybrać szafę jednodrzwiową, dwudrzwiową lub nawet trzydrzwiową. To w niej przechowasz kurtki na każdą porę roku, niektóre swetry, czapki, szaliki, a nawet ubrania na co dzień. 

Co z kolorami? Małe pomieszczenia wymagają jasnych barw, a te duże? Bardzo jednolity, duży przedpokój, może stać się mdły i nijaki. Doskonałym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian na czarno lub przyklejenie do niej ciemnej, wzorzystej tapety – to nada pomieszczeniu głębi i znacznie ją ożywi. Dobór kolorów, stylu czy dekoracji jest niemal dowolny w przypadku braku ograniczeń w związku z metrażem. Pozwól sobie na niestandardowe rozwiązania i ciekawe aranżacje. Marzy Ci się styl glamour, kochasz skandynawski minimalizm, a może czerpiesz inspiracje z ponadczasowego stylu klasycznego? Nie ma problemu, masz na to miejsce! 

Jak urządzić przedpokój i dobrać do niego dekoracje 

Nowoczesny przedpokój ze skórzanym fotelem pod ścianą

Aby hol stał się bardziej przytulny, możesz też wprowadzić do niego rozmaite rośliny doniczkowe w dekoracyjnych podstawkach. Wspaniałą dekorację tworzyć będą również meble same w sobie.  Piękna ozdobą i wizytówką będzie mała galeria sztuki w postaci zdjęć z rodzinnych wyjazdów i wspólnych chwil. Ciekawą opcją są obrazy na korytarzu – warto jednak pamiętać, aby ich kolorystyka nie była zbyt przytłaczająca i inwazyjna. Długi korytarz podkreśli także równie długa półka, na której można ułożyć książki, małe fotografie czy pamiątki. Dekoracją oraz elementem funkcjonalnym będzie również lustro. W zależności od stylu jaki wybrałeś, możesz pokusić się o efektownie zdobione ramy lub też bazować na minimalistycznym wykończeniu. Warto też przykleić pod sufitem listwy sztukateryjne, które są hitem w ostatnim sezonie, oraz ozdobić jedną ze ścian tapetą lub fototapetą. Odpowiednio dobrana, nie tylko będzie przyciągającym wzrok elementem wystroju, ale stworzy też iluzję głębi, co optycznie powiększy wnętrze. 

Jak urządzić przedpokój: porządek 

W większości naszych mieszkań przedpokój służy do przechowywania nie tylko garderoby, ale także walizek, sprzętu sportowego, turystycznego oraz wielu innych rzeczy. Aby zachować w tym wszystkim ład i porządek, potrzebna będzie zatem pojemna szafa. Standardowy model ma głębokość 60 cm i pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Z kolei w małym przedpokoju sprawdzą się płytkie szafy mające 40-50 cm głębokości oraz wnękowe. W obu tych przypadkach warto postawić na drzwi przesuwne, gdyż nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Pamiętaj, że niezależnie od stylu – mniej znaczy więcej. Nie przesadzaj z dodatkami i ozdobami. Możesz niechcący uzyskać efekt chaosu i bałaganu. 

Dobrym rozwiązaniem, do zachowania porządku będą również wszelkiego rodzaju pudełka, kosze i puzderka. Dzięki nim, małe przedmioty nie będą leżeć bezwładnie w korytarzu, a znajdą swoje przypisane miejsce. 

Przedpokój, jak się często okazuje, to przestrzeń o niewykorzystanym potencjale. Zazwyczaj dopiero niewielki metraż pozostałych pomieszczeń zmusza domowników do przełamania utartych schematów i traktowania przedpokoju, jako „pełnoprawnej” części mieszkania. Mamy nadzieję, że udało nam się, zainspirować Cię do zadbania, także i o tę część mieszkania. A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad na to, jak urządzić przedpokój, koniecznie zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco.