Mieszkanie w stylu boho – 21 najpiękniejszych aranżacji
Dla jednych jest wspomnieniem podróży, dla drugich tęsknotą za nieznanym. W obu przypadkach styl boho czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów oraz wprowadza klimat upalnej Afryki czy ziemiste kolory Ameryki Południowej. Styl boho cały czas ewoluuje, dlatego każde mieszkanie w stylu boho może być oparte na zupełnie innych aranżacjach a mimo to wpisujące się we wypomniany kanon. Co jest klasycznym wyznacznikiem stylu boho? Co to za styl? Jak zaaranżować mieszkanie w stylu boho? Dowiesz się, jakie są cechy charakterystyczne w stylu boho i jakie kolory wybrać do tego stylu. A do tego, przedstawimy Ci pomysły na aranżację małego mieszkania w stylu boho, salonu, sypialni i kuchni. A na samym końcu, dowiesz się, jake je udekorować.
Dla jednych jest wspomnieniem podróży, dla drugich tęsknotą za nieznanym. W obu przypadkach styl boho czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów oraz wprowadza klimat upalnej Afryki czy ziemiste kolory Ameryki Południowej. Styl boho cały czas ewoluuje, dlatego każde mieszkanie w stylu boho może być oparte na zupełnie innych aranżacjach a mimo to wpisujące się we wypomniany kanon. Co jest klasycznym wyznacznikiem stylu boho? Co to za styl? Jak zaaranżować mieszkanie w stylu boho? Dowiesz się, jakie są cechy charakterystyczne w stylu boho i jakie kolory wybrać do tego stylu. A do tego, przedstawimy Ci pomysły na aranżację małego mieszkania w stylu boho, salonu, sypialni i kuchni. A na samym końcu, dowiesz się, jake je udekorować.
Charakterystyka stylu boho w mieszkaniu
Nazwa tego stylu, ma mocno artystyczne konotacje, bo stanowi skrót od terminu „bohema”. Miszmasz, mocne kolory i festiwal wzorów rodem z najróżniejszych stylistyk: etnicznych, psychodelicznych, kwiatowych, folkowych i geometrycznych – to jego znaki rozpoznawcze. Styl boho swoich początków sięga aż do XIX wieku. Boho pochodzi od słowa la bohème, oznaczającego po francusku cyganerię. Bohemą określano w dziewiętnastym stuleciu wyróżniającą się grupę artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów prowadzących niewpisujący się w ówczesne ramy i konwencje styl życia nomadów. Żyli oni niewątpliwie według własnych zasad. Najważniejsza dla nich była swoboda twórcza, wolność i niezależność. Podobne cechy ma mieszkanie w stylu boho.
Mieszkanie w stylu boho: czym się ono wyróżni na tle innych?
Niewątpliwą zaletą stylu boho jest dowolność w łączeniu ze sobą kolorów i wzorów, które na pierwszy rzut oka nie powinny być ze sobą zestawiane. Pełen przepychu styl boho jest w opozycji do wszelkich konwencji i zasad w aranżacji wnętrz i – tak jak dziewiętnastowieczna bohema – kroczy własnymi ścieżkami. Cenimy go za naturalność, nonszalancję i wygodę, ale i za niczym nieskrępowaną swobodę w dobieraniu wzorów, materiałów i fasonów. Mieszkanie w stylu boho jest ciepłe i przytulne. Panuje w nim delikatny i rodzinny nastrój.
Mieszkanie boho: kolorystyka wnętrza
Styl boho ciągle ewoluuje. Zapewne kojarzysz go z nurtami „eco boho” i „modern boho”. Kolory ścian pozostają w nich neutralne, bazują na stonowanej kolorystyce bieli, beżu i brązu. Tak naprawdę wszystkie kolory pasują do boho, przecież reguły w tym stylu ustalasz Ty sam. Dobrym pomysłem jest też nadanie aranżacji mocniejszego wyrazu i indywidualnego sznytu. Tworząc swoje mieszkanie, możesz zainspirować się kulturą orientu. Będą to morskie błękity, które świetnie wyglądać będą w łazience w stylu boho, złoto i brązy. Oprócz tego jest tu sporo miejsca na słoneczne żółcie, pozytywne róże i nietuzinkowe czerwienie. Możesz je ze sobą przeplatać, łączyć głębokie odcienie z rozmytymi lub postawić na zaskakująco wyrazistą i zaskakująco udaną kompozycję.
Aranżacja mieszkania w stylu boho
Styl boho polega na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów według indywidualnego gustu. Podstawą jest swoboda i naturalność, dlatego też mieszkanie w stylu boho przede wszystkim stanowi odzwierciedlenie charakteru właściciela. Styl boho nie lubi przesady. Prostota i umiar są kluczem do sukcesu, a dosłowność w kopiowaniu odległych kultur nie jest wskazana. Jak więc zaaranżować przestrzeń w stylu boho? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.
Małe mieszkanie w stylu boho
Zastanawiasz się czy w małym mieszkaniu uda się wpleść styl boho? Oczywiście że tak! Posiadając niewielką przestrzeń, skup się na jasnych barwach – bielach, beżach lub jasnych szarościach. Rezygnując z przytłaczających wzorów na ścianie, w ramach rekompensaty zastosuj dekoracyjne poduszki na kanapie, pełne etnicznych wzorów. Proste lampy podkreślą naturalny charakter tego miejsca a pleciona makrama pięknie udekoruje jasne ściany.
Salon boho
Styl boho to ukłon w stronę naturalnych materiałów i roślinności – to one powinny się znaleźć w aranżowanym przez Ciebie salonie boho. Lniane koce oraz dekoracyjne poszewki na poduszki z orientalnym wzorem to swojego rodzaju must have takiego wnętrza. Ważnym elementem dekoracyjnym są także makramy. To one nawiązują do uwielbianego przez ten styl orientu. Aranżując salon dobieraj meble tak by były delikatne i z naturalnych materiałów. W salonie dobrze sprawdzi się stolik kawowy z jasnego drewna oraz ratanowe pufy do siedzenia.
Sypialnia w stylu boho
Jak sypialnia w stylu boho to koniecznie wybierz łóżko z baldachimem! Przy nim powieś długi, delikatny materiał – najlepiej, gdyby swobodnie opadał na podłogę. Wpadający przez okno powiew powietrza sprawi, że woale będą się unosić a Ty poczujesz się jak w niebie. Nieodłącznym elementem w stylu boho są różnego rodzaju naturalne ozdoby. Udekoruj nimi ściany – im większa ilość tym lepiej. Makramy możesz nawet powiesić w oknie lub zrobić z nich kwietnik. Ważną dekoracją są także łapacze snów. Możesz powiesić jeden duży lub stworzyć kolarz i zaczepić go na ścianie za łóżkiem. Końcówki łapacza snów mogą zdobić kolorowe piórka. Drugim po łóżku miejscem do drzemki, medytacji czy odpoczynku jest powieszona w pokoju huśtawka lub hamak. Są charakterystyczne, bo po bokach zwisają frędzle i leżą na nich np. bawełniane poduszki.
Jak stworzyć kuchnię boho?
Mieszkanie w stylu boho to swojego rodzaju misz-masz. Jego nieodzownym elementem jest patchwork! Patchwork to bardzo modny wzór spotykany w tkaninach, ale w kuchni sprawdzi się głównie na płytkach ceramicznych. Takie kolekcje stały się bardzo popularne i o ten wzór można się pokusić zarówno na podłodze jak i na ścianie. Ekologia to bardzo ważny składnik stylu boho.
Aranżując kuchnię w stylu boho ważne by była ona wykonana z naturalnych materiałów. Drewniany blat, drewniane pojemniki na przyprawy czy drewniane przybory w postaci łyżek czy misek – to must have podczas urządzania kuchni. Chcesz wprowadzić do swojej kuchni trochę koloru? Zrób o za pomocą kolorowych sprzętów kuchennych. Czerwona lub zielona lodówka, robot kuchenny lub czajnik elektryczny, ożywią aranżowane przez Ciebie wnętrze. Urządzając kuchnię, nie zapomnij o naturalnym oświetleniu i dekoracji okien oraz parapetów.
Poczuj lato na boho tarasie
Ważnym etapem przygotowania tarasu do sezonu letniego jest jego urządzenie i chyba zgodzisz się ze mną, że jest to najprzyjemniejsza forma pracy. Szczególnie w tych ciepłych miesiącach chętnie sięgamy po dodatki, które wykonane są z naturalnych materiałów jak bambus, drewno tekowe czy juta. To on powinny królować na Twoim tarasie czy balkonie. Aranżacja balkonu w stylu boho zależeć będzie od tego, jaką mamy przestrzeń do wykorzystania i czego potrzebujemy. Sprawdzą się tu zarówno oryginalne, designerskie komplety w szalonych kolorach, jak i meble w stylu retro. Możliwości mamy więc bardzo dużo.
Pamiętaj, że aranżacja tarasu w stylu boho to przede wszystkim odpowiednio dobrane dodatki i tekstylia, które nadadzą właściwy charakter naszemu tarasowi . Na przykład meble ogrodowe mogą mieć bardziej uniwersalne wykończenie. Sprawdź narzutki z naturalnego materiału, które ochronią Cię przed przyjemnych wieczornym chłodem i sprawią, że z miłą chęcią spędzisz każdą wolną chwilę na swoim tarasie oraz lampiony, wprowadzające romantyczny i zaczarowany klimat. Nie zapomnij o roślinach! Aby wpisać je w styl boho, zastosuj naturalne donice lub kosze wiklinowe które udekorują roślinę.
Mieszkanie w stylu boho: inspiracje z instagrama
Ozdoby w salonie boho
Mieszkanie w stylu boho charakteryzuje się naturalnymi materiałami i burzą kolorów. Jeśli jednak wolisz stonowane barwy na ścianach, styl boho we wnętrzach może przejawiać się także przez wprowadzenie wielobarwnych dodatków do minimalistycznej, surowej przestrzeni. Królują w niej trawy pampasowe, umieszczone w wazonach kolorowego szkła, klasyczne makramy lub łapacze snów zawieszone na ścianach. Oprócz materiałowych ozdób ściennych we wnętrzu w stylu bohemian mogą znaleźć się ażurowe lampy i żyrandole z koronki. A skoro o oświetleniu mowa, co powiesz na klasyczne cotton balls? Wybieraj dodatki o wyglądzie surowego drewna oraz metalowe – są one doskonałym odniesieniem do natury. Idealne będą wyglądały w takim wnętrzu również wiklinowe organizery.
Nie zapomnij o tekstyliach. Styl boho uwielbia naturalne tkaniny w geometryczne wzory. Możesz zastosować je zarówno jako luźno rzucone narzutki lub koce lub dekoracyjne poduszki. Jeśli lubisz kolorowe dywany, z powodzeniem możesz je również wykorzystać do dekoracji takiego salonu. Kolejnym ważnym elementem mieszkania w stylu boho są rośliny. Zadbaj o to by w Twoim mieszkaniu w stylu boho nie zabrakło kwiatów. Mogą być to zarówno kwiaty cięte jak i doniczkowe, zasadzone w dekoracyjnych słojach lub drewnianych skrzyneczkach. My szczególnie lubimy sukulenty.
Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.