Stylowy i przytulny kącik do czytania
Sami przyznacie, że nie ma nic przyjemniejszego, jak w deszczowe popołudnie albo zimowy śnieżny wieczór zatopić się w wygodnym fotelu z dobrą lekturą w ręku. A jeszcze przyjemniej, kiedy cały kącik do czytania jest pięknie urządzony, ciepłe światło tworzy nastrojową atmosferę, na stoliku stoi kubek z gorącym kakao, a na półkach równo ułożone książki. Zanim sięgniesz po kolejną lekturę, zastanów się, co można zmienić, żeby Twoja prywatna, domowa biblioteka albo niewielki kącik do czytania tak właśnie wyglądały. Chętnie podsuniemy Ci proste i pomysłowe rozwiązania.
Sami przyznacie, że nie ma nic przyjemniejszego, jak w deszczowe popołudnie albo zimowy śnieżny wieczór zatopić się w wygodnym fotelu z dobrą lekturą w ręku. A jeszcze przyjemniej, kiedy cały kącik do czytania jest pięknie urządzony, ciepłe światło tworzy nastrojową atmosferę, na stoliku stoi kubek z gorącym kakao, a na półkach równo ułożone książki. Zanim sięgniesz po kolejną lekturę, zastanów się, co można zmienić, żeby Twoja prywatna, domowa biblioteka albo niewielki kącik do czytania tak właśnie wyglądały. Chętnie podsuniemy Ci proste i pomysłowe rozwiązania.
Jak urządzić kącik do czytania?
To, gdzie postanowisz zaaranżować kącik do czytania, zależy głównie od Ciebie i przestrzeni, którą dysponujesz. Powinien jednak znajdować się w zacisznej przestrzeni. Jeśli w salonie nie ma warunków sprzyjających skupieniu, pomyśl o urządzeniu kącika w sypialni. Dobrym rozwiązaniem będzie też odzielenie go parawanem, który posłuży za ściankę działową i zapewni więcej prywatności.
Idealnym miejscem na kącik do czytania będzie wykusz, w którym nie zabraknie naturalnego światła. Daje on też dużo możliwości, aby zbudować przytulną przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest wykusz, wykorzystaj go dobrze.
Nawet jeśli mieszkasz w kawalerce lub masz ograniczoną przestrzeń, możesz w prosty sposób stworzyć kącik do czytania. Wybierz miękki dywan, który wizualnie oddzieli kącik od reszty pomieszczenia, na nim postaw wygodny fotel lub puf i lampę stojącą.
Wyposażenie kącika do czytania – czego nie może zabraknąć
Fotel, szezlong czy sofa?
To na co się zdecydujesz, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że w przypadku wyboru miejsca do siedzenia warto postawić na komfort. Fotel musi być wygodny, najlepiej z wysokim oparciem i podłokietnikami, na przykład tradycyjny fotel uszak. Jeśli jednak jesteś fanem dobrego dizajnu może skusisz się na ikoniczny fotel jajo.
Stolik pomocniczy
Jeśli czytając, lubisz podgryzać ciasteczka i popijać herbatą, pomyśl o stoliku pomocniczym. Najlepiej, żeby miał wysokość odpowiednią względem siedziska, wtedy z łatwością odłożysz wygodnie kubek lub książkę. Na stoliku możesz też postawić świecę zapachową. Jej aromat z pewnością pomoże Ci się odprężyć i zastopić w lekturze.
Puf
Puf nie jest niezbędnym elementem do urządzenia kącika do czytania, jednak zdecydowanie się przyda. Ten mały mebel możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jesteśmy pewni, że znajdzie on zastosowanie również w innych pomieszczeniach. Puf przyda się do oparcia nóg. Posłuży też jako poręczny stolik. A kiedy nie jest potrzebny, możemy wykorzystać go w sypialni lub wsunąć pod stół i zaoszczędzić przestrzeń.
Regał na książki
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem bogatego księgozbioru, przyda się osobne pomieszczenie na bibliotekę. A w nim obowiązkowo musi się znaleźć spory regał z półkami na książki. Najlepiej zrobić go na zamówienie u zaufanego stolarza. Bo książki kochają naturalne drewno. Ciepłe w dotyku, pachnące naturą, nie odkształci się pod ciężarem lektur. Regał z solidnego drewna, odpowiednio zaimpregnowanego posłuży nam długie lata. Z pewnością warto zainwestować w taką bibliotekę, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście jest mnóstwo innych rozwiązań. Drewno możemy zastąpić regałem z metalu, z fornirowanej płyty MDF (jest tańsza, a efekt podobny) albo zrobić półki z karton gipsu. Wybór należy do Ciebie! Ważne, żeby książki były pięknie wyeksponowane.
Tekstylia i akcesoria
Sprawią, że Twój kącik do czytania będzie przytulny. Na podłodze połóż miękki dywan, a na fotelach poduszki i ciepły, wełniany pled do okrycia. Półki udekoruj pamiątkami, rodzinnymi zdjęciami w ramkach, roślinami doniczkowymi czy podpórkami do przytrzymania książek. Na ścianie powieś oprawione w proste ramy grafiki lub plakaty z ulubionych filmów.
Oświetlenie
Pamiętaj, że czytanie w niewłaściwym świetle niszczy oczy! Centralnie wisząca lampa oświetla całe pomieszczenie, ale może rozpraszać. Najlepiej czytać przy świetle dziennym, więc planując aranżację kącika do czytania, możesz zagospodarować przestrzeń przy oknie. Jednak na czas jesienno-zimowych miesięcy zadbaj o odpowiednie doświetlenie wnętrza. Idealne będzie źródło światła skierowane bezpośrednio na książkę. Zapewni je lampa podłogowa ustawiona przy fotelu do czytania albo kinkiet na długim ramieniu. Do stworzenia nastrojowej atmosfery odpowiednie będą lampy stołowe z funkcją przyciemniania, które możesz ustawić na komodzie albo konsoli, oświetlenie boczne oraz dekoracyjne typu girlanda świetlna
Kącik do czytania w pokoju dziecięcym
Czytanie książek dzieciom pozytywnie wpływa na ich rozwój i wyobraźnię. Dlatego warto uczynić z tej czynności codzienny rytuał. Tworzeniu takich pozytywnych nawyków sprzyja przyjazna przestrzeń. Zastanów się, w którym miejscu domu stworzyć kącik do czytania, aby nikt nie przeszkadzał Wam w tym rytuale. Warto zdecydować się na jedno, stałe miejsce. Dzięki temu dziecko będzie się szybciej wyciszać i da mu to poczucie bezpieczeństwa.
Możecie czytać leżąc w łóżku lub na sofie. Inny rozwiązaniem będzie zaaranżowanie specjalnego kącika. Połóż w nim miękki dywan, poduszki i pled. Raczej unikaj zabawek, żeby nie rozpraszały dziecka w czasie wspólnego czytania. Możesz też zrobić specjalny namiot w pokoju dziecięcym. To z pewnością jeszcze bardziej pobudzi wyobraźnię Twojej pociechy!
Jesienny kącik do czytania
Jesień to chyba najbardziej ulubiona pora roku moli książkowych. W końcu można czytać bez wyrzutów sumienia! W jesiennym kąciku do czytania nie może zabraknąć mięsistego koca i poduszek. Możesz zdecydować się na ciepłe kolory charakterystyczne dla tej pory roku. Pomyśl też o jesiennych dekoracjach, które umilą Ci wieczory z książką. Zanim zagłębisz się w lekturę, zaparz napar z imbirem, miodem i cytryną, nie tylko Cię rozgrzeje, ale też podniesie odporność.
Organizacja domowej biblioteczki
Ład i porządek wokół pozwolą w spokoju poukładać myśli. Zadbaj o organizację Twojej biblioteczki. Sposobów na to jest wiele. Możesz poukładać książki kolorystycznie, wtedy będą również ciekawą dekoracją we wnętrzu. Jeśli obawiasz się, żeby Twój księgozbiór nie stracił blasku, postaw na zamykane regały. Dzięki temu książki będą się mniej kurzyć, a grzbiety nie wyblakną od słońca. Książki, które aktualnie czytasz możesz położyć na stoliku lub konsoli, wtedy zawsze będą pod ręką.
Zbliża się wolny weekend? Może wykorzystasz go na czytanie! Dobra książka to balsam dla duszy. Zainspiruj się naszymi radami i zaaranżuj najwspanialszy kącik do czytania.
Kącik do czytania w trzech krokach
-
Książki
To jak je ustawisz zależy od Ciebie. Mogą stać równo na baczność albo na zmianę – kilka ułożonych pionowo, kilka poziomo. Jeśli jest ich naprawdę dużo, warto posegregować je według tematyki. Będzie Ci łatwiej odnaleźć szukaną pozycję. Uwaga! Przed zakupem regału zastanów się nad rozmieszczeniem książek i odległościami między półkami. Najwyżej powinny stać pozycje, po które najrzadziej sięgasz, na przykład albumy o sztuce, przewodniki. Pamiętaj, że wydania albumowe mają większe rozmiary, więc pomiędzy jedną a drugą półką zachowaj odstęp przynajmniej 30 cm. -
Nastrój
Czytaniu książek sprzyja spokój i przyjazna atmosfera. Stwórz nastrój jak w prawdziwej czytelni. Niech nic Cię nie rozprasza. Jeśli lubisz świece zapachowe, zapal je i porozstawiaj po całym pokoju. Włącz ulubioną muzykę, zrelaksuj się, zapomnij o pracy i domowych obowiązkach. Teraz jest czas tylko dla Ciebie! -
Czytaj, czytaj, czytaj…
Jeśli posiadasz tylko kilka książek, a na co dzień korzystasz z biblioteki na mieście, nie ma sensu aranżować rozbudowanego kącika do czytania, a tym bardziej domowej czytelni. Pamiętaj, że czytać można wszędzie: przy stole, w łóżku, w ogrodzie, na balkonie. Ważne, żeby po prostu to robić!
Zobacz więcej inspiracji na aranżację kącika do czytania
Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji i wyjątkowych ofert.