Łazienka z wanną: pomysły na aranżacje
Rano szybki prysznic, a wieczorem długa kąpiel. Czy też należysz do tych, którzy nie mogą żyć bez wieczornego relaksu w wannie? My doskonale to rozumiemy. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzyć się po całym dniu w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych, przy zapalonych świecach i relaksującej muzyce. Nic tak nie odpręża przed snem. Czasem jednak łazienka z wanną pozostaje w sferze marzeń, bo przestrzeń jest zbyt wymagająca, a może po prostu nieumiejętnie się do tego zabierasz? Pora to zmienić! Podpowiadamy, jak zaaranżować łazienkę z wanną, nawet niewielką i na poddaszu, jaki kształt wanny wybrać i gdzie ją postawić, żeby było funkcjonalnie i wygodnie.
Rano szybki prysznic, a wieczorem długa kąpiel. Czy też należysz do tych, którzy nie mogą żyć bez wieczornego relaksu w wannie? My doskonale to rozumiemy. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzyć się po całym dniu w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych, przy zapalonych świecach i relaksującej muzyce. Nic tak nie odpręża przed snem. Czasem jednak łazienka z wanną pozostaje w sferze marzeń, bo przestrzeń jest zbyt wymagająca, a może po prostu nieumiejętnie się do tego zabierasz? Pora to zmienić! Podpowiadamy, jak zaaranżować łazienkę z wanną, nawet niewielką i na poddaszu, jaki kształt wanny wybrać i gdzie ją postawić, żeby było funkcjonalnie i wygodnie.
Funkcjonalna aranżacja łazienki z wanną
Wanna z pewnością zajmuje najwięcej miejsca w łazience, ale pamiętaj, że oprócz niej musi się jeszcze znaleźć miejsce na pozostałe sanitariaty: umywalkę, toaletę, bidet. Bardzo ważne jest takie ich rozmieszczenie, żebyś mógł sprawnie poruszać się między sprzętami i wygodnie z nich korzystać. Od tego jak duża jest przestrzeń zależy rodzaj, kształt i wymiar wanny. Warto to przemyśleć już na etapie budowy lub remontu i rozrysować wszystko na planie. Pamiętaj o zachowaniu odległości miedzy sprzętami – minimum to 30 cm. A także o pozostawieniu miejsca przez wanną, tak żebyś mógł bez przeszkód z niej wyjść i wytrzeć się po kąpieli. Zazwyczaj jest to przestrzeń ok. 100 x 70 cm. Łazienka z wanną powinna być przede wszystkim wygodna i komfortowa.
Gdzie postawić wannę?
Z pewnością w miejscu gdzie będzie do niej łatwy dostęp. Usytuowanie często zależy od warunków przestrzennych. Jeśli dysponujesz dużą łazienką, wstawienie do niej wanny nie będzie problemem. Możesz nawet zaszaleć i urządzić w łazience prywatne spa. Wolno stojąca wanna w centralnym miejscu? Czemu nie! Pod warunkiem, że umiejętnie zaaranżujesz przestrzeń wokół niej. Pamiętaj, że musi się zmieścić jeszcze umywalka najczęściej z meblem, często również muszla WC, wieszak i miejsce do przechowywania łazienkowych akcesoriów. Jeśli bardziej zależy Ci na wolnej przestrzeni na środku pomieszczenia zdecyduj się dosunąć wannę do ściany, albo nawet ustawić ją w rogu, wtedy łazienka z wanną będzie bardziej funkcjonalna.
Kształty wanny a wielkość pomieszczenia
Szukając wanny idealnej, w sklepach znajdziesz róznego rodzaju wanny. Zobacz jej trzy najpopularniejsze kształty.
- Tradycyjna prostokątna wanna może mieć różne wymiary, od szerokości 70-100 cm i długości od 100 nawet do 200 cm. Z powodzeniem dopasujesz ją więc do każdej wielkości łazienki. Świetnie sprawdzi się we wnękach – dłuższym bokiem dostawisz ją do ściany, a drugi obudujesz frontem lub płytkami.
- Na większe możliwości aranżowania wnętrza pozwalają wanny asymetryczne, najcześciej w kształcie trapezu lub trójkąta, albo o łagodniejszych liniach owalnych lub w formie łezki. Dostępne są w wymiarach 140 -180 cm długości i około 75-110 cm szerokości. Wanny symetryczne mają wszystkie boki równe i zazwyczaj zajmują więcej miejsca.
- Najwięcej przestrzeni wymagają z pewnością wanny wolnostojące – owalne, elipsowate lub prostokątne – chociaż zdarzają się też niewielkie modele, które można ustawić przy ścianie.
Aranżacja przestrzeni wokół wanny
Jeśli wanna wyznacza styl w jakim urządzona jest łazienka, ważne, żeby to co znajduje się wokół niej również do niego nawiązywało. Wannę do zabudowy możesz obudować prostymi płytkami, panelami z drewna, taflą szkła lub lustra. Wszystko w rękach Twojej wyobraźni, pamiętaj jednak, żeby zachować spójność z resztą wyposażenia. Zwróć uwagę na fronty mebli do przechowywania, lustra, wieszaki na ręczniki oraz dodatki.
Wskazówka: zamiast obstawiać brzeg wanny rzędem szamponów i mydeł, pomyśl o stoliku na kosmetyki. To teraz bardzo trendy rozwiązanie. Dopasuj go do stylu łazienki, albo przeciwnie – skontrastuj, dobierając np. do nowoczesnego wyposażenia stolik vintage lub retro półkę.
Łazienka z wanną w małym pomieszczeniu
W małej łazience warto zastosować rozwiązania, które optycznie ją powiększą. Lustrzane powierzchnie, jasne kolory, odpowiednio zaaranżowane oświetlenie z pewnością sprawią, że łazienka z wanną wyda się większa. W bardzo małym pomieszczeniu, poniżej 5 m kw., lepiej zrezygnować z wanny wolno stojącej. Nawet ustawiona pod ścianą zdominuje i przytłoczy wnętrze. Dobrym pomysłem będzie wanna narożna – w wersji standardowej czy asymetrycznej, w zależności od planu pomieszczenia. Tradycyjną wannę prostokątną dobrze umieścić we wnęce (jeśli masz taką możliwość). Zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca, a wnękę nad wanną możesz dodatkowo zabudować półkami na kosmetyki lub wypełnić lustrem, które zwielokrotni metraż. Ciekawym rozwiązaniem jest też zrobienie dodatkowych schowków do przechowywania w obrębie wanny. Zamiast obudowywać ją cegłami i glazurą, zrób półki na ręczniki, wysuwane szuflady lub otwierane od góry szafki. W niewielkiej łazience sprawdzą się również lekkie konstrukcje – ażurowy stelaż pod umywalkę czy plecione z metalu lub rattanu półeczki na akcesoria.
Aranżacja łazienki na poddaszu z wanną
Ta niełatwa ze względu na skosy przestrzeń bywa bardzo kapryśna i kłopotliwa, ale i z nią można sobie poradzić. Kiedy dobrze wszystko zaplanujesz, skosy mogą okazać się nawet jej atutem. Jeśli ścianka kolankowa (ta, na której opiera się dach) jest na tyle wysoka (nie mniej niż 70 cm), można przy niej ustawić wannę. Ale uwaga: pamiętaj, żeby wszystko dokładnie wymierzyć. Przestrzeń od podłogi do sufitu nie powinna mieć mniej niż ok. 190 cm, tak żeby do wanny można było wygodnie wejść, ale i wstać nie uderzając się w głowę i bez problemu wytrzeć po kąpieli ręcznikiem. Wannę można też ustawić pod oknam połaciowym – to wielka frajda podczas kąpieli wygrzewać się w słońcu, albo wpatrywać w gwiazdy.
Wanna wolno stojąca: kiedy warto ją zamontować?
Jak wskazuje nazwa, ten rodzaj wanny lubi sporo wolności czyli przestrzeni wokół. Uwielbia być w centrum uwagi, dlatego najlepiej wygląda na środku dużego pomieszczenia. Można wtedy obejść ją i obejrzeć jak pięknie prezentuje się z każdej strony. Łazienka z wanną wolnostojącą to najczęściej sporych rozmiarów salon kąpielowy. Ale również w mniejszym pomieszczeniu warto zamontować wannę wolnostojącą. Można ustawić ją przy ścianie, licząc się z tym, że przestrzeń za nią będzie trudniejsza do utrzymania w czystości.
Nowoczesna czy retro – stylowa wanna
Stylowa łazienka wymaga klasycznych rozwiązań. Tu idealnie sprawdzi się wanna w stylu retro. Najlepiej na tzw. lwich łapach czyli stylizowanych nóżkach i z finezyjnie wywiniętym rantem. We wnętrzach rustykalnych świetnie będzie wyglądać wanna w kształcie balii, żeliwna lub z efektownej i zdrowej miedzi. Łazienka z wanną w wersji nowoczesnej to również duże pole do popisu. Jakie wanny najczęściej wybierane są do takich łazienek? Dominują minimalistyczne, proste formy, ale za to ciekawe materiały – poza najpopularniejszym kompozytem w nieskazitelnej bieli, coraz częściej spotyka się szkło, kamień, a nawet beton.
Szukasz dalszych inspiracji na aranżację łazienki? Sprawdź nasze inspirację na:
- Stylizację małej łazienki z prysznicem czy
- Dekoracje do łazienki!
Nie chcesz przegapić tematycznych kampanii? Dołącz do klubu Westwing i uzyskaj dostęp do stylowych mebli i dodatków najlepszych marek w najlepszych cenach!