THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Wejście do domu z przedogródkiem z pięknymi kwiatami

Przedogródek to wyjątkowo reprezentacyjne miejsce w każdej posiadłości. To jak zostanie zaaranżowany, bardzo często rzutuje na ogólnej ocenie wizualnej całego budynku! Warto zadbać, by był on spójny ze stylem, jaki planujesz wdrożyć wewnątrz swojego domu. Jak zaprojektować ogród przed domem? Nasi eksperci z Westwing postanowili podpowiedzieć Ci kilka kwestii.

Od czego zacząć planowanie ogrodu przed domem?

Każde działanie powinno poprzedzone być dobrym planem. Zanim rozpoczniesz pracę, zastanów się jaki klimat panuje w części, na której planujesz ogródek, jaka jest gleba i uwarunkowanie terenu. Weź pod uwagę, czy chcesz zastosować system nawadniania roślin oraz oświetlenie wzdłuż ścieżki. Takie prace wymagają kopania w podłożu, dlatego też muszą być zaplanowane, zanim rozpoczniesz sadzenie i planowanie dekoracji. Wejście do domu to ważne miejsce, dlatego przygotuj dobrą rozpiskę i działaj według planu!

Jak zaprojektować ogród przed domem – krok po kroku

  1. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, przygotuj plan działania lub zgłoś się do profesjonalnej firmy, w której architekci pomogą Ci uporać się z projektem.
  2. Kolejny etap to prace ziemne. Uporządkuj teren, powyrywaj stare i zniszczone gałęzie, chwasty oraz pozostałości po budowie.
  3. Rozpocznij prace wymagające wykopu: układanie systemu nawadniania, oświetlenia i rur. Po tym działaniu ubij mechanicznie podłoże, tak by można było przejść do układania ścieżki i planowania jak wyglądać będzie ogródek przed domem.
  4. Przejdź do planowania i układania ścieżki i podjazdu.
  5. Nie zapomnij, że bardzo ważnym elementem jest elewacja domu. Warto wykonać ją przed posadzeniem roślin, aby w trakcie prac żadna z nich nie ucierpiała.
  6. Na sam koniec czas na sadzenie! W zależności, czy planujesz dom w rytmie slow wręcz rustykalnym, czy może w stylu japońskim – dobór roślin i dekoracji może być nieco inny.

Czego warto unikać w przedogrodzie?

Zdecydowanie warto odpuścić sobie aranżowanie przestrzeni, uwzględniającej duże i masywne meble. Przedogródek to miejsce reprezentacyjne, które ma powitać naszych gości. Zdecydowanie nie chcemy chyba, zostawić ich tuż przy wejściu. Ta zazwyczaj ograniczona, przestrzeń powinna być zadbana i uporządkowana. Możesz zdecydować się na ławkę lub pojedynczy, kawowy stolik, lecz meble wypoczynkowe polecamy ulokować w prywatnej części ogrodu. W strefie wejściowej ma być ładnie, schludnie i elegancko. Dlatego zrezygnuj z eksponowania koszy na śmieci czy kompostownika.

Rośliny w przedogródku

Rośliny w części frontowej ogrodu, stanowią element dekoracyjny. Skoro przedogródek to część reprezentacyjna, zadbaj by rośliny były efektowne i zadbane. Jeśli wiesz, że nie masz czasu na pielęgnację – zdecyduj się na odmiany niewymagające częstego podlewania czy przycinania. Przykładowo drzewa i krzewy iglaste są niezmienne w każdej porze roku, mało wymagające i łatwe w pielęgnacji.

Najbardziej dekoracyjnym drzewem liściastym są magnolie, które zachwycają różowymi kwiatami już na przełomie kwietnia i maja. Potrafią też zachwycić purpurowe graby, klony palmowe, tawuły, pęcherznice.

Jak ozdobić dom z zewnątrz? Zastosuj dekoracyjne donice, a w nich hosty, fiołki, sezonowe tulipany, róże, brunery, żurawki, bodziszki, rozchodniki i jeżówki. Cudownie wygląda różnie lawenda, która dodatkowo w lecie swoim zapachem odstrasza komary i meszki. Ciekawe efekty możesz również uzyskać sadząc obok domu gatunki o ozdobnych liściach – wielką rodgersję kasztanowcolistną, funkie, bergenie oraz paprocie.

Jak zaprojektować ogród przed domem na małej przestrzeni?

Zaplanowanie schludnego i funkcjonalnego frontowego ogródka, przy niewielkiej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Pamiętaj, że w tym przypadku mniej znaczy więcej. Jeśli chcesz oszukać optycznie wzrok na małej działce, spróbuj sadzić rośliny według zasady – większe bliżej domu, drobniejsze na granicach. Istotna jest tu także kolorystyka! Chłodne kolory roślin, np. niebieskie, fioletowe, szare czy różowe, zwiększą przestrzeń, ponieważ wydają się bardziej oddalone. Z kolei, rośliny o intensywnych ciepłych kolorach, np. pomarańczowe, żółte czy czerwone, powinny być stosowane w okolicy domu, ponieważ optycznie wydają się większe. Jeśli przestrzeń na to pozwoli, warto w takim przedogródku postawić niewielką fontannę. Woda doda dynamiki i delikatnie odciąży całą kompozycję.

Jak zaprojektować ogród przed domem dla zapracowanych?

Wiemy, jak czasem trudno wygospodarować chwilę dla siebie, a co dopiero mówić o ogrodowych porządkach. Ogród dla zapracowany musi być praktycznie samowystarczalny. Warto zastosować w nim np. system samo nawadniający. Unikniesz tym samym konieczności podlewania roślin latem. A jeśli o roślinach mowa – wybieraj te jak najbardziej uniwersalne, które nie wymagają pielęgnacji jak np. przycinanie czy częste nawożenie. Polecamy krzaki lawendy, rozchodniki i dekoracyjne trawy. Postaw na drzewa i krzewy iglaste, a chcąc posadzić rabaty – byliny.

Jak zaprojektować ogród przed domem? Pamiętaj, że podstawą każdego działania jest dobry plan i pomysł. Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do aranżacji wspaniałego ogrodu! A jeśli szukasz dalszych porad – zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie dedykowanie kampanie i całą gamę inspiracji do stworzenia pięknej przestrzeni.

Style ogrodu na przed domem

Przedogródek, jak i pozostała część ogrodu, powinien nawiązywać do stylistyki, jaka panuje na fasadzie budynku, jak i w  środku. W końcu ogród to przedłużenie domu. Jest zwiastunem przestrzeni, które znajdują się tuż przy wejściu. Jakie style aranżacyjne spotkać możemy najczęściej?

Przedogródek w stylu angielskim

Angielski ogród to zielony, spójny krajobraz, zamknięty w ramach ogrodzenia. Styl ten sprawdza się na dużych przestrzeniach, zwłaszcza gdy zaraz przy ogrodzeniu lub jeszcze na jego terenie znajdujesz się mały lasek. Ogród, do którego zagląda przyroda, stanie się jej cząstką. W takim ogrodzie dominuje natura, a więc wszelkie dekoracje i dodatkowe elementy powinny zejść na drugi plan. Do wykończenia ścieżki użyj naturalnych materiałów jak kamień i stonowanych kolorów. Elegancko wyglądać będzie kamienna ławeczka, ukryta pośród wysokiej, dekoracyjnej trawy.

Przedogródek w stylu francuskim

Ogródek w stylu francuskim to harmonia i symetria. Ścieżka prowadząca do wejścia do domu wyznacza linię, według której rozplanowana jest dalsza przestrzeń. Rabaty posiadają geometryczne kształty. Możemy spotkać je na planie prostokąta lub koła. Wzdłuż ścieżki mogą pojawić się topiary, czyli ozdobnie przystrzyżone krzewy. W tym przykładzie to człowiek dominuje nad naturą i układa ją w pewne ramy.

Jak zaprojektować przedogródek w stylu rustykalnym?

Kolory, kontrolowany chaos, bujna natura – to cechy przedogródków wiejskich. Ganek przed domem otoczony ziołami, nad którymi wychylają się słoneczniki – czyli wielki obraz stylu rustykalnego. Wzdłuż ścieżki mijamy bujne, kolorowe i wielopoziomowe rabaty. Ogród rustykalny to nie miejsce na strzyżone żywopłoty, czy pracochłonne, formowane iglaki. Tu łąka miesza się z owocowym sadem. Styl rustykalny musi być dopasowany do architektury budynku. Chaos źle wyglądać będzie przy monumentalnej bryle. Tutaj zdecydowanie wygrywają naturalne materiały i jednokondygnacyjne budynki wykończone drewnem lub kamieniem.

Jak zaprojektować ogród przed domem w stylu japońskim?

Myśląc przedogródek w stylu japońskim, w głowie mamy obraz pełen harmonii, ale i kontrastów. Charakterystyczne dla tego stylu są oryginalnie poprzycinane drzewka bonsai, pięknie kwitnące azalie japońskie i różaneczniki. Skoro Japonia – nie może zabraknąć także wiśni i peonii. Idea ogrodu w stylu japońskim polega na stworzeniu miejsca jak najbardziej zbliżonego wyglądem do natury, gdzie ingerencja człowieka jest niemal niewidoczna. Dekoracją wzdłuż ścieżki mogą być naturalne głazy, które porastać będą mchem, kamienne fontanny czy wspomniane drzewka bonsai.

Jak zaprojektować nowoczesny przedogródek?

Nowoczesny przedogródek to rozwiązanie idealne dla minimalistów. W tym przypadku podobnie, jak w ogrodzie japońskim – mniej znaczy więcej. Styl nowoczesny kocha organiczne, oryginalne kształty. Możesz przemieścić je w designerskim oświetleniu ustawionym wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu. Nietuzinkowe formy sprawdzą się także jako kształt żywopłotu.