THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Toaletka ze złotym lustrem i różowym aksamitnym krzesłem

W stylu glamour były urządzone rezydencje ekranowych gwiazd lat 40. i 50. – bogate, eleganckie i nieco ekstrawaganckie. Na tle rozłożystych sof, dużych luster i kryształowych żyrandoli filmowano wytworne damy w satynowych peniuarach z kieliszkiem szampana w ręku. Dziś ten luksusowy styl się zmienia, i choć nadal emanuje wykwintną elegancja i szykiem, to jednak jest bardziej stonowany i „normalny”. Zobacz jak można urządzić nowoczesne mieszkanie w stylu glamour. 

Mieszkanie glamour: co to znaczy

Urządzając mieszkanie glamour dobrze znać podstawy stylu. Jeśli będziesz wiedział co z czym łączyć a czego unikać, na pewno uda Ci się stworzyć wnętrze o jakim marzysz. 

  • Materiały: glamour kocha wszystko co się świeci, dlatego nie rezygnuj z takich kolorów jak złoto i srebro. Stosuj je rozważnie, najlepiej w postaci eleganckich dodatków. Efekt rozświetlenia uzyskasz dzięki lampom z kryształowymi paciorkami. Szklane możesz też rozłożyć w ozdobnych pojemnikach, albo nanizać na sznureczki i porozwieszać w mieszkaniu. Będą pięknie błyszczeć w słońcu. Nie zapomnij o tkaninach w połyskiem takich jak aksamit czy futro.
  • Styl glamour lubi być w centrum uwagi, ale też ładnie komponuje się z innymi stylami. Końcowy efekt zależy od tego czy umiejętnie je zestawisz. Jeśli na przykład do prostego, białego regału dostawisz pikowany puf w aksamitnej tapicerce, a nad drewnianym stołem powiesisz szykowna lampę Spike, dostaniesz ciekawe połączenie glamouru ze skandi. Podobnie postępuj z innymi stylami – obok rozłożystej sofy w stylu modern postaw barek na kółkach z pięknym szkłem, a nad łóżkiem z dekoracyjnym zagłówkiem stwórz galerię z pozłacanych luster. Jeśli chcesz, żeby Twoja stylizacja szła bardziej w kierunku retro, zestaw welurowe fotele wykończone modnymi frędzlami z kryształową lampą i stolikiem stylizowanym na Ludwika.
  • Dekoracje: dobieraj je z wyczuciem, żeby stworzyć harmonijną całość a nie przedobrzyć. Drobne, eleganckie dodatki typy puzderka, wazoniki czy szklane szkatułki możesz ustawiać obok siebie na pięknej, marmurowej tacy tworząc finezyjne kompozycje. Pamiętaj, że dekoracje glamour będą pięknym fini, które nada wnętrzu ostatecznego szlifu.

Wnętrza w stylu glamour

Mieszkanie w stylu glamour powinno być spójne stylistycznie. Pamiętaj jednak, że każde z pomieszczeń ma inny charakter i każde rządzi się trochę innymi prawami. W kuchni i łazience możesz sobie pozwolić na marmurowe okładziny – na podłodze lub ścianie, ale salon i sypialnia powinny być cieplejsze i zachęcać do relaksu – tu radzimy postawić na równie szlachetne materiały, ale bardziej miękkie i przytulne. 

Salon w stylu glamour

Salon w stylu nowojorskim z turkusowymi fotelami, fanapą, stolikiem kawowym oraz kominkiem

To serce domu, gdzie spotyka się nie tylko cała rodzina, ale też odwiedzający Cię goście. Powinien być reprezentacyjny, przyjazny i bezpretensjonalny. Co powiesz na zestawienie jasnych, pastelowych kolorów z odrobiną ponadczasowego złota? Zrobi się lekko i kobieco. W centralnej części postaw rozłożystą sofę w aksamitnej tapicerce, albo dwie mniejsze typu Chesterfield – z pikowanymi oparciami.

Klasyczną kanapę możesz zastąpić szezlongiem – jest równie wygodny, a wygląda na prawdę szałowo. Narzuć na niego kilka futrzanych poduch. Pamiętaj o stoliku, a najlepiej zestaw ze sobą kilka w różnych kształtach i wysokościach, z marmurowymi i szklanymi blatami. Powieś nad nimi efektowną lampę – taką, na którą wszyscy zwrócą uwagę – must have tego sezonu to żyrandol ze szklanych kuli.

No i dywan – siedząc na sofie fajnie mieć miękko i ciepło pod stopami – najlepiej z długim włosem, puszysty, albo vintage, nieco spatynowany, z efektownymi przecierkami. Kącik do relaksu masz już urządzony. Salon w stylu glamour nie obejdzie się bez tzw. mebli pomocniczych typu komoda – jeśli zależy Ci na maksymalnym rozświetleniu wnętrza postaw na lustrzane fronty, a jeśli wolisz umiar i elegancję wybierz komodę na złotych nóżkach, w eleganckim, ciemnym fornirze, z delikatnie zdobionymi frontami. Mieszkanie w stylu glamour lubi grę świateł i faktur.

Sypialnia w stylu glamour

Romantyczna sypialnia w różu

Luksusowa i szykowna. Ale pamiętaj, że to Ty musisz tak się w niej czuć. Główny mebel to oczywiście łóżko – to wokół niego będzie się skupiać aranżacja. Nie oszczędzaj na jakości – ten wydatek na pewno Ci się odpłaci w postaci komfortowego odpoczynku i zdrowego snu. Jeśli metraż Ci na to pozwala zaszalej i postaw na szerokie i wygodne, koniecznie z miękkim, szałowym zagłówkiem.

Pamiętaj, że ważna jest nie tylko piękna pościel dobrego gatunku, ale też to czym przykrywasz łóżko – efektowna, pikowana narzuta, która powinna sięgać do samej ziemi, a na pewno przykrywać boki łóżka. Miękkie poduchy stworzą wrażenie przytulności, ale ułóż je tak, żeby nie zasłoniły dekoracyjnego zagłówka. Po bokach łóżka postaw meble, na które można odłożyć książkę, postawić lampę – klasyczne nocne szafki, może zastąpić niewielki stolik lub puf.

Sypialnia w stylu glamour nie obejdzie się bez toaletki – z dużym lustrem w ozdobnej ramie i miejscem na kosmetyki. Postaw przy niej wygodny fotelik z miękkim oparciem i lampę typu kinkiet, która dobrze oświetli lustro. Jeśli Twoja sypialnia połączona jest z garderobą również zadbaj o jej wystrój. Oprócz pojemnych szaf powinien się w niej znaleźć mebel, na którym możesz usiąść lub odłożyć przymierzany ciuch – może to być pikowany puf ze schowkiem. Pamiętaj o dużym lustrze.

Przedpokój w stylu glamour

przedpokój ze złotą lampą stojącą

To wizytówka domu. Przedpokój glamour powinien być nie tylko funkcjonalny, ale ze smakiem urządzony. Wieszak na ubrania wierzchnie powieś blisko drzwi. W stylizacji glamour sprawdzi się ze złoconymi haczykami i dodatkową półką na czapki i szale. Pod ścianą ustaw konsolę na podręczne drobiazgi – dopasuj do niej kształt lustra: możesz je powiesić na ścianie lub oprzeć. Na konsoli oprócz ozdobnych pojemniczków na klucze czy monety, postaw wazon z kwiatami i dekoracyjną lampę

Łazienka glamour

czarno-biała łazienka w stylu glamour

Im piękniej ją urządzisz tym przyjemniej będziesz mógł się w niej zrelaksować. W takim salonie kąpielowym nie może zabraknąć wolno stojącej wanny na ozdobnych nogach. Dopasuj do niej stolik na złoconej podstawie na podręczne kosmetyki. Nad wanną zaaranżuj galerię z luster. Postaraj się, żeby w łazience panował zawsze porządek – rozgardiasz nie wpływa dobrze na estetykę wnętrza.

Zostaw na wierzchu tylko te kosmetyki, z których korzystasz na co dzień – ułóż je w szklanych pojemnikach lub pozłacanych puzderkach. Resztę pochowaj. Łazienka glamour powinna sprawiać wrażenie luksusowej – marmur z pięknym rysunkiem dobrze się w niej sprawdzi, ale nie od podłogi po sufit – a kładziony z rozwagą i wyczuciem dobrego smaku. 

Kuchnia glamour

kuchnia z czarną komodą i złotymi akcesoriami

Elegancka, stylowa, ale urządzona przytulnie i bez ostentacji. Luksusowe materiały zestawiaj z prostymi meblami kuchennymi i jasnymi kolorami – uzyskasz efekt lekkości. Marmurowe blaty będą ładnie wyglądały na klasycznych i nowoczesnych szafkach. Jeśli stawiasz na fronty z połyskiem zrezygnuj z polerowanych płytek na podłodze – zastąp je ojejowanym drewnem o satynowym wykończeniu, albo matowym kamieniem o nierównej strukturze.

Jasne kolory przełam dodatkami z ciepłego złota – np. drobnym AGD typu toster czy czajnik. Piękną porcelanę, złote sztućce i efektowne szkło wyeksponuj w przeszklonych witrynkach. Przy wyspie postaw hokery tapicerowane aksamitem w szlachetnym kolorze – będą mocniejszym akcentem ładnie kontrastując z jaśniejszymi odcieniami. 

Biuro domowe glamour

białe biurko przy oknie w domu

Czy wiesz, że praca też może być przyjemna? Zwłaszcza w domowym zaciszu. Kąt do pracy jeśli jest starannie urządzony możesz wydzielić z salonu lub sypialni. Wystarczy niewielkie biureczko, na którym zmieści się laptop i lampa. Jeśli trudno utrzymać Ci porządek na blacie postaraj się, żeby miało szufladę na tzw. szpargały, albo dodatkową szafkę na dokumenty. Biurko z wygodnym i etsetycznym krzesłem to podstawa. Resztę załatwią dodatki – dywan w ciekawy deseń, kosze do przechowywania, ładnie oprawione grafiki do powieszenia na ścianie. Domowe biuro będzie przyjazne jeśli postawisz w nim zieloną roślinę w dekoracyjnej donicy.

Inspiracje  do mieszkań w stylu glamour

Glamour: styl, który nie wychodzi z mody od lat. Ale na przestrzeni czasu przeszedł sporą metamorfozę i dziś wygląda już trochę inaczej niż klika lat temu. Nadal jest wytworny, luksusowy i pełen wyrafinowanych rozwiązań, ale mniej ostentacyjny i bogaty. Przede wszystkim, tak jak pisaliśmy wcześniej, polubił się z innymi stylami – art deco, nowojorskim, skandi, czy retro – i tworzy z nimi zgraną parę. Dzięki temu każdy kto lubi szykowną elegancję, ale w różnych odsłonach, znajdzie coś dla siebie. 

Mieszkanie w stylu art deco glamour

Złote wykończenia, egzotyczne forniry, szlachetne materiały… Przedwojenne art deco to styl ponadczasowej elegancji i luksusowych rozwiązań. Nic dziwnego, że tak dobrze dogaduje się z glamourem. Jeśli odpowiada Ci połączenie tych dwóch tendencji postaw na wspólną stylistykę. Mieszkanie w stylu glamour polubi meble i dodatki, które nawiązują do stylu lat 30. Miękkie, płynne linie dobrze zagrają z geometrycznymi kształtami. Sprawdzą się sofy nerki o zaokrąglonych kształtach i proste szezlongi na złotych nóżkach.

Obowiązkowo powinien się pojawić wózek barowy na kółkach – to kultowy element stylu art deco – postaw na nim kryształowe karafki i kieliszki, albo książki i dekoracje takie jak wazon z kwiatami, szklane szkatułki czy statuetki z metalu. Mieszkanie w stylu art deco glamour lubi teatralne kolory – głębokie, szlachetne burgundy, szmaragdowe zielenie, zmysłową czerń, ale też nie stroni od jaśniejszych pasteli. Zastosuj je na tkaninach obiciowych i zasłonach z ciężkiego aksamitu. Dramatyczny klimat podkreśli oświetlenie – efektowne lampy z kryształowymi kloszami, albo z promieniście rozchodzącymi się ramionami. Ściany? Gładkie lub ozdobione sztukateriami – powieś na nich lustra w geometrycznych ramach

Mieszkanie w stylu nowojorskim

Styl nowojorski to elegancja dzielnicy Upper East Side, najbogatszej części Manhattanu. Subtelniejszy od art deco, stonowaną kolorystyką nawiązujący do modnego hamptons. Podstawą tego stylu jest przestrzeń pełna oddechu od zatłoczonej tkanki miasta. Wnętrza powinny być przestronne, wypełnione tylko najpotrzebniejszymi meblami. Dominują szarości i ciepłe beże, gdzie nie gdzie przełamane delikatnym różem, złotem i srebrem. Stylizowane meble – fotele uszaki i sofy z pikowanymi oparciami dobrze się komponują z prostymi konsolami i nowoczesnymi regałami.

Mieszkanie w stylu: tropikalny glamour

Dla romantyczek i artystycznych dusz kochających faunę i florę. Jasne, radosne, pełne pozytywnej energii i kolorów. Taka odmiana glamouru, aż się prosi o roślinne motywy z przewagą tropikalnych. Mogą się one pojawić na ścianach jako dekoracyjny deseń na tapecie, ładnie oprawionych rycinach, a w sypialni jako romantyczny rzucik na pościeli. Przeważają energetyczne, ale nie krzykliwe kolory: pastelowy róż, żółty, odcienie zieleni i obowiązkowo złota. A może zdobędziesz się na odwagę i połączysz roślinne wzory ze zwierzęcymi motywami? Co powiesz na zebrę na dywanie? Jeśli do tego dołożysz egzotyczne rośliny w doniczkach efekt tropikalnej dżungli gwarantowany. Ten styl lubi stylistyczny miszmasz w myśl modnej zasady mix&match, dlatego nie bój się łączyć stylizowanych mebli z nowoczesnymi, gładkich powierzchni z deseniami. Oczywiście z wyczuciem i dobrym smakiem.

Małe mieszkanie glamour

Mały salon w stylu glamour

Jeśli myślisz, że styl glamour świetnie wygląda tylko w dużych przestrzeniach, jesteś w błędzie! Podpowiemy Ci jak w prosty sposób zaaranżować mieszkanie w stylu glamour w małych pomieszczeniach. Wystarczy kilka sprytnych i sprawdzonych rozwiązań, żeby atrakcyjnie wyglądała nawet kawalerka. 

Nasze porady:

  • W niewielkiej przestrzeni lepiej od ciężkich mebli z litego drewna sprawdzą się lekkie i ażurowe. Staraj się wybierać takie, które można łatwo przestawić w inne miejsce, rozsunąć – świetnie się sprawdzi wózek barowy na kółkach. Praktyczne będą meble, które łącza kilka funkcji, np. puf, który może być siedziskiem, stolikiem i schowkiem. Pamiętaj, że meble o zaokrąglonych kształtach sprawiają, że wnętrze optycznie się powiększa i łagodnieje.
  • W niedużej kawalerce poszczególne strefy dobrze jest od siebie odgraniczyć: stawiając ażurowy regał oddzielisz część sypialną od jadalnej, a kącik do relaksu wydzielisz ustawiając sofę i stolik na dywanie.
  • Lustrzane powierzchnie optycznie powiększają wnętrze, nadają mu głębi i rozświetlają. Podobnie działają meble na wysoki połysk, złote dodatki, lampy, lakierowane powierzchnie.
  • Nie zapominaj, że glam lubi też przytulność i zmysłowość, zwłaszcza w sypialni. Nie rezygnuj z aksamitnych narzut, futrzanych poduszek i kryształowych koralików. Niech nieduża sypialnia glamour wygląda jak małe puzderko na biżuterię. 
  • Jeśli nie masz miejsca na łóżko zastąp je rozkładaną sofą – w jasnej pastelowej tapicerce, z miękkiego aksamitu. Ta tkanina świetnie się sprawdzi w małym pomieszczeniu, bo ma delikatny połysk.
  • Wykorzystuj każdy centymetr powierzchni. We wnęce po szafie możesz zaaranżować kącik do pracy – wystarczy wstawić kompaktowe biurko i zgrabny fotelik, a nad nim powiesić półki na książki.

Dekoracje glamour

To one sprawiają, że wnętrze staje się jeszcze piękniejsze. Dobieraj je starannie i stopniowo – pamiętaj, że pamiątki, które nagromadziłeś przez lata też mogą być dekoracjami, jeśli pasują do stylu wnętrza. Dekoracje glamour lubią złote wykończenia, kwiatowe desenie, luksusowe materiały. Mniejsze bibeloty jak małe wazoniki, porcelanowe puzderka, szkatułki czy statuetki, stawiaj na ozdobnej tacy aranżując z nich ciekawe kompozycje. Większe, jak wazon z kwiatami czy lampa stołowa lepiej prezentują się osobno – jako ozdoba komody czy konsoli. Nie zapominaj o dekoracji ścian – puste wyglądają smutno. Powieś na nich lustra w pięknych ramach lub dekoracyjne elementy, które wyglądają jak artystyczne instalacje. Pamiętaj, że dekoracje glamour to także puszyste dywany i szlachetne tkaniny – futrzane lub aksamitne.

Czy nasze pomysły okazały się dla Ciebie pomocne? Włącz własną fantazję, a na pewno stworzysz wyjątkowe mieszkanie w stylu glamour. Jeśli szukasz pięknych dekoracji i pomysłów jak ozdabiać nimi wnętrza, zarejestruj się na Westwing. To prawdziwa skarbnica niezwykłych inspiracji!