Nowoczesne mieszkanie: 15 pomysłów na aranzację
Bez dekoracyjnego przepychu, za to eleganckie, funkcjonalne i wygodne. Nasi eksperci od nowoczesnych wnętrz zebrali wszystkie najważniejsze cechy stylu nowoczesnego i stworzyli specjalnie dla Ciebie inspirujący przewodnik. Znajdziesz w nim wiele ciekawych rad, które pomogą Ci urządzić nowoczesne mieszkanie w zgodzie z najnowszymi trendami i własną wyobraźnią.
Bez dekoracyjnego przepychu, za to eleganckie, funkcjonalne i wygodne. Nasi eksperci od nowoczesnych wnętrz zebrali wszystkie najważniejsze cechy stylu nowoczesnego i stworzyli specjalnie dla Ciebie inspirujący przewodnik. Znajdziesz w nim wiele ciekawych rad, które pomogą Ci urządzić nowoczesne mieszkanie w zgodzie z najnowszymi trendami i własną wyobraźnią.
Nowoczesne mieszkanie a mieszkanie w nowoczesnym stylu
No właśnie. Warto to sobie wyjaśnić na początku ponieważ to pojęcie często używane jest w podwójnym znaczeniu. Nowoczesnym określa się to co aktualnie jest trendy, ale może dotyczyć różnych tendencji w świecie urządzania wnętrz. Ale nowoczesny to także styl modern rozwijający się w 1.połowie XX wieku, wyróżniający się prostotą i funkcjonalnością, która znów cechuje modne nowoczesne wnętrza. Jego odmianą jest minimalizm ograniczający ilość mebli, dodatków, a zwłaszcza dekoracji do minimum.
Styl nowoczesny – czyli jaki?
Prosty, pozbawiony zbędnych ozdób, funkcjonalny, ale wygodny. W nowoczesnym wnętrzu nie znajdziesz finezyjnych ornamentów, wzorzystych tkanin i kolorystycznych zestawień. Za to sporo jest prostych mebli, praktycznych rozwiązań i dużo światła. Artystyczną spontaniczność zastępuje ład, porządek i paleta ograniczona do kilku odcieni. Zobacz co kochają nowoczesne wnętrza, a będziesz wiedział na co zwrócić uwagę urządzając je.
Materiały
To one występują w roli dekoracji. Dlatego powinny być wysokiej jakości i wysmakowane estetycznie. Najlepiej żeby podkreślały nowoczesny charakter wnętrza. Jeśli stawiasz na naturalny kamień to najlepszego gatunku z pięknym rysunkiem, w wyrafinowanej kolorystyce. Jeśli na drewno – wybieraj raczej ciemne gatunki – są teraz bardzo modne i wyglądają szykownie. Również materiały na tapicerkę powinnny przejść selekcję – nowoczesne mieszkanie lubi szlachetność – wełny o grubym splocie, połyskujące welury, naturalną skórę, a na zasłony i dywany miękkie jedwabie.
Kolory
Klasyczne połączenie bieli i czerni już nie wystarcza. Teraz nowoczesna paleta jest znacznie bogatsza, chociaż dominują w niej odcienie stonowane. W tym sezonie przeważają modne kolory ziemi – piaskowe beże połączone z czekoladowym brązem, złotawym ugrem i rudą terakotą. Krzykliwe kolory nie maja racji bytu. Nowoczesne mieszkanie ma sprzyjać komfortowemu relaksowi.
Cechy
Zgodnie z hasłem „forma podąża za funkcją”, nowoczesne mieszkanie ma być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Cechuje go dążenie do minimalizmu – widać to zarówno w uproszczonych detalach, rezygnacji z przesadnej dekoracyjności i stonowanej kolorystyce, ale także w rozplanowaniu przestrzeni. Nowoczesne wnętrza powinny być przestronne, lekkie, z dużą ilością przeszkleń, przez które wpada dzienne światło.
Style
Styl nowoczesny chętnie zapożycza różne elementy z innych pokrewnych mu tendencji, ale zawsze umiejętnie je wplata, tak żeby nie stracić swojego charakteru. Do skandynawskiego sięga po szczyptę przytulności, która ociepli minimalistyczne wnętrza. Z loftów bierze rozmach w budowaniu przestrzeni, a z glamouru zamiłowanie do szlachetnych materiałów. Nawet z klasyką mu po drodze – popularny ostatnio modern classic to nic innego jak połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Dekoracje
Uważaj w ich stosowaniu. Lepiej wziąć sobie do serca znaną maksymę „mniej znaczy więcej” niż przedobrzyć w odwrotnym kierunku. Sprawdzą się dodatki w formie akcesoriów, proste, nowoczesne, ale gustowne. Nowoczesne wnętrza kochają sztukę – piękny obraz czy ładnie oprawiona grafika to dekoracja w najlepszym stylu.
Mieszkanie w stylu nowoczesnym
Znasz już definicje stylu nowoczesnego i jego główne cechy, ale od czasu do czasu przymknij na nie oko, po to by wnętrze nabrało unikalnego charakteru. Gdybyśmy sztywno trzymali się reguł byłoby nudno i nieciekawie. Nowoczesne mieszkanie musi mieć styl i charakter oraz odzwierciedlać gust i osobowość właściciela. Warto też wiedzieć, że nowoczesne mieszkanie w bloku będzie inaczej wyglądać niż przestronny penthouse, bo mała przestrzeń ma ograniczone możliwości aranżacyjne. Niżej znajdziesz nasze wskazówki jak urządzić małe nowoczesne mieszkanie.
Nowoczesny salon
Zazwyczaj jest połączony z kuchnią i jadalnią. Tę część najlepiej oddzieli od dziennej wyspa kuchenna lub stół z krzesłami. Nowoczesny salon warto podzielić na strefy, żeby był wygodny i funkcjonalny.
Kącik wypoczynkowy
Z obszerną sofą i stolikiem kawowym, fotelami i designerską lampą – wisząca lub stojąca, na długim regulowanym ramieniu. To idealne miejsce na domowe kino lub wieczór przy muzyce i z dobrą lekturą. Całość ociepli dywan w naturalnym kolorze – w geometrycznym kształcie koła lub kwadratu.
Miejsce do pracy
Home office to dzisiaj norma. Postaraj się tak zorganizować domowe biuro, żeby nie ucierpiał na tym wystrój salonu, ani Twoja praca. Nieduże, poręczne biurko z prostym, tapicerowanym fotelikiem mogą być ozdobą wnętrza. Oprócz laptopa nic więcej Ci nie potrzeba. No może kilka nowoczesnych dodatków, które pomogą utrzymać porządek: ciekawy segregator na dokumenty, przybornik na pióra, designerski zszywasz i ładny kosz na niepotrzebne papiery. Nie zapomnij o lampie – powinna dobrze oświetlać biurko, ale nie przeszkadzać innym domownikom w salonie. Na wszelki wypadek kąt warto oddzielić od reszty mieszkania ażurowym regałem – sprawdzi się w roli nowoczesnych półek na książki i pomysłowej przegrody.
Dekoracje? Nie za wiele, ale za to wyrafinowane – nowoczesna rzeźba, efektowna lampa czy piękny obraz na ścianie – to będzie strzał w dziesiątkę!
Nowoczesna kuchnia
Podstawą jest funkcjonalna wyspa kuchenna jako miejsce do pracy, ale też dodatkowy stół do jedzenia. Meble kuchenne na wysoki połysk konkurują z naturalnym drewnem, a szlachetna stal ze złotymi dodatkami. Ważna jest jakość użytych materiałów, żeby całość prezentowała się elegancko i szykownie. Nowoczesna kuchnia ceni nienaganny porządek. Wszystko co niepotrzebne pochowaj do szafek, na wierzchu zostaw tylko to ca zasługuje na pokazanie – piękne naczynia wyeksponuj na półkach a designerskie AGD na blatach.
Nowoczesna sypialnia
To miejsce relaksu, a najlepiej odpoczywa się w miejscu ciepłym i przytulnym. Musimy Cię uspokoić. Nowoczesna sypialnia wcale nie musi być zimna. Ściany pomaluj na ciepły odcień, taki który Cię uspokaja i wycisza. Zadbaj szczególnie o łóżko – niech będzie intymną oazą z wygodnym tapicerowanym zagłówkiem, pełną miękkich poduch i przyjemnych w dotyku tkanin. Może zainspirujesz się stylem skandynawskim, który przoduje w ascetycznych, ale przytulnych wnętrzach? Po bokach łóżka postaw proste szafki, a w nogach ławę ze schowkiem na pościel. Efektowna roślina w doniczce będziesz antidotum na przytulne wnętrze i zdrowy sen.
Nowoczesny przedpokój
To przede wszystkim ład, porządek i dobra organizacja. Tu nic nie może być na wierzchu, dlatego tak ważna jest zabudowa z dużych wnękowych szaf. Da się je zrobić nawet w małym przedpokoju wykorzystując wszystkie wnęki i uskoki. Pomaluj je na kolor ścian, a nie będą dominować w minimalistycznej przestrzeni. Nie może oczywiście zabraknąć designerskiego wieszaka na wierzchnie okrycia – stojący w kształcie drzewka lub ścienny z półką na szale – wybór jest ogromny. Nowoczesna konsola nie zajmie dużo miejsca – postaw na niej minimalistyczną lampkę dla podkreślenia klimatu, lustro w prostej ramie i tace na klucze i drobiazgi. Jeśli Twój nowoczesny przedpokój jest na to wszystko za mały, postaw na otwartą szafę z metalu – ma półki, wmontowany drążek na ubrania i dodatkowa półkę na buty – w małym mieszkaniu pomysłowo oddzieli korytarz od salonu.
Nowoczesna łazienka
Tu wszystkie, nawet najmniejsze elementy powinny ze sobą współgrać. Baterie muszą mieć prosty i ergonomiczny kształt i odpowiednio dobrany kolor. Złoty zadziała rozświetlająco i sprawi, że łazienka wyda się cieplejsza, ale też bardziej szykowna. Srebrny jest chłodniejszy i pasuje do minimalistycznego wystroju. Jeśli decydujesz się na jeden z nich warto, żeby inne akcesoria również były w tym samym kolorze. Nowoczesna łazienka nie obejdzie się bez wolno stojącej wanny – w dużej ustaw ją centralnie, w mniejszej łazience będzie pięknie się prezentować nawet dostawiona do ściany. Wydziel strefę prysznicową – pamiętaj, że tradycyjny brodzik i kabina są już dawno passe. Wystarczy odpowiednio wypoziomować posadzkę i domknąć ją z jednej strony prostą taflą szkła. Jako natrysk sprawdzi się idealnie nowoczesna deszczownica.
Nowoczesna jadalnia
To przede wszystkim stonowane kolory i naturalne materiały. Przewaga drewna, w połączeniu z betonem i szkłem – to pomysł na duży, masywny stół – a dla ocieplenia aranżacji krzesła tapicerowane tkaniną o grubym splocie lub wysokiej jakości skórą. Raczej wszystkie z tej samej kolekcji – nowoczesna jadalnia bardziej od artystycznego miksu ceni stylistyczną konsekwencję. Dobre oświetlenie nad stołem to podstawa – duża wisząca lampa powinna oświetlać to co na stole, a nie biesiadników. No i światło – ciepłe, kameralne, zbyt zimne jest nieprzyjemne dla oczu i potrafi zmienić kolor potraw na talerzu. Zamiast dekoracyjnego przepychu – piękne nakrycie stołu: obrus w graficzne wzory, elegancka porcelana i proste sztućce.
Nowoczesny taras i balkon
Nowoczesny taras urządzamy go podobnie jak salon. W końcu jest jego przedłużeniem. Dobrze, żeby był komfortowy i sprzyjał relaksowi na świeżym powietrzu. Zadbaj o piękne rośliny w skrzynkach, te w doniczkach możesz ustawić na kwietnikach lub pogrupować na małych stolikach. Utwórz z nich zielone zakątki, a poczujesz się na balkonie jak na wakacjach. Nie może zabraknąć wygodnych mebli – miękkie kanapy tapicerowane wodoodporną kodurą sprawdzą się nawet na niezadaszonym tarasie. Narzuć na nie mnóstwo poduch i pledy do okrycia w chłodniejsze dni.
Jeśli nie masz na tyle miejsca zastąp je lekkimi plecionymi fotelikami. Obok postaw stolik o nowoczesnym kształcie – na filiżankę kawy czy dobrą lekturę. Jeżeli dysponujesz dużym tarasem zastanów się nad urządzeniem na nim jadalni – obiad czy kolacja pod chmurką zawsze lepiej smakuje. Nie zapomnij o nastrojowym oświetleniu, które wieczorem stworzy przyjemną atmosferę – girlanda z żarówek na małym balkonie w zupełności wystarczy, chociaż możesz też pokusić się o dodatkowe oświetlenie w postaci nowoczesnych lamp stojących, np. solarnych.
Nowoczesne mieszkanie w różnych stylach
Co kilka stylów to nie jeden. Urządzając nowoczesne mieszkanie warto się inspirować różnymi stylami. Nas zaciekawiły te w wydaniu męskim i kobiecym.
Loftowy
Wyróżniają go surowe materiały (kamień, beton, cegła, stal), duże przeszklone okna pod sam sufit i rozległa przestrzeń oświetlona wiszącymi wysoko fabrycznymi lampami. Ale loftowy nie znaczy zimny i bezduszny. Nowoczesną przestrzeń oswoi szeroka kanapa tapicerowana skórą i miękki krótko strzyżony dywan w geometryczny wzór.
Ekologiczny
To świetny pomysł na urządzenie mieszkania pełnego harmonii i w zgodzie z najnowszymi trendami. Jako, że ochrona środowiska jest tutaj priorytetem inne materiały niż naturalne nie wchodzą w grę: juta, drewno, bambus, kamień czy terakota. Rezygnujemy z tworzyw sztucznych i oszczędzamy energię montując nowoczesne lampy ledowe. Przede wszystkim jednak wykorzystujemy światło dzienne – odsłaniamy okna rezygnując z zasłon, lub zastępujemy ciężkie tkaniny delikatnymi mgiełkami. Malujemy na biało: ściany, drewno, stolarkę okienną, może nawet podłogę. Biel to podstawa stylu eko – ożywią ją zielone rośliny pogrupowane w donicach – stworzą zielona dżunglę.
Nowoczesne mieszkanie w stylu glamour
Chociaż styl glamour przeszedł ostatnio metamorfozę to jednak wciąż kojarzy się z wytworną dekoracyjnością. Jak zatem połączyć go z nowoczesnym? Wystarczy trochę powściągnąć wodze fantazji i użyć skromniejszych, ale wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Pamiętaj o stylistycznej równowadze. Jeśli lubisz miękkie welwety postaraj się, żeby forma tapicerowanej nim sofy czy fotela była prosta. Lampa z kryształowych paciorków? Czemu nie, ale zamiast barokowych zaokrągleń minimalistyczna, designerska forma. Lustrzane fronty zastąp prostymi, lakierowanymi taflami, a w miejscu pluszowego dywanu z długim włosem, połóż krótko strzyżony w geometryczny wzór.
Nowoczesne mieszkanie w stylu boho
Boho dostosowało się do dominujących trendów kolorystycznych i z radosnej mieszanki kolorów i wzorów zmieniło w stonowany, choć nadal bardzo pogodny styl. Nam nowoczesne boho kojarzy się z beztroskimi wakacjami w hamaku na piaszczystej plaży. Dominują kolory ziemi – piaskowe beże, brązy, terakota… Lekkie, rattanowe meble i lampy – foteliki, bujające się kokony, proste leżanki z górą poduch zachęcające do popołudniowego leniuchowania.
Nowoczesne mieszkanie w stylu skandynawskim
Styl skandynawski nie bez powodu nazywany jest przytulnym minimalizmem. Jego główne cechy to funkcjonalne rozwiązania, proste kształty i naturalne materiały. Jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń, rozświetla i podkreśla minimalistyczny charakter aranżacji. Ograniczona ilość mebli i ich użytkowe zastosowanie to kwintesencja stylu skandynawskiego w nowoczesnym wydaniu. Mimo to nowoczesne mieszkanie w stylu skandynawskim jest przyjazne i przytulne dzięki naturalnym materiałom, a przede wszystkim dużej ilości drewna.
Nowoczesne mieszkanie w stylu retro lat 60.
Chociaż ten lubiany styl dominował w sztuce i we wnętrzach w latach 50. i 60. XX wieku, wciąż pozostaje aktualny. Jego charkterystyczną cechą są mocne kolory, zwłaszcza te podstawowe… czerwony, żółty i ciemny błękit. To one nadają wnętrzu w stylu retro nowoczesny charakter. Nie rezygnuj z nich – ubierz w intensywne odcienie detale i wyeksponuj je na neutralnym, stonowanym tle. Cytaty ze sztuki nowoczesnej obowiązkowe! Motywy Andy’ego Warhola z puszką zupy Campbell’s czy słynne portrety Marilyn Monroe na poduszkach, dodadzą artystycznego kolorytu, ale nie przesadź z nimi, żeby uniknąć wrażenia kiczu.
Małe nowoczesne mieszkanie
Nowoczesność kojarzy się z rozmachem, a co zrobić jeśli w mikroskali musisz zmieścić nie tylko salon, ale kuchnię, sypialnie i miejsce do pracy? Przede wszystkim jeszcze bardziej ogranicz ilość sprzętów i postaw na funkcjonalne i wielofunkcyjne rozwiązania. Jasna kolorystyka sprzyja małym przestrzeniom, również proste meble działają na plus. Zastosuj triki optyczne, które sprawią, że Twoje mieszkanie zyska kilka dodatkowych metrów. Zamiast ścian działowych – ażurowe regały. W miejscu ciężkich mebli z litego drewna, lekkie z przezroczystego poliwęglanu lub naturalnego rattanu. Dużo luster i lakierowanych powierzchni – rozświetlą wnętrze, a odbicia zmultiplikują przestrzeń.
Zaaranżuj z nami własne nowoczesne mieszkanie kierując się radami stylistów. Wejdź na Westwing i wybierz dla siebie najpiękniejsze meble i dodatki, dzięki którym Twoja stylizacja nabierze wyrazistego charakteru.