THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Wnętrze mieszkania w stylu skandynawskim z okrągłym, drewnianym stołem, dwoma krzesłami oraz białą sodą w salonie

Jak najwięcej wolnej przestrzeni, jasne, prosto zaaranżowane wnętrza, meble i dodatki z naturalnych materiałów, praktyczne rozwiązania – oto kwintesencja stylu skandynawskiego, w którym od wielu lat chętnie urządzamy swoje mieszkania. Dlaczego wnętrza skandynawskie nie stały się chwilową modą, jak to bywało z innymi rozwiązaniami? Polubiliśmy je, bo są nieskomplikowane, projektanci proponują nam przedmioty, które ułatwiają codzienne życie wszystkim domownikom, a przy tym są interesujące wzorniczo i efektowne. Ponadto jego założenia nie tracą na aktualności, nawiązują bowiem do ekologii, oszczędzania środowiska naturalnego, zachęcają do inspiracji przyrodą. W tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić poszczególne wnętrza w klimacie krajów z północnej Europy.

Wnętrza skandynawskie w domu

Zbliżenie na drewniany, okrągły stół, dwa szare krzesła, szarą sofę oraz stolik kawowy

Polska pod pewnymi względem przypomina kraje skandynawskie, możemy więc czerpać z popularnego tam stylu. Podobnie jak na północy kontynentu nie narzekamy na nadmiar światła. Przez kilka miesięcy trwa u nas jesienno-zimowa aura, podczas której słońca mamy jak na lekarstwo, dlatego wnętrza urządzone jasno, z nastawieniem na wpuszczenie do środka jak najwięcej naturalnego światła w pełni nam odpowiadają. Ponadto prostota umeblowania, nacisk na minimalizm i funkcjonalność także do nas przemawiają, bo na ogół nasze mieszkania nie są zbyt duże. Skoro tak, poznajmy najważniejsze cechy stylu:

Jasna kolorystyka

Wnętrza skandynawskie stawia na biel, jasne odcienie szarości i beżu. Mocniejsze kolory i żywsze odcienie występują w dodatkach. Białe wnętrza skandynawskie optycznie zyskują na wielkości i wydają się jaśniejsze.

Naturalne materiały

Na pierwszym miejscu znajduje się drewno, na ogół jasne, często malowane na biało. Pojawia się też sklejka. Ponadto we wnętrzu znajdziemy ceramikę, szkło, wełnę, bawełnę, len, kolorowy filc, plecionki z juty, sznurka, wikliny.

Nacisk na oświetlenie

W pomieszczeniach projektowane jest oświetlenie funkcjonalne (lampy wiszące z kloszami z drutu lub drucianej siatki w czerni lub złocie, listwy oświetleniowe z reflektorkami) oraz dekoracyjne (proste, metalowe kinkiety z żarówkami zamiast kloszy, lampy stołowe i podłogowe na drewnianej lub metalowej podstawie z abażurami z ratanu, bambusa, papieru, lub sznurka). Nastrój tworzą też świece i lampiony.

Proste umeblowanie

Drewniane meble mają proste formy i są bardzo funkcjonalne. We wnętrzach znajdują się sofy i fotele, często designerskie, z których znani są skandynawscy projektanci. Ponadto warto postawić na drewniane komody, regały i półki na książki, pufy, pudełka i skrzynie na drobiazgi.

Wnętrza skandynawskie vs. funkcjonalizm

Najważniejszą cechą mebli w stylu skandynawskim jest ich funkcjonalizm i ergonomia. Proste sprzęty przeważnie są wielofunkcyjne: stoliki kawowe mogą mieć zdejmowany blat, który służy jako taca, inne dzięki półkom i szufladom umożliwiają przechowywanie np. gazet i innych drobiazgów. Barki i szafki na kółkach „odjeżdżają” i pozwalają w dowolnym momencie powiększyć przestrzeń pokoju czy kuchni. Regały na książki w oryginalnym kształcie stają się dekorację wnętrza.

Naturalne, kolorowe dodatki

Poduszki, koce, pledy nie tylko służą wygodzie, lecz także ożywiają i dekorują wnętrze. Wykonane z naturalnej wełny, bawełny, często o grubym splocie optycznie ocieplają atmosferę, a praktycznie – domowników. Obowiązkowo w pomieszczeniach stoją naturalne rośliny w ceramicznych, czasem wzorzystych donicach. Wśród dodatków są także ceramiczne naczynia nieraz malowane w wesołe wzory, drewniane świeczniki, figurki, filcowe podstawki pod naczynia, bawełniane serwetki itd.

Designerskie elementy

Wnętrza skandynawskie są znakomitą bazą dla dla stylu vintage. Chętnie „przygarniają” odnowione stare meble lub designerskie sprzęty, które wyróżniają się na tle jasnego, prosto umeblowanego wnętrza, ale nie zmieniają jego stylistyki.

Wnętrza skandynawskie: salon

Salon w stylu skandynawskim jest w jasnej kolorystyce, prosto umeblowany, doskonale oświetlony, a kolorowe dodatki i dekoracje hand made, czyli wykonywane przez lokalnych rzemieślników, a czasem też gospodarzy, nadają mu niepowtarzalny charakter. Sprawiają też, że pozornie minimalistyczne wnętrze wygląda ciepło, przytulnie i komfortowo.

Przytulny salon scandi w bloku

Zbliżenie na sofę z szarnym, gruboplecionym kocem, poduszkami oraz czarny puf w salonie skandi

Ściany salonu w bloku pomaluj na ciepły odcień bieli, ewentualnie w tonacji szarości – oba kolory będą pasowały do komfortowego narożnika w ciemnoszarym obiciu. Mebel udekoruj poduszkami dekoracyjnymi w różnych kształtach i różnych odcieniach szarego. Na drewnianej podłodze „u stóp” narożnika rozłóż wełniany dywan w geometryczne, nowoczesne wzory w pastelowych barwach. Zamiast stolika kawowego postaw wysoki, tapicerowany puf. Zadbaj o oświetlenie, lampa wisząca i podłogowa są obowiązkowymi elementami aranżacji. Grafiki w czarnych ramach zawieś dla dekoracji na ścianie nad narożną kanapą.

Rodzinne wnętrza skandynawskie

Zbliżenie na beżowy fotel w salonie z szarą sofą, puchowym dywanem oraz kominkiem

W salonie skandynawskim każdy z domowników może przyjemnie spędzić czas. Jeśli na podłodze rozłożysz wełniany dywan, a na nim wełniany koc o grubym splocie to bez obaw będzie się tam mogło bawić nawet małe dziecko. Tym bardziej, że dodatkowe ciepło będzie płynęło z kominka. Zabawki malucha przechowuj w estetycznych tekturowych pudełkach. Niedaleko ustaw wygodny fotelik dla siebie – dziecko trzeba mieć cały czas na oku. W kąciku wypoczynkowym postaw szarą sofę z poduszkami, przy niej drewniany stolik kawowy. Udekoruj ścianę nad sofą nowoczesnymi plakatami lub obrazami przyciągającymi uwagę ciemnymi, graficznymi lub malarskimi, wzorami.

Minimalistyczny salon w stylu skandynawskim

Wnętrza salonu z drewnianym parkietem, białą sofą, dużą rośliną doniczkową, wolnostojącym lustrem oraz stukaterią na suficie

Tym co przyciąga uwagę w salonie jest piękny drewniany parkiet oraz okazała roślina w białej, ceramicznej donicy. Jasną kanapę w opływowym, modnym teraz kształcie postaw w narożniku pokoju w sąsiedztwie okna. Na ścianie z drugiej strony zawieś duże lustro w ozdobnej, złotej ramie. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się krzesło z przezroczystego tworzywa nawiązujące kształtem do starego fotela. Innym nawiązaniem do dawnych czasów może być zabudowa pod oknem wyglądająca jak angielska boazeria.

Salon skandynawski w kamienicy z elementami retro

Salon ze skórzaną sofą, czarnym stolikiem, krzesłem z plecionki wiedeńskiej praz retro, drewnianą komodą

W wysokim i przestronnym wnętrzu w kamienicy możesz sobie pozwolić na niewielką dawkę eklektyzmu. Pomaluj wnętrze na biało, w tym kolorze mogą być podłoga i niektóre meble. Wstaw również starą drewnianą witrynę z szufladami na dole skrzyni i przeszklonymi półkami na górze. Możesz tam przechowywać książki lub dodatki, np. szkło czy porcelanę. W podobnym odcieniu co drewno niech będzie obicie sofy, którą postaw po oknem. Dodaj czarne stoliki kawowe i obity skórą puf. Kilka grafik na ścianie dopełni aranżację.

Kolorowy salon scandi

Wnętrze salonu z granatową kanapą, czarnym stoliczkiem kawowym oraz obrazami na ścianie

Prosta, wręcz surowa forma mebli to niezaprzeczalnie element stylu skandynawskiego. Jednak aby nieco złagodzić odbiór całości, zastosuj kolor. Wybierz kanapę obitą granatową tkaniną, na podłodze rozłóż jasnoszary dywan a na nim postaw prosty kamienny lub imitujący kamień stolik kawowy. Na ścianach zawieś kolorowe obrazy. Skromna i gustowna stylizacja gotowa.

Salon w stylu japandi

Jasny salon w stylu japandi z białymi ścianami, szarą sofą, małym drewnianym stoliczkiem oraz kompozycją w wazonie

Styl japandi to połączenie estetyki minimalistycznych wnętrz japońskich z prostotą stylu skandynawskiego. Twój salon powinien być w bieli, która doda mu lekkości i przestronności. Białe, lekkie firany nie zasłonią pięknego okna, ale dodadzą mu szyku. Ogranicz liczbę mebli, wystarczy duży biały narożnik z białymi, szarymi i beżowymi poduszkami, niski stolik kawowy z drewna lub sklejki i stołek z przezroczystego tworzywa. Pod ścianą postaw wysoki biały wazon z ozdobnymi gałązkami. Duży biały dywan wyznaczy optycznie granice kącika wypoczynkowego.

Wnętrza skandynawskie: sypialnia

Sypialnia w stylu skandynawskim to trafione rozwiązanie zarówno do małych, jak i przestronnych barw. Przewaga bieli w aranżacji dodaje wrażenia przestronności, drewniane meble i nieco barwnych dodatków stworzą przytulny aneks do spania.

Mała sypialnia w bloku w stylu scandi

Fragment małej sypialni w blok, z łóżkiem z dużą ilością poduszek, lustrem oraz stoliczkiem nocnym

Białe ściany, białe łózko i pościel to podstawa stylizacji małej sypialni w bloku. Wybierz łóżko z szufladami lub specjalną skrzynia, gdzie będzie można chować zapasową pościel, koce, poduszki. Na łózku rozłóż pościel z naturalnych materiałów, a na wierzchu – białą narzutę. Kilka poduszek w odcieniu bieli, szarości i czerni ożywi wystrój. W nogach łózka rzuć „niedbale” beżowy pled – będzie służył jako ozdoba i dodatkowe nakrycie w zimne dni. Na ścianie zawieś spore lustro, w oknie białe firanki. I gotowe.

Ciemne wnętrza skandynawskie

Sypialnia na poddaszu z szarą scianą

W sypialni skandynawskiej warto czasem zastosować ciemniejsze odcienie. Możesz pomalować na grafitowo lub czarno ścianę za łóżkiem, dodać ciemny dywan, a pościel i nakrycie łóżka pozostawić w jasnych barwach. Możesz również pozostawić ściany w bieli a wybrać łóżko z ciemnym, grafitowym zagłówkiem. Wybierz wtedy lampy z czarnymi abażurami i, jeśli się zmieści, czarną podręczną szafkę. Ciemne elementy uszlachetniają stylizację i sprawiają, że dość surowy styl scandi zyskuje elegancki wydźwięk.

Sypialnia w odcieniach szarości

Sypialnia w stylu skandynawskim w odcieniach szarości

Do niedużej sypialni wybierz kolory spokojne, współgrające z innymi barwami. Takim kolorem jest szary. Sypialnia w szarości wygląda bardzo elegancko i stylowo. W każdej chwili możesz dodać barwne dodatki i odmienić wygląd wnętrza. Pomaluj zatem ściany na jasny odcień szarości i udekoruj je ulubionymi obrazami lub grafikami w ciemnych ramach. Dzienny wystrój łózka niech również będzie w różnych tonacjach szarego. Zadbaj natomiast, by dodatki różniły się fakturami – poduszka w futrzanej powłoczce urozmaici wystrój i optycznie go ociepli. W nogach łóżka ułóż szary pled.

Skandynawski minimalizm

Biała sypialia z białym łóżkiem, pościelą, poduszkami, lampą oraz rośliną na stoliczku nocnym

Wnętrza skandynawskie w wydaniu minimalistycznym to kwintesencja skandynawskiej estetyki. Ściany sypialni pomaluj na biało. Na drewnianej podłodze rozłóż jasny, wełniany dywan w prosty, liniowy wzór. Łózko z zagłówkiem również powinno być jasne, np. szare, lekko beżowe lub białe. Pościel – koniecznie w eleganckiej bieli!.  Nad łóżkiem zawieś sporą, papierową lampę-kulę w białym kolorze. Elementem kontrastowym wystroju może być czarny wazon z rośliną stojący na nocnym stoliczku.

Boho i scandi love w sypialni

Spialnia w stylu boho-scandi na poddaszu z galerią zdjęć, łóżkiem oraz poduszkami

Propozycja dla tych z Was, którzy wolą cieplejszą wersję stylu skandynawskiego, która zresztą jest często wybierana w naszych mieszkaniach. Dobrą parą dla tej wersji jest przytulny styl boho oparty jak scandi na naturalnych materiałach. Klimat wnętrza w największym stopniu określa drewniana podłoga, białe ściany i łóżko. Sypialnia stanie się bardziej szykowna i przytulna dzięki licznym beżowym poduszkom w powłoczkach zdobionych falbankami, ręcznym splotem itp. W nogach łóżka rozłóż pled-narzutę w ciepłym beżu, wyglądającą jak ręcznie robiona. Duże znaczenie dla wystroju ma oświetlenie – kuliste lampy przypominają subtelne, delikatne dmuchawce. Miękkim kocykiem przykryj drewnianą ławkę stojąca w nogach łóżka.

Japandi w sypialni

Beżowa naturalna sypialnia

Marzy ci się czysta stylistycznie sypialnia skandynawska z elementami stylu wnętrz japońskich? To bardzo dobre połączenie. Oba style stawiają na wygodny minimalizm. W pokoju powinien panować porządek, nie ma mowy o wielu poduszkach dekoracyjnych, pledach i innych drobiazgach. Białe ściany, szare łóżko z zagłówkiem, na suficie lampa w stylu japońskim z papierowym abażurem. Na idealnie położonej pościeli może czekać koc lub ręcznik lecz dokładnie zwinięty w rulon. Rośliny i bambusowe gałązki będą dobrą dekoracją. Podobnie jak grafika nad zagłówkiem.

Wnętrza skandynawskie: kuchnia

Kuchnia w stylu skandynawskim jest bardzo dobrym rozwiązanie w naszych nie za dużych wnętrzach. Jasna, dobrze oświetlona i świetnie zaplanowana daje wiele możliwości aranżacyjnych. Wnętrza skandynawskie stawiają na drewniane meble i dodatki z naturalnych materiałów. Nie są jednak wykluczone elementy zaczerpnięte z innych stylów, które ocieplą i ożywią wnętrza.

Skandynawska kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu z białą ścianą, białymi frontami szafek oraz dekoracjami w postaci robota kuchennego oraz roślin

Styl skandynawski zastosuj w kuchni zaaranżowanej na poddaszu. Ten styl, dzięki jasnym barwom i ograniczonej liczbie dodatków pozwoli urządzić wnętrze jasne i niezagracone, a przy tym komfortowe i funkcjonalne. Ściany pomieszczenia pomaluj na biało. Jeśli chodzi o meble, możesz wybrać w całości białe lub postawić na szafki z ciemnymi frontami lecz białymi blatami. Zależnie od tego wyboru zdecyduj się na ciemne lub jasne drobne urządzenia. Zadbaj o świeże kwiaty, które ocieplą klimat pomieszczenia.

Wnętrza skandynawskie vs. rustykalne akcenty

Biała kuchnia w stylu skandynawskim, ze srebrnym piekarnikiem, doniczką roślin oraz suszonymi ziołami

W kuchni skandynawskiej zastosuj elementy rustykalne. Sprawisz w ten sposób, że wnętrze będzie bardziej swojskie i przytulne. Wybierz na przykład miedziane lub stalowe naczynia, które jednocześnie będą dekorować wnętrze. Pomyśl o drewnianych akcesoriach, typu: deski do krojenia, podstawki pod naczynia. Koniecznie zawieś w dogodnym miejscu suszone zioła czy warkocze czosnku. Świeże zioła w doniczkach też są mile widziane.

Mała kuchnia w bloku

Kuchnia w bloku z białymi frontami szafek, granitowym blatem, akcesoriami kuchennymi oraz drewnianym stołem

Białe meble i ściany zapewnią Twojej kuchni wrażenie większej przestronności. Wybierz szafki górne sięgające do sufitu, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie. Ciemne blaty z kolei ożywią wystrój. Ze względu na niewielką powierzchnię, pomyśl o rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie, takie jak: otwarte półki przeznacz na ekspozycję słoiczków z przyprawami. Zawieś na ścianie praktyczne relingi. Poszukaj ładnych pojemników na drobiazgi, które mogą stać na blacie i dekorować wnętrze.

Kuchnia połączona z jadalnią

Jadalnia w kolorze beżowym

Aneks jadalny w kuchni to komfortowe rozwiązanie. Dobierz stół do kolorystyki i stylu zabudowy kuchennej. Do prostych szafek sięgających sufitu, z białymi, lakierowanymi frontami pasuje również biały, okrągły stół dekorowany motywem imitującym marmurowe żyłki. Wokół niego postaw lekkie foteliki w ciemnym, np. granatowym kolorze. Nad stolikiem zawieś lampę z metalowymi ramionami zakończonymi żarówką – to typowy fason oświecenia w stylu skandynawskim. Jeśli masz miejsce na dużą zabudowę kuchenną zdecyduj się poświęcić miejsce na otwarte drewniane półki – postaw na nich akcesoria, które udekorują wnętrze.

Wnętrza skandynawskie: jadalnia

Nieczęsto się zdarza w naszych mieszkaniach, że jadalnię urządzamy w osobnym pomieszczeniu. Częściej wydzielamy z przestrzeni salonu aneks jadalny. Oba rozwiązania mają zalety, umożliwiają rodzinne posiłki przy stole, spotkania z przyjaciółmi i inne uroczystości. Kącik jadalny warto ładnie udekorować – w stylu skandynawskim stawiajmy na dodatki i dekoracje wielofunkcyjne, designerskie.

Jadalnia w drewnie

Jadalnia z drewnianymi meblami

Przestronny aneks jadalny na poddaszu wydziel za pomocą dywanu na drewnianej podłodze. Jasna tkanina będzie wyznaczała optyczne granice strefy. Postaw tam drewniany stół, duży lub z możliwością rozkładania, a przy nim wygodne krzesła z oparciami. Nad stołem powinna wisieć lampa, taką samą zawieś w sąsiednim aneksie wypoczynkowym. Dekoracją jadalni w stylu skandynawskim będą deski umocowane na ścianach pomieszczenia, tworzące intrygujący wzór. Drewno, przestrzeń i minimalistyczne wyposażenie podkreślają stylistykę całego pomieszczenia.

Minimalizm i scandi – idealne połączenie

Minimalistyczna jadalnia na poddaszu

Prosty, drewniany stół, przy nim krzesła z przezroczystego tworzywa, naprzeciwko mobilny stolik-barek – oto przepis na minimalistyczną jadalnię w stylu scandi. Nad stołem zawieś dekoracyjny żyrandol. W pomalowanym na biało pomieszczeniu zawieś lub oprzyj o ścianę lustro, które dodatkowo powiększy przestrzeń i nada wnętrzu lekkość. Nie dekoruj okna, jego prostota wpisze się w wystrój.

Kuchnia z jadalnią

Jasna kuchnia w kamienicy

W dużym pomieszczeniu z łatwością wydzielisz część na kuchnię oraz na jadalnię w jej sąsiedztwie. Królem jadalni niech będzie duży stół z drewnianym, naturalnym blatem. Model na metalowych czarnych nogach urozmaici wystrój. Do takiego stołu będą pasowały ażurowe, najlepiej metalowe regały. Zyskasz miejsce na przechowywanie akcesoriów niezbędnych w jadalni. Nad stołem zawieś designerską lampę. Na granicy jadalni i kuchni postaw pod ścianą czarną szafkę, która optycznie podzieli otwartą przestrzeń.

Wnętrza skandynawskie: pokój dziecięcy

Kącik do zabawy w białym pokoju dziecięcym

Białe meble i wiele kolorowych akcentów w barwach typowych dla stylu, edukacyjne zabawki i przytulanki z naturalnych materiałów oraz drobiazgi hand-made – oto podstawowe składniki przepisu na pokój dziecięcy w stylu skandynawskim. W roli „przypraw” podkreślających charakter wnętrz powinny znaleźć się meble wielofunkcyjne, np. łóżko z szufladami na pościel i drobiazgi, łóżeczko z przewijakiem, zabawki-siedziska itp.

W pokoju dla małego dziecka nie może zabraknąć wygodnego fotela z miękkimi poduszkami, który przyda się mamie do karmienia niemowlaka lub do czytania dziecku bajek na dobranoc.Obok postaw stołek-stoliczek z zabawną lampką nocną. Z czasem z fotela skorzysta też dziecko. U jego stóp warto rozłożyć podnóżek-puf będący jednocześnie miękką zabawką. Drobne pluszaki przechowuj w koszach wiklinowych.

Gdy dziecko podrośnie wybierz mu do spania łóżko z szufladami. Możesz tam trzymać zapasową pościel, rozważ jednak, czy nie lepiej oddać „ten teren” dziecku na jego drobiazgi – do takiej szuflady chętnie wrzuci zabawki,kiedy poprosisz je o posprzątanie. Maluch, który się sam bawi powinien mieć w pokoju miękki, ciepły dywan, np. w zygzaki w pastelowych barwach.

  • W pokoju noworodka muszą się przede wszystkim znaleźć łóżeczko, najlepiej z przewijakiem oraz komoda, w której będziesz przechowywać dziecięce ubranka i drobiazgi. Na blacie będzie miejsce na kilka zabawek, które przy okazji ozdobią mebel i wnętrze. Wprowadź do wnętrza elementy boho – makrama na ścianie i baldachim nad łóżeczkiem sprawią, że urządzone w bieli wnętrze wyda się bardziej przytulne.
  • Starszemu dziecku można sprezentować łózko piętrowe z przestrzenią do zabawy pod spodem. W takim „pokoiku” przesłoniętym zabawkami maluch z radością urządzi swój bajkowy świat. Na podłodze rozłóż dywaniki, żeby dziecku było ciepło i przyjemnie.
  • Kącik do pracy to najważniejszy aneks w pokoju ucznia. Wybierz drewniane biurko z kilkoma szufladami na przechowywanie. Na blacie możesz postawić minikomodę na dziecięce drobiazgi. Zadbaj o wygodny, ergonomiczny fotelik.

Wnętrza skandynawskie: kawalerka

Jadalnia z salonem

Styl skandynawski to dobre rozwiązanie do kawalerki. Nieduże wnętrze będzie wyglądało spójnie i, co równie ważne, nie będzie zagracone. Istotnym elementem wystroju są dodatki w stylu skandynawskim – z naturalnych materiałów, oszczędne w formie, proste, często designerskie sprawiają, że wnętrze ma niepowtarzalny charakter.

  • Kącik wypoczynkowy. Ciemnoszara kanapa ozdobiona kolorowymi poduszkami wyznaczy kącik wypoczynkowy pokoju. Za oparciem zawieś półkę, na której wyeksponujesz obrazki i grafiki w prostych ramach. Postaw tam również ładną roślinę w doniczce. Taka dekoracja nie będzie przeszkadzać i zabierać cennej przestrzeni. Przy kanapie, na jasnym dywanie postaw puf wiklinowy, który odegra rolę podnóżka i stolika kawowego.
  • Salon w kawalerce. Wykorzystaj każdy wolny kącik, aby zaaranżować w kawalerce namiastkę salonu. W narożniku postaw nieduży stolik na jednej nodze i przynajmniej dwa foteliki. Powstanie symboliczny kącik jadalny . Białe meble wizualnie powiększą wnętrze.
  • Kuchnia. Na granicy aneksu kuchennego i wypoczynkowego w kawalerce postaw nieduży stół, najlepiej z możliwością rozkładania. W ten sposób zaznaczysz początek nowej strefy i wykreujesz kącik jadalny. Stół warto postawić na ładnym, wyplatanym dywanie, który dodatkowo podkreśli część jadalno-wypoczynkową mieszkania w stylu skandynawskim.

Pomysły na aranżację balkonów, patio, tarasów w stylu scandi

Balkon w naturalnych odcieniach z fotelem i poduszkami

Niezależnie od tego, czy dysponujesz balkonem, patio czy tarasem, zastosuj klimat stylu skandynawskiego w dekoracji przestrzeni. Wygodne, zwykle drewniane meble, miękkie poduchy, futrzane pledy i mnóstwo światła – to wszystko w parze z zielenią sprawi, że każdą wolną chwilę będziesz spędzać na świeżym powietrzu.

Wyłożony deskami taras niech zostanie zaaranżowany z dużym, wygodnym stołem z drewna oraz z ławą z tego samego materiału. Na ławie możesz rozłożyć pledy, żeby było ładnie i bardziej miękko. Jasne, plecione fotele i fotek-huśtawka mogą konkurować z hamakiem, który zmieści się na dużej przestrzeni tarasu. Na posadzce rozłóż kilka plecionych dywaników. Od słońca i deszczu będzie chronił potężny parasol. Wiszące lampy-kule zadbają o nastrój wieczorem.

Taras w ogrodzie z jutowym, zewnętrznym dywanem, krzesłami, okrągłym stoliczkiem oraz pufami

Miejsce do relaksu możesz wydzielić z przestrzeni ogrodu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w każdej chwili możesz swój „taras” uprzątnąć. Rozłóż na trawie sporą wykładzinę lub dywan, ustaw plecione fotele i stolik. Dodatkowymi siedziskami mogą być miękkie poduchy – to w końcu lato!

Styl skandynawski ma ogromny potencjał aranżacyjny, który warto wykorzystać w każdym wnętrzu w mieszkaniu czy domu, jak również na powietrzu, w ogrodzie i na tarasie. Naturalne drewno, plecionki, jasna kolorystyka i proste, a bardzo funkcjonalne rozwiązania pozwolą Ci wykreować ładną i spójną przestrzeń w środku i na zewnątrz domu.

Jeśli szukasz inspiracji, by zaaranżować wnętrze w stylu skandynawskim, od razu zarejestruj się na Westwing i sprawdź, jaką mamy ofertę i aktualne promocje. Z nami urządzisz mieszkanie i ogród, o jakich marzysz.