Mieszkanie w bloku: ponad 10 zachwycających inspiracji
Każdy ma swój ulubiony rodzaj nieruchomości, w której czuje się najlepiej i w której chciałby zamieszkać. Bez względu na to o jakim typie mowa, mieszkaniec domu jednorodzinnego, kamienicy czy właśnie mieszkania w bloku, może wymienić zarówno zalety jak i wady swojego wyboru. Decydując się na mieszkanie w bloku, pamiętaj że, aranżacja małej przestrzeni wcale nie musi być trudna. Niewielki metraż może generować pewne ograniczenia, jednak wystarczy dobrze przemyśleć całą aranżację, a już niecałe 40 m² możesz przekształcić w wygodne, funkcjonalne i piękne mieszkanie.
Każdy ma swój ulubiony rodzaj nieruchomości, w której czuje się najlepiej i w której chciałby zamieszkać. Bez względu na to o jakim typie mowa, mieszkaniec domu jednorodzinnego, kamienicy czy właśnie mieszkania w bloku, może wymienić zarówno zalety jak i wady swojego wyboru. Decydując się na mieszkanie w bloku, pamiętaj że, aranżacja małej przestrzeni wcale nie musi być trudna. Niewielki metraż może generować pewne ograniczenia, jednak wystarczy dobrze przemyśleć całą aranżację, a już niecałe 40 m² możesz przekształcić w wygodne, funkcjonalne i piękne mieszkanie.
Aranżacja mieszkania w bloku – wskazówki aranżacyjne
Mieszkania w bloku mają swoje wady i zalety. Bywają niełatwe do urządzenia ich w sposób efektowny – często charakteryzują się niewielkim metrażem lub są niezbyt ustawne. Miewają też bardzo małe łazienki lub kuchnię jedynie w formie aneksu. Jakich zasad przestrzegać podczas aranżacji swojego mieszkania?
-
Dobry plan i świadome decyzje. Wystrój wnętrza powinien przede wszystkim odpowiadać naszym upodobaniom. Dlatego zastanów się, co tak naprawdę lubisz, w otoczeniu jakich przedmiotów czujesz się dobrze i komfortowo.
-
Wyeliminuj zbędne sprzęty. Choć wielkogabarytowe meble są pojemne, zbyt łatwo dominują przestrzeń, w której się znajdują. Cierpi na tym nasz komfort.
-
Nie zapominaj o akcentach. Akcentowanie poszczególnych miejsc to prosty, ale niezwykle efektowny i efektywny trik, który pomoże nadać Twojej aranżacji wnętrz głębi i indywidualnego charakteru. Możesz zrobić to za pomocą kolorów np. ścian, ale także wyposażeniem i dodatkami. Wyrazisty mebel akcent w postaci poduszek, dywanu lub obrazu czy plakatu na pewno poprawi samopoczucie domowników i wywrze wrażenie na gościach.
-
Powtarzaj schematy. Jeżeli zależy nam na ładzie i porządku w aranżacji, dobrym wyjściem będzie zastosowanie w pomieszczeniu powtarzalnego wzoru, akcentu lub dodatku: np. trzech małych ramek powieszonych w pionowej linii, kilku poduszek w tym samym kolorze czy dopasowanego wzoru lampy i zasłon.
-
Weź pod uwagę kształt mieszkania. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania o niestandardowym kształcie, weź to pod uwagę podczas aranżacji wnętrz. Może niektóre meble warto jest zamówić na wymiar, aby idealnie wpasowały się dostępną przestrzeń?
Kolory ścian do mieszkania w bloku
Kolory mają moc! Wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i zdrowie. Odpowiednio dobierając kolory mamy możliwość stworzenia wnętrza, które będzie działało na nas relaksacyjnie bądź pobudzająco. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad kolorami ścian, pomyśl, czego oczekujesz od danego pomieszczenia. Jaki ma mieć charakter? Jak często będziesz w nim przebywać? W przypadku wnętrz o niewielkim metrażu najważniejsza jest decyzja o wyborze jednego, dominującego stylu. Jeżeli zdecydujesz się na popularny styl skandynawski, zrezygnuj z krzykliwych kolorów czy modernistycznych elementów wystroju. Wybierz pastelowe i jasne odcienie – biel, beże i szarości typowe dla północnej estetyki.
Salon w bloku pomysły
Salon w bloku od salonu w domu jednorodzinnym bardzo często różni się przestrzenią, jaką dysponujemy do zagospodarowania. Takie wnętrze musi najczęściej łączyć sobie kilka funkcji, z których każdą spokojnie może pełnić odrębne pomieszczenie.
- W każdym salonie, najważniejsze jest jego odpowiednie wyposażenie. W końcu salon to pomieszczenie, w którym domownicy odpoczywają, oglądają telewizję i przyjmują gości, dlatego musi być on przytulny, elegancki i komfortowy.
- Pamiętaj, by urządzając niedużą przestrzeń zdecydować się na meble o dopasowanych rozmiarach. Takimi meblami może być nieduża sofa, zamiast masywnego narożnika, jeśli Twój salon jest niewielkich rozmiarów lub malutki stolik kawowy, czy też duża ilość regałów.
Sypialnia w bloku pomysły
Sypialnia w bloku niestety, często jest niewielkim pomieszczeniem z niskim stropem. Małą sypialnię niezawodnie powiększa światło – naturalne i sztuczne. Już na etapie planowania powinieneś wiedzieć, jakie wymiary będzie miało łóżko i co oprócz niego chcesz zmieścić w pokoju. Biurko, półki na książki, szafę? Jeśli pokój jest wąski, wykorzystaj do maksimum możliwości jego zagospodarowania wzwyż.
Nawet w bardzo małej lub wąskiej sypialni zyskasz przestrzeń, budując podest, na którym umieścisz materac. Będzie on pełnił funkcję stelaża łóżka i jednocześnie stworzy miejsce do przechowywania pościeli, garderoby, książek.
Kuchnia w bloku pomysły
Kuchnia w bloku też potrafi być bardzo mała. Zdarza się, że są one połączone z salonem, tworząc aneks kuchenny. W małej i wąskiej kuchni często decydujemy się na styl minimalistyczny, jak chociażby skandynawski. To dzięki ograniczonej palecie barw jesteśmy w stanie w takim pomieszczeniu zadbać o ład, czy wrażenie większej przestrzeni. W niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzają się meble o jasnych frontach. Jeśli koniecznie marzysz o stylizowanych wnętrzach, meble polubią subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami.
Organizacja małej kuchni
Mała, dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie ma mowy o pustych kątach czy odstępach pomiędzy meblami. Aby maksymalnie wykorzystać metraż, zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. Wykorzystaj także akcesoria w kuchni, które pomogą w utrzymaniu porządku!
Jadalnia w bloku inspiracje
Kiedyś jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dziś jest to zwykle część otwartej przestrzeni dziennej. Właściwie usytuowana, oświetlona i odpowiednio duża jadalnia może być rodzinnym miejscem biesiadowania, w którym wszyscy siadają do codziennych śniadań i do niedzielnego obiadu. Świetnym rozwiązaniem są stoły z możliwością rozłożenia lub stoły okrągłe, które lepiej dopasowują się do małej przestrzeni. Sprawdzają się, gdy od czasu do czasu lubisz zaprosić przyjaciół i bliskich na wspólną kolację.
Jak w każdym pomieszczeniu, tak i w kuchni czy jadalni ważne są elementy dekoracyjne. Istotną rolę odgrywają tu materiały i kolory. To one budują klimat i charakter wnętrza. Możesz zastosować kolorowe poduszki na krzesła i ochraniacze. Nie zapominaj o też o oświetleniu! Lampa wisząca nad stołem do jadalni będzie lepszym rozwiązaniem niż jedno centralne oświetlenie w pokoju. Rozproszone światło optycznie powiększy pomieszcczenie i sprawi, że posiłki spożywane będą w przytulnej atmosferze.
Przedpokój w bloku inspiracje
Gości najczęściej wita się w przedsionku lub przedpokoju, dlatego wystrój wnętrz w tych miejscach powinien skupić się przede wszystkim na odpowiednim oświetleniu i wystarczającej ilość miejsca. Jeśli mamy mały przedpokój w bloku, już od wejścia możemy sprawić, by mieszkanie wydawało się większe. Dwa duże lustra powieszone naprzeciw siebie lub dwie identyczne lampy świecące miękkim światłem sprawią, że przestrzeń wyda się bardziej przestronna i przyjazna. Dobrze sprawdza się także, pufa z możliwością przechowywania. Ułatwia to zmianę obuwia ale także stanowi dodatkowe miejsce na np. postawienie torby.
Łazienka w bloku: inspiracje
Mała łazienka w bloku to miejsce, gdzie możesz zabawić się w stylistę i puścić wodze wyobraźni. W małych mieszkaniach jednorodzinnych to często jedyne pomieszczenie, gdzie możesz zadbać o siebie i odciąć się od reszty świata.
- Przede wszystkim najważniejsze, by w łazience znalazło się miejsce na niezbędne sprzęty jak pralka.
- Pamiętaj też, żeby wykorzystać każdą możliwą przestrzeń na przechowywanie niezbędnych rzeczy. Parapet, pralka, półka ścienna, zlew mogą służyć jako powierzchnia do przechowywania.
- Stolik i puf koniecznie muszą mieć funkcję przechowywania, a kosz na pranie powinien być funkcjonalnym, ale też ładnym elementem dekoracyjnym, ponieważ będzie bardzo rzucał się w oczy w małym pomieszczeniu.
- Lustro najlepiej żeby było jak największe, co optycznie powiększy łazienkę.
- Zainwestuj też w dekoracyjne tace, które pozwolą Ci pogrupować kosmetyki i zrobić małą wystawkę z perfum, dyfuzora lub świeczek.
Mieszkanie w bloku – 6 najpopularniejszych stylów wnętrz
Nie ma znaczenia czy posiadasz mieszkanie w bloku a może domek jednorodzinny poza miastem. Aranżacja wnętrza, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie możesz się zdecydować, w jakim stylu urządzić wnętrza swojego mieszkania? Nie do końca rozróżniasz style wnętrz? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które możesz zastosować w swoim M3.
1. Mieszkanie w bloku w stylu glamour
Tradycyjnie styl glamour to brokat, luksus, blask i bogate wnętrze pełne przepychu. Kojarzy się on wszak z Hollywood i domami gwiazd. Do mieszkania w bloku pasować będzie nieco bardziej subtelna odsłona tego stylu. Mocne kolory zastąp pastelami i stonowanymi barwami (aksamit i welur, czyli główne materiały glamour, wyglądają luksusowo w każdym kolorze), a zamiast wytwornych barokowych ram, postaw na złote nóżki mebli i delikatne złote obramowania. Designerskie kolekcje mebli glamour oparte na sprawdzonych, ponadczasowych formach, więc nadadzą wytworności każdemu wnętrzu. Glamour to także kontrasty. Pomyśl o zestawieniu minimalistycznego, okrągłego stołu z pikowanym fotelem, obitym miękkim pluszem.
2. Nowoczesne mieszkanie w bloku
Styl nowoczesny to przede wszystkim prostota, dominujące proste linie i niezbyt skomplikowane figury geometryczne. Całość stanowią precyzyjnie dobrane wykończenia, a kolorystyka powinna być stonowana. Wszystko to ma stworzyć przejrzystą i nowoczesną całość. W nowoczesnym mieszkaniu w bloku liczy się przede wszystkim jasność i otwarte przestrzenie, dlatego rezygnuje się ze zbyt dużej ilości dodatków, raczej ogranicza się je do minimum. Ich rolę przejmują pięknie wykonane meble.
3. Mieszkanie w bloku w stylu skandynawskim
Styl skandynawski skradł nasze serca i na stałe zagościł na liście top najlepszych stylów aranżacyjnych. Minimalizm rodem z chłodnych państw północnych, przyciąga swoją prostotą a zarazem przytulnym designem.
- Charakteryzuje się on przede wszystkim funkcjonalnością rozwiązań oraz naturalnością. W stylizacji stawia się na jasną kolorystykę, która optycznie powiększa przestrzeń, oraz minimalistyczny wystrój.
- Wykorzystuje się zwłaszcza naturalne materiały, jak len, wełna czy przede wszystkim drewno.
- Styl skandynawski to także minimalizm wśród ilości mebli. Zaleca się wybierać wyłącznie te najważniejsze i niezbędne. Wolna przestrzeń i funkcjonalność to kwintesencja pragmatyzmu ludzi z krajów skandynawskich.
- Aranżując mieszkanie, w tym stylu, dodaj do niego elementy hygge takie jak sztuczne futro na fotelu, ciepłe pledy, minimalistyczne przytulne oświetlenie – girlandy, klosze z papieru i lnu.
4. Mieszkanie w bloku w stylu retro
Styl retro czy jak kto woli – vintage, znajduje coraz więcej młodych zwolenników. Są to przede wszystkim mocne kolory oraz roślinne i geometryczne wzory. Bardzo charakterystycznym elementem, po który również i dziś się sięga, są wzorzyste dywany, grafiką stylizowana na lata 60. bądź tapety. Tu ważne będą meble z charakterem, inspirowane przeszłością, np. latami 60. Pamiętasz regał pod TV u swojej babci lub klasyczny brązowy segment? Retro to też obłe kształty, co świetnie pasuje do mniejszych przestrzeni. Retro kocha wzory i kolory. Postaw na jeden motyw np. tapetę lub dywan lub tylko poduszki. Kolejną zaletą retro w mieszkaniach w bloku jest to, że stylistycznie i historycznie pasuje on do tej zabudowy.
5. Mieszkanie w bloku w stylu boho
Styl boho to idealna aranżacja, która wyraża artystyczną duszę domowników. znakiem rozpoznawczym tego stylu są wszelakie naturalne materiały, tkaniny i etniczne przedmioty. Urządzając wnętrze w stylu boho, nie można zapomnieć o pamiątkach z podróży, naturalnych kolorach ziemi czy klasycznych dla tego motywu dodatkach. A po jakie dodatki warto sięgnąć? Z pewnością wzorzyste dywany berberyjskie, miękkie poduszki z frędzlami czy wiklinowe kosze, ale także ręcznie wykonane naczynia oraz egzotyczne antyki i oczywiście piękne i magiczne makramy oraz tropikalne rośliny.
6. Mieszkanie w bloku w stylu loftowym
Styl loftowy w mieszkaniu to przede wszystkim surowe materiały, przestronne wnętrza i industrialne elementy. Nieobce są tutaj gołe cegły, beton bądź surowe tynki. Wszystko bardzo ładnie łączy się ze szkłem oraz drewnem, które nie zostało poddane zbyt wielu obróbkom. Styl loftowy w mieszkaniu ściśle uzależniony jest od rodzaju mebli, w jakie je wyposażymy. Styl industrialny nie może obyć się bez prostego wzornictwa oraz łączenia drewna, metalu i szkła. Jako oświetlenie zastosuj odkryte żarówki, wiszące na długim, surowym kablu.
Małe mieszkanie w bloku: 5 wskazówek
Urządzając małe mieszkanie stajemy przed wieloma dylematami: praktyczność czy wygląd? Minimalizm czy przytulność? Jeśli nie jesteś pewien, jak zaaranżować swoje cztery ściany, aby były funkcjonalne, wygodne, a przede wszystkim „Twoje” – sprawdź nasze porady.
- Podziel mieszkanie na strefy
Nawet jeśli Twoje mieszkanie ogranicza się do jednego małego pokoju, pamiętaj o podzieleniu go na różne strefy. Nie rezygnuj z sofy, która tworzy salon i pozwala wygodnie usiąść gościom. Oddziel aneks kuchenny ze stołem i kilkoma krzesłami. - Używaj mebli modułowych.
Aranżując niewielką przestrzeń Twoim sprzymierzeńcem będą meble wielofunkcyjne. Poza wygodą, sofa musi być łatwo rozkładana – w końcu co noc zamienia się w łóżko. Powinna też posiadać pojemnik na pościel. Ekspresową zmianę aranżacji możesz uzyskać także za pomocą stołów na kółkach (można je szybko przesuwać). Zamiast foteli, zainwestuj w pufę, najlepiej na kółkach z dodatkowym schowkiem. Meble wielofunkcyjne, sprawdzą się również w kuchni. Kuchnia w bloku może posiadać rozkładany stół czy wysuwany blat ułatwiający gotowanie. - Wpuść światło do mieszania
Jasne wnętrza wydają się optycznie większe, a więc zadbaj o jasne kolory i odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu. Zacznij od okien – nie zasłaniaj ich ciemnymi zasłonami. Wnęki okienne pomaluj na biało, aby odbijały światło słoneczne. Wybierz jasne kolory ścian – klasyczną biel lub pastelowe jasne odcienie. Zaprzyjaźnij się z lustrami. Ładnie oprawione, ozdobią przestrzeń niczym stylowe obrazy, a ich rola w optycznym powiększeniu pomieszczenia jest nieoceniona. - Bądź kreatywny
Choć producenci mebli są coraz bardziej pomysłowi, nie trzeba ograniczać się tylko do oferowanych przez nich rozwiązań. Postaw na myślenie i spróbuj wykorzystać to, co już masz. Parapet może być ustawiony jako regał na książki lub (jeśli jest wystarczająco szeroki) przykryty poduszkami i zamieniony w małą „kanapę”, gdy pojawią się niespodziewani goście. - Zachowaj porządek
Może to banał, ale czysta, uporządkowana przestrzeń ułatwia oddychanie i myślenie. W małej kawalerce nie można zamknąć drzwi sypialni ani wrzucić stosu niepotrzebnych rzeczy do drugiego pokoju. Regularne czyszczenie nie powinno zająć dużo czasu.
Kawalerka w bloku
Aranżacje tego typu pomieszczenia wymagają zawczasu przemyślenia wielu spraw, a także dostrzeżenia możliwych rozwiązań. Do większych mieszkań można wstawić ścianę działową lub parawan, który oddziela strefę prywatną od bardziej publicznej. Kawalerka z antresolą to rozwiązanie niemal idealne w kamienicach, w których sufity zwykle są wysoko położone. Jeśli jednak posiadasz kawalerkę o małym metrażu musisz nieco więcej pokombinować.
Aby maleńka powierzchnia kawalerki była funkcjonalna i wyglądała nowocześnie, powinieneś ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę mebli. Wybierając meble do kawalerki, koniecznie pamiętaj, że powinny mieć proste kształty i lekką formę. Kolorystykę ścian, obić mebli i zasłon warto utrzymać w jasnej tonacji.
Ważnym elementem aranżacji kawalerki jest również rozsądne dobranie oświetlenia. Przede wszystkim istotne jest, aby zapewnić jak najlepszy dopływ światła dziennego do wnętrza. Zrezygnuj więc z ciężkich zasłon na rzecz muślinowych, przezroczystych firanek w jasnych kolorach, a zamiast drewnianych masywnych żaluzji wybierz rolety.
Mieszkanie w bloku z balkonem
Mały balkon w bloku to niejednokrotnie przedłużenie części salonu. Nie zapomnij zadbać o jego odpowiednią aranżację.
- Najłatwiej i najszybciej, zacząć nasze balkonowe rewolucje od dosłownie, kilku mebli. Ciekawy stolik i krzesła z kolorowymi poduchami, już są w stanie stworzyć klimat sprzyjający wypoczynkowi.
- Ważnym elementem aranżacji jest również oświetlenie! Uwielbiamy świecące girlandy i lampiony. Możesz zawiesić je na balustradzie. Gdy minie czas przymrozków, wystaw na balkon rośliny pokojowe, które lubią duże nasłonecznienie. Dzięki nim balkon w bloku zyska ładną, zieloną oprawę.
- Ostatni krok jest dla odważnych, którzy nie boją się wyzwań. Kiedy już zobaczysz jak twój balkon świetnie się prezentuje, możesz pomyśleć o zmianie podłogi, np. na płytki.
Mieszkanie w bloku nie musi być trudne w aranżacji! Natomiast ważne jest, by przed rozpoczęciem prac, zaopatrzyć się w dokładny projekt. To także, jak widać konieczność stawiania na różne kompromisy.
Musisz dobrze wykorzystać przestrzeń, ale jednocześnie zrobić to tak, aby miejsca do codziennego funkcjonowania wciąż było sporo. Jeśli szukasz dodatkowych inspiracji i porad, wejdź na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.