Ozdoby do ogrodu wykonane samemu – najciekawsze pomysły!
Ładnie zaprojektowany i zadbany ogród jest przedłużeniem pięknie urządzonego domu. No i oczywiście wielką dumą właścicieli. Ciekawe rośliny, rabaty pełne kwiatów, pomysłowo wytyczone ścieżki… Kropką nad „i” mogą być ozdoby do ogrodu wykonane samemu. Po co kupować skoro można je zrobić? Z drewna, kamieni, starych mebli, a nawet opon. Oto garść inspiracji, które może przypadną Ci do gustu.
Ładnie zaprojektowany i zadbany ogród jest przedłużeniem pięknie urządzonego domu. No i oczywiście wielką dumą właścicieli. Ciekawe rośliny, rabaty pełne kwiatów, pomysłowo wytyczone ścieżki… Kropką nad „i” mogą być ozdoby do ogrodu wykonane samemu. Po co kupować skoro można je zrobić? Z drewna, kamieni, starych mebli, a nawet opon. Oto garść inspiracji, które może przypadną Ci do gustu.
Najprostsze ozdoby do ogrodu, które możesz wykonać samemu
Najładniejsze dekoracje to te zrobione z naturalnych materiałów. Znajdziesz wokół siebie, wystarczy się tylko rozejrzeć. Ze spaceru po lesie przynieś szyszki, brzozowe witki, nieduże pieńki. Ładnie wpiszą się w otoczenie ogrodu. Szyszki możesz ułożyć wokół drzewek, rabat kwiatowych, wzdłuż ścieżki w ogrodzie, poukładać na murkach, albo wypełnić nimi doniczki, kosze. Brzozowe witki są bardzo plastyczne – upleć z nich proste ozdoby, owiń wokół starych donic, albo wpleć między sztachetki ogrodzenia – aranżacja ogrodu przy płocie dużo na tym zyska. Zadbaj o oświetlenie – zrób kompozycje ze świec, wykorzystaj słoiki do zrobienia latarenek. Staraj się dobierać dekoracje do pory roku. Jesienią wspaniałe ozdoby zrobisz z dyni, latem z koszy wypełnionych kwiatami.
Praktyczne i piękne ozdoby DIY do ogrodu
Zawsze warto łączyć przyjemne (w tym przypadku dla oka) z pożytecznym. Wiele ogrodowych rozwiązań, oprócz tego, że wygląda estetycznie i zdobi, może pełnić praktyczną rolę. Zobacz, które są najpopularniejsze i łatwe do wykonania ozdoby do ogrodu wykonane samemu.
Domek dla owadów
Najprostszy zrobisz ze starej glinianej doniczki wypełnionej siankiem i zawieszonej do góry dnem. A jak zrobić bardziej zaawansowaną wersję krok po kroku przeczytasz tutaj. Domek dla owadów wykonuje się z różnorodnych i zawsze naturalnych materiałów (cegła dziurawka, mech, szyszki, bambusowe patyczki). Daszek możesz pomalować ekologiczną farbą – przyciągnie uwagę skrzydlatych gości, a domek będzie pięknie prezentował się wśród kwiatów w ogrodzie.
Karmnik DIY
Z drewna, wikliny, słoika, połówki pomarańczy… Sposobów na karmnik dla ptaków diy jest dużo. Kształt, wielkość i materiał dobierz do otoczenia i charakteru ogrodu. W klasycznym sprawdzi się tradycyjna drewniana butka z daszkiem, w dzikim gąszczu w kształcie gniazdka uplecionego z wikliny lub morskiej trawy, a w japońskim minimalistyczny ze szkła lub pleksi. Powieszony na gałęzi lub postawiony na murku – będzie pożyteczną stołówką dla dziobatych mieszkańców i piękną ozdobą ogrodu.
Grządki ze skrzynek
Z takich po owocach możesz zrobić w ogrodzie warzywniak. Podstawa to odpowiednio wybrane miejsce, osłonięte przed wiatrem, najlepiej wydzielone od części kwiatowo-rabatowej. Skrzynki nie muszą mieć dna, ale powinny być odizolowane od podłoża metalową siatką – uchroni warzywa przed gryzoniami, i geowłókniną – oddzieli od ziemi.
Pergole
Te łukowato wygięte najczęściej zrobione są z metalu, ale samemu będzie Ci łatwiej zrobić prostą – z drewna. Kiedy ustalisz wymiar, zbij z czterech desek prostokąt i wypełnij go mocowanymi na krzyż mniejszymi listewkami. I już! Pergole możesz zamocować do ściany budynku lub solo ustawić w ogrodzie – będzie wspaniałą podporą dla kwiatów i pnących roślin.
Doniczki z betonu
Możesz je zrobić na bazie starych doniczek, które już straciły na atrakcyjności. Zacznij od zrobienia masy betonowej. To nie jest skomplikowane. Wystarczy rozmieszać wodę z cementem (do kupienia w marketach budowlanych) – proporcje znajdziesz na opakowaniu. W takiej masie cementowej zanurz starą donicę, a kiedy będzie nią pokryta, szybko wyjmij i odstaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz nadać doniczce oryginalną strukturę, zanurz w cemencie niepotrzebne ręczniki a następnie obłóż nimi doniczkę. Po całkowitym wyschnięciu możesz pomalować ją wodoodporną farbą.
Ozdoby do ogrodu ze starych mebli – możesz wykonać je sam
Stary kredens po babci, zgrabna, wysłużona etażerka, czy krzesło z nadłamaną nogą… Masz do nich słabość i żal Ci wyrzucić? Podaruj im drugie życie. Ozdoby do ogrodu wykonane samemu mogą być z mebli nadgryzionych zębem czasu. Poświęć im chwilę – odczyść ze starej farby, oszlifuj, pomaluj. A potem postaw w ogrodzie. Świetnie się sprawdzą w roli kwietników. Na półkach, blacie, w wysuniętych szufladach możesz postawić donice z roślinami. Ustaw w takim miejscu, żeby nie ucierpiały na deszczu, a na zimę przenieś pod dach lub przechowaj w garażu. Oprócz mebli możesz też wykorzystać stare lustra w ogrodzie – będą odbijać zieleń, optycznie zagęszczając ogród.
Łapacze snów jako ozdoby do ogrodu nie tylko w stylu boho
Zaplecione z bawełnianych sznurków, tasiemek czy wstążek, służą nie tylko do odpędzania złych snów, ale są także piękną dekoracją. Do ogrodu nadają się idealnie – powieś je na gałązkach drzew, najlepiej w miejscu, w którym najczęściej odpoczywasz. Latem ozdób świeżymi kwiatami, jesienią suchymi liśćmi, kłosami zbóż. Poruszane podmuchami wiatru będą delikatnie szeleścić, wprowadzając do ogrodu odrobinę magii i błogi nastrój.
Jak oświetlić ogród wieczorem? Zrób lampion ze słoika
Takie małe lampioniki stworzą nastrój po zmroku. Wykorzystaj do ich zrobienia słoiki – wypełnij je drobnymi kamyczkami, muszelkami i roślinkami, w środek wstaw tealigh, przymocuj sznurek i porozwieszaj w ogrodzie.
Ozdoby do ogrodu DIY z kamieni
Najlepiej nadają się do tego rzeczne otoczaki. Mają nieregularne, ale łagodne kształty, z których można wyczarować fantastyczne ozdoby do ogrody wykonane samemu. Te nieduże, o zgrabnych formach i podobnej wielkości wykorzystaj do obłożenia grządek, ścieżek ogrodowych, oczka wodnego, albo do zrobienia skalniaka. Z większych możesz zrobić prawdziwe ogrodowe rzeźby – abstrakcyjne lub rzadziej realistyczne – i ustawić wśród zieleni. Jeśli chcesz, pomaluj je, najlepiej na jeden kolor, żeby nie zrobiło się zbyt pstrokato.
Otul się tkaninami i zrób z nich ozdoby do ogrodu
Żeby ogród był przytulniejszy i sprzyjał spędzaniu w nim czasu na różne sposoby, warto wyodrębnić w nim poszczególne strefy – do odpoczynku, zabawy, uprawiania roślin. Zakątki oddziel od siebie. Świetnie się do tego nadają parawany, także te zrobione z tkanin. Czasem wystarczy przewiesić je przez linkę, pergolę czy drewniane ogrodzenie, żeby był fajny efekt. Najlepiej wykorzystać do tego gładką tkaninę, tak żeby desenie nie były konkurencją dla kolorów i kształtów roślin. Odpowiednie będzie żeglarskie płótno lub naturalny len. Z wodoodpornej tkaniny możesz zrobić zadaszenie typu żagiel, rozciągając materiał nad kącikiem do relaksu. Tu nie zapomnij też o dywanie – z juty lub bawełny – postaw na nim meble ogrodowe z poduchami, miękki tapicerowany puf, a zrobi się przytulnie jak w salonie.
Ozdoby z drewna DIY do ogrodu
Najprościej wykorzystać drewniane palety. Mają w sobie duży potencjał aranżacyjny. Zrób z nich kwietniki, pergolę, donicę z palet do ogrodu, podest na meble ogrodowe, płotek odgradzający od sąsiada. Zbijesz z nich półki na donice z kwiatami, stolik, który postawisz przy leżaku, a z większych zrobisz domek na drzewo lub mały składzik na narzędzia. Ale drewno to także pieńki przyniesione z lasu (też sprawdzą się w roli stolika pod donicę), czy piękny korzeń wyrzucony przez morze na plażę – zawieś na nim lampiony, udekoruj łapaczami snów.
Oczko w ogrodzie – jak je łatwo zrobić?
Oczko wodne w ogrodzie nie jest takie proste do zrobienia i wymaga wiedzy, czasu oraz specjalistycznych narzędzi. Ale najprostszy zbiornik możesz zrobić ze starej… wanny. Wystarczy wkopać ją w ziemie, zaizolować dokładnie folią, nalać wodę i obłożyć dookoła kamieniami, korą dębową, obsadzić gęsto roślinami, żeby całość wyglądała naturalnie. W podobny sposób możesz wykorzystać dużą donicę, balię, albo wielką oponę.
Pomysłowe doniczki – z czego można je wykonać?
Zastanawiałaś się, co można zrobić z opon do ogrodu? Na przykład donice. Wśród zieleni, zginie ich siermiężny charakter. Okazuje się, że są bardzo praktyczne i ciekawie wyglądają. Możesz je pomalować na dowolny kolor farbą przeznaczoną do kauczuku. Do tak przygotowanej gumowej obręczy wstaw rośliny w doniczkach. Kiedy się rozrosną, plastikowych osłonek nie będzie widać, a całość stworzy wrażenie dekoracyjnego klombu. Opony możesz też zawiesić na linie przerzuconej przez belkę w altanie a w środek wstawić kwiaty. Rozcięty kauczuk daje się dość łatwo giąć i formować w różne kształty – możesz z nich wyczarować donice w postaci zwierząt, ulubionych pojazdów czy bajkowych postaci. Innym sposobem na zrobienie doniczek jest wykorzystanie nieużywanych naczyń – starego imbryka, wazy, ozdobnej brytfanny czy konewki. Wystarczy wysypać dno keramzytem i możesz w nich sadzić kwiaty lub zioła. W podobny sposób wykorzystaj kobiałki po truskawkach lub wiklinowe kosze, a nawet plastikowe butelki po wodzie. Takie ozdoby do ogrodu z recyklingu mogą pomysłowo wyglądać – butelki przetnij na pół, odwróć korkiem do dołu, wsyp ziemie i zasad miniaturowe roślinki. Powieś je, najlepiej w rzędzie, tworząc nad stołem szpaler zieleni.
Pamiętaj, że ozdoby do ogrodu wykonane samemu muszą być przede wszystkim pomysłowe. Zainspiruj się naszymi radami i wykaż kreatywnością.