7 oryginalnych pomysłów na mały ogród
Aranżacja małego ogrodu to nie lada wyzwanie! W przypadku gospodarowania niewielką przestrzenią konieczny będzie dopięty na ostatni guzik projekt i pomysł, który pozwoli wykorzystać każdy skrawek terenu. Czekają Cię pewne kompromisy, ale bez obaw – udowodnimy Ci, że i mały ogród stać się może przytulnym, zielonym zakątkiem, w którym aż będzie chciało spędzać się czas. Zaczynajmy!
Aranżacja małego ogrodu to nie lada wyzwanie! W przypadku gospodarowania niewielką przestrzenią konieczny będzie dopięty na ostatni guzik projekt i pomysł, który pozwoli wykorzystać każdy skrawek terenu. Czekają Cię pewne kompromisy, ale bez obaw – udowodnimy Ci, że i mały ogród stać się może przytulnym, zielonym zakątkiem, w którym aż będzie chciało spędzać się czas. Zaczynajmy!
Mały ogród – ważne pytania
Dzięki odpowiedniemu projektowi możemy przekształcić naszą minidziałkę w prawdziwe zielone przedłużenie salonu czy miejsce wypoczynku dla całej rodziny i przyjaciół. Mały ogród wymaga starannego planowania i konsekwencji w kwestii doboru roślin, materiałów, kolorów i kształtów. Kompozycja powinna być klarowna i raczej prosta. Liczy się dbałość o detale, które na niewielkiej przestrzeni będą widoczne z każdego miejsca.
Elementy małej architektury – oczko wodne, rzeźba, fontanna – dobieraj starannie tak, żeby pasowały stylem do aranżacji ogrodu i domu. Nie przesadzaj z ich ilością, podobnie jak z doborem barw – im mniej przytłaczających przestrzeń detali i rozpraszających kolorów – tym lepiej. Unikaj ciężkich, masywnych brył – pełne ogrodzenie warto zastąpić lekkim, ażurowym i obsadzić roślinami. Te dobierz odpowiednio do usytuowania ogrodu, tak żeby zawsze były zadbane i pięknie się prezentowały.
Podczas projektowania warto zadać sobie podstawowe pytania: kto będzie z ogrodu korzystał? Jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje? Jaki masz budżet? Chcesz aktywnie spędzać w nim czas, czy może ma być strefą do wypoczynku? Z pewnością odpowiedzi pomogą nakreślić ścieżkę, którą pragniesz podążać.
Mały ogród – zasady projektowania
Potrzebna jest żelazna konsekwencja i przemyślany plan działania. W przeciwnym razie ciężko będzie stworzyć wymarzoną przestrzeń na niewielkim skrawku zieleni. Po jakimś czasie ogród zacznie tonąć w masie przypadkowych roślin czy przedmiotów – a tego byśmy nie chcieli! Znajdź miejsca, z których roztacza się najciekawszy widok – dobrze będzie pozostawić je odsłonięte, by móc spędzać w nich czas.
Zaplanuj, gdzie rośliny powinny się pojawić, a gdzie pozostawić otwartą przestrzeń. Kształt terenu i jego nasłonecznienie też grają niebagatelną rolę i wymagają przemyślenia w kontekście nasadzanych roślin. Pogódź się z tym, że prawdopodobnie nie uda Ci się zmieścić w małym ogrodzie wszystkiego, o czym marzyłeś. Ustal priorytety i nie daj sobie wmówić, że nowoczesna altana czy wielki plac zabaw są absolutnym must have. Stosuj sprytne triki optyczne. Lustro wiszące lub oparte o murek wygląda malowniczo i odbija przestrzeń, w tafli wody lubi przeglądać się roślinność. Zbuduj iluzję sadząc bliżej domu większe rośliny, a im dalej od budynku, tym mniejsze.
Mały ogród – jak wydzielić w nim strefy?
Niewielka przestrzeń to wielkie wyzwanie! By zmieścić wiele funkcji w małym ogrodzie, konieczne będzie podzielenie go na odpowiednie strefy. Murki, nasadzone rośliny tworzące żywopłoty, drewniane konstrukcje, czy nawet doniczki z kwiatami i ścieżki sprawdzą się idealnie do wydzielenia poszczególnych obszarów. Można się pokusić również o tak zwane tarasowanie, czyli umieszczenie stref na różnej wysokości, ale to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poświęcić na aranżację ogrodu nieco więcej czasu.
Stworzenie takich „dzielnic” jest bardzo ważne – pozwoli oddzielić przestrzeń relaksu od przestrzeni aktywności i uniknąć wrażenia, że wszystko jest w jednym miejscu. To porządkuje ogród! Pamiętaj, że płynne linie i przesłony optycznie powiększają teren! Aranżując poszczególne strefy musisz kierować się pewnymi zasadami. Jeśli kącik dla dzieci, to na bezpiecznej nawierzchni, w miejscu niewystawionym na duże nasłonecznienie i najlepiej blisko okna, tak żebyś mógł mieć pociechę cały czas na oku. Miejsce na ogrodowe party czy jadalnię pod chmurką warto zaaranżować pod zadaszeniem i w pobliżu domu, a najlepiej kuchennego wejścia – tak żeby serwowanie potrawy mogły dotrzeć na stół ciepłe.
Pomysły na mały ogród
Jak zaprojektować mały ogród? Jakie strefy powinny się w nim znaleźć? Jakie funkcje spełniać? Oto nasze pomysły na mały ogród, które z powodzeniem sprawdzą się również w Twojej przestrzeni!
Miejsce do relaksu
Strefą nie do pominięcia jest oczywiście strefa relaksu, czyli miejsce, w którym najpiękniej można czerpać radość z otaczającej zieleni. Dobrze, by znajdowała się w centrum ogrodu, w miejscu, w którym można znaleźć nieco cienia. Dzięki temu odpoczniemy również w upalne dni! Pamiętaj, by ze strefy relaksu roztaczał się widok na najbardziej reprezentacyjne miejsca ogrodu i wszystko to, co poza nim! Ach, aż prosi się o hamak!
Plac zabaw dla dzieci
Rozróżnijmy go od przestrzeni relaksu, gdzie pozwolimy sobie na odrobinę wytchnienia, podczas gdy dzieciaki pogrążą się w radosnej zabawie. Tworząc miejsce tylko dla nich, wyposaż je w huśtawki, trampoliny czy piaskownicę. To czysta beztroska!
Oczko wodne
Świetnym pomysłem na nastrojową dekorację do małego ogrodu jest oczko wodne – oczywiście niewielkie. Dzięki niemu wykreować można klimatyczny kącik, który kusić będzie podczas magicznych, ciepłych wieczorów.
Ogródek warzywny
Miłośnicy upraw również znajdą coś dla siebie w małym ogrodzie. Niewielki ogródek warzywny skryty za rabatą, do którego prowadzić będzie malutka ścieżka, pozwoli cieszyć własnoręcznymi, świeżymi uprawami. Nie ma nic lepszego niż malutka, samemu wyhodowana, chrupiąca marchewka. Mniam!
Zabudowa w małym ogrodzie
Jeśli tylko mamy wystarczająco dużo miejsca, to świetnym pomysłem jest stworzenie kuszącej z oddali altany, zaszytej w kącie ogrodu wśród roślin. Czas w niej spędzony z pewnością nie da o sobie zapomnieć, a sama altanka, oświetlona lampionami, będzie zapierać dech w piersiach wszystkich gości.
Skalniak
By zapobiec monotonii, w którą łatwo wpaść projektując mały ogród, warto przewidzieć miejsce na urokliwy skalniak. Nadaje wysokogórskiego klimatu, a zastosowane w nim wzniesienia, tarasy i kamienie sprawiają, że przestrzeń od razu staje się dużo ciekawsza.
Kącik kawowy
Nie każdy mały ogród zapewnia przestrzeń na to, by wystawić w nim obszerny stół do jedzenia na zewnątrz. Gdy i Ty borykasz się z brakiem miejsca, pomyśl o niewielkim stoliczku kawowym, przy którym poranna kawa stanie się przyjemnością. Zestawiając z nim dwa fotele czy krzesła stworzysz przestrzeń, w której przycupniesz z przyjacielem przy ulubionym, popołudniowym napoju.
Mały ogród przed domem
Z pewnością Twój mały ogród wymaga jeszcze nieco pracy. Nie martw się! Dzięki dobremu, przemyślanemu projektowi uda Ci się przemienić go w przestrzeń do cudownego relaksu. Od naszych stylistów dowiesz się jak urządzić ogród, a eksperci poradzą, kiedy siać trawę. My podpowiadamy, co jeszcze może się w nim znaleźć. Z pewnością rabata kwiatowa z pięknymi gatunkami – dzięki niej aranżacja ogrodu nabierze charakteru. Do pracy potrzebne Ci będą akcesoria ogrodowe – do ich przechowywania na co dzień przydałby się domek ogrodowy, jeśli oczywiście starczy Ci miejsca.
Rośliny do małego ogrodu
Tak jak i ogród, tak i rośliny w nim zasadzone muszą być stosunkowo niewielkie, delikatne, by zanadto go nie przytłoczyć. Świetnym pomysłem są gatunki zimozielone i przebarwiające się jesienią oraz te mające jasne liście, które optycznie powiększą ogród. Najlepiej, gdyby zastosowane gatunki charakteryzowały się długim czasem kwitnienia. Przez to, że liczba roślin nie może być zbyt duża, by nie przytłoczyć całej przestrzeni i nie wprowadzić zbędnego chaosu, wszystkie gatunki muszą być bardzo uniwersalne i dobrze prezentować się o każdej porze roku. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z liczbą drzew – ich zbyt duża ilość może niepotrzebnie zacienić ogród.
Wybór roślin przeznaczonych do małego ogrodu jest oczywiście znacznie mniejszy, niż do dużego. Dobierając je, bierz pod uwagę nie tylko wielkość, ale to jak pogodzą się między sobą. Dobra wiadomość jest taka, że nie może być ich zbyt dużo. Na wytyczenie stref czy oddzielenie się od sąsiada warto wybrać niewysokie krzewy liściaste np. berberys “Admiration”, tawułę japońską czy pięciornik krzewiasty. Wszystkie pięknie zakwitają, mogą rosnąć także w donicach.
Na płoty, murki, ogrodzenie idealne będą pnącza – wiciokrzew zaostrzony, akebia pięciolistkowa (ma przyjemny cynamonowo-korzennym zapach), a z bardziej rodzimych gatunków bluszcz pospolity czy pnąca róża. Pomyśl, co zasadzić, żeby również zimą ogród cieszył oczy. Idealnie sprawdzą się iglaki – jodła koreańską z fioletowymi szyszkami, karłowate sosny czy jałowce. Zaplanuj je na skalniak przed domem a będą jego piękną ozdobą.
Ogród japoński z pewnością polubi niwaki, które choć są sadzone zupełnie inaczej, przypominają trochę przystrzyżone drzewka bonsai. Czy mały ogród polubi drzewa? Jak najbardziej, ale gatunki, które nie osiągają bardzo dużych rozmiarów: klony (palmowy i tatarski), brzozę brodawkowatą, a z odmian owocowych wiśnie, czereśnie czy brzoskwinie.
Dekoracja do małego ogrodu
Rośliny roślinami, ale ogród to również przepiękne dekoracje! Wspaniałymi ozdobami staną się murki, którymi wyznaczysz poszczególne strefy, ale także delikatne pergole lub trejaże, które staną się bramami do nowego, zielonego świata. Świetnymi dekoracjami mogą być nawet zlokalizowane w klimatycznych miejscach ozdobne kamienie czy wypolerowane konary, na których ustawisz kameralne latarenki ogrodowe. Oświetlenie w małym ogrodzie potrafi zdziałać cuda. Umieszczone tu i ówdzie, wychylające zza roślin lampki ogrodowe stworzą niepowtarzalny klimat ciepłych, letnich wieczorów. Posadzone w koszu zioła dopełnią kompozycję, roztaczając piękny, przytulny zapach.
Ach! I my rozmarzyliśmy się na myśl o relaksującym czasie spędzonym w przytulnym, małym ogrodzie. Dzięki dobremu pomysłowi nawet z najmniejszej mikrodziałki stworzysz oazę, w której z radością spędzać będziesz czas przy porannej kawie, zabawie z dziećmi czy wieczornym winie z przyjaciółmi.
Nie zapomnij wejść na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych produktów: donice, girlandy świetlne, lekkie meble ogrodowe… Dzięki nim Twój mały ogród będzie obiektem westchnień.