Ponadczasowa elegancja: 5 pomysłów na łazienkę czarno-białą
Trendy się zmieniają, a to ponadczasowe połączenie kolorystyczne nigdy się nie starzeje. Od lat króluje na wybiegach oraz we wnętrzach. Biel i czerń doskonale się uzupełniają. Biel – chłodna i subtelna świetnie się sprawdza jako tło dla innych odcieni. Czerń – zdecydowana, zmysłowa dobrze komponuje się z większością kolorów, chociaż najbardziej lubi towarzystwo… bieli. Jak widać przeciwieństwa się przyciągają. To kontrastowe zestawienie najczęściej stosowane jest w łazienkach i to w różnych stylach. Marzysz o łazience czarno – białej? Przygotowaliśmy dla Ciebie cenne wskazówki, dzięki którym będziesz mógł sam urządzić łazienkę w tych barwach, w stylu jaki najbardziej lubisz. A do tego podpowiemy Ci, jak ją udekorować.
Trendy się zmieniają, a to ponadczasowe połączenie kolorystyczne nigdy się nie starzeje. Od lat króluje na wybiegach oraz we wnętrzach. Biel i czerń doskonale się uzupełniają. Biel – chłodna i subtelna świetnie się sprawdza jako tło dla innych odcieni. Czerń – zdecydowana, zmysłowa dobrze komponuje się z większością kolorów, chociaż najbardziej lubi towarzystwo… bieli. Jak widać przeciwieństwa się przyciągają. To kontrastowe zestawienie najczęściej stosowane jest w łazienkach i to w różnych stylach. Marzysz o łazience czarno – białej? Przygotowaliśmy dla Ciebie cenne wskazówki, dzięki którym będziesz mógł sam urządzić łazienkę w tych barwach, w stylu jaki najbardziej lubisz. A do tego podpowiemy Ci, jak ją udekorować.
4 podstawy czarno-białego wystroju
Nie ma chyba bardziej klasycznej aranżacji niż biała łazienka. Dodaj do niej czerń, a uzyskasz prawdziwie oryginalny wystrój. Jeśli nie przepadasz na krzykliwymi kolorami i zależy Ci na uniwersalnym połączeniu kolorystycznym, które przetrwa wszystkie próby czasu, postaw na czerń i biel. Ten elegancki duet szybko Ci się nie znudzi, a w razie czego możesz go urozmaicić wprowadzając ostrożnie inne odcienie, np. czerpiąc inspiracje z niebieskiej łazienki. Jak to zrobić, podpowiemy Ci w tym przewodniku. To wcale nie jest takie trudne! Warto trzymać się czterech prostych zasad.
-
Spróbuj dobrać płytki w tych dwóch kolorach. Błyszczące, matowe, gładkie lub w czarno-białe desenie. Zestawiając je, stworzysz na ścianach i podłodze kompozycje, które z pewnością będą wyglądać elegancko i z klasą.
-
Musisz jedynie zdecydować, jaki efekt chcesz osiągnąć – czy bardziej zależy Ci na jasnym wnętrzu z przewagą bieli i kilkoma czarnymi akcentami, czy wręcz przeciwnie – ciemne tło rozjaśnisz elementami bieli. Od tej decyzji może zależeć, czy finalnie uzyskasz ciemną łazienkę, czy jasną. A może chcesz dać tym dwóm kolorom równe szanse?
-
Pamiętaj, że oprócz płytek do dyspozycji masz meble, dodatki, baterie oraz ceramikę łazienkową.
-
A na samym końcu, zdecyduj, w jakim stylu chcesz urządzić łazienkę czarno-białą. Poniżej podajemy Ci 4 pomysły na aranżację łazienki czarno – białej.
1. Łazienka czarno-biała w stylu retro
Zestawienie czerni i bieli dominowało w eleganckich łazienkach retro z lat 30. Jeśli chcesz osiągnąć podobny efekt, postaw właśnie na te dwa kolory. Łazienka czarno-biała piękne się wpisze w klimat modernistycznych wnętrz w starej kamienicy. Zacznij od początku, czyli od posadzki. Masz kilka propozycji płytek do wyboru:
- Mozaika z biało-czarnych gorsecików – to popularne w latach 30. i 40. niewielkie kafelki z charakterystycznym wcięciem. Dziś znów wracają do łask. W zależności od metrażu łazienki, możesz z nich ułożyć kompozycję na środku (dają piękny efekt rozfalowanej powierzchni), a wokół zrobić bordiurę z czarnych kafelków.
- Szachownica z prostych czarnych i białych płytek ułożonych na przemian – to klasyczne rozwiązanie zawsze się sprawdza.
- Czarne płytki poprzetykane mniejszymi białymi dekorami lub na odwrót – taki geometryczny układ nada łazience charakteru i delikatnie zdynamizuje przestrzeń.
- Ceramiczne płytki w czarno-białe historyczne desenie – roślinne motywy nawiązujące do czasów secesji albo geometryczne wzory wywodzące się z mauretańskiego rzemiosła doskonale sprawdzą się na podłodze w stylu retro. A może lubisz modne rozwiązania? W łazience retro możesz też położyć tapetę we wzory, która idealnie wkomponuje się w ten styl.
Ściany radzimy pozostawić w jednym kolorze, możesz je wyłożyć gładkimi płytkami na przykład białymi i wykończyć dekoracyjnym czarnym gzymsikiem. Bardzo stylowym rozwiązaniem będą położone na wysokość ok. metra okładziny przypominające sztukaterie – resztę ściany dobrze jest wtedy pomalować. W łazience czarno-białej w stylu retro obowiązkowo powinna pojawić się wanna na tzw. lwich łapach oraz stylizowane baterie.
2. Łazienka czarno-biała w stylu skandynawskim
Styl skandynawski kocha naturalne materiały. Dlatego co powiesz na łazienkę w drewnie lub taką, która wykorzystuje drewniane akcesoria? Możesz śmiało się pokusić o dodanie go do aranżacji w tym stylu. Będzie ona ciepła i przytulna. A jak wiadomo nic lepiej nie ociepla niż naturalne drewno. Najlepiej sprawdzą się gatunki o jasnym lub ciepłym, miodowym zabarwieniu. Z drewna możesz zrobić blat pod umywalkę albo cały mebel w formie prostej podwieszanej komody. Drewniane mogą też być dodatki: mydelniczka, wieszak na ręczniki, półka na kosmetyki. Łazienka biała z drewnem to idealny wybór dla fanów natury. Wykorzystaj w niej również czarno-białe płytki w geometryczny, trójwymiarowy wzór.
3. Łazienka czarno-biała w stylu industrialnym
W tym przypadku nie może zabraknąć elementów nawiązujących do wystroju surowego loftu. Prostokątne płytki w kształcie cegiełek białe lub czarne i proste baterie doskonale odnajdą się w tym stylu. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie strefy prysznicowej taflą szkła oprawioną w stalowe profile malowane na czarno. W takie same profile opraw lustra, będą nawiązywać do industrialnego charakteru łazienki. Jedną ze ścian możesz wykończyć betonem architektonicznym, a podłogę żywicą syntetyczną.
4. Łazienka czarno-biała w stylu minimalistycznym
Tu oprócz kolorystycznej dyscypliny dobrze jest zadbać o oszczędność detali, jak najmniej dodatków i niepotrzebnych podziałów. Płytki o standardowych wymiarach zastąp wielkoformatowymi – na jednej ze ścian połóż duże płyty białego gresu imitującego pięknie żyłkowany marmur lub co raz bardziej popularne drewno. Dodatkowo, powieś lustro oprawione w czarną ramę, które nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale nada jej minimalistycznej czystości. W takiej aranżacji powinno znaleźć się miejsce na prostą, nowoczesną ceramikę – stojącą umywalkę o prostokątnym kształcie. Minimalistyczna łazienka to łazienka z prysznicem. Dlatego pomyśl o zastąpieniu wanny prysznicem z dużą deszczownicą.
5. Łazienka w czerni i bieli a akcenty kolorystyczne
Kiedy występują osobno, nie mają nic przeciwko towarzystwu innych kolorów, ale kiedy działają w duecie, zdecydowanie wolą zgrane sąsiedztwo. Krzykliwe, mocne kolory z pewnością nie sprawdzą się w łazience czarno-białej, bo zdominują klasyczne zestawienie. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu innych kolorów, postaw na stonowane odcienie – na przykład szarości. Nie musisz od razu decydować się na szarą łazienkę, żeby korzystać z ocieplających właściwości tej barwy. Możesz także dodać kilka akcentów z żywych kolorów, takich jak zielony (sprawdź nasze pomysły na zieloną łazienkę). Do czarno-białej aranżacji będą też pasowały kolory metali czyli złoto, srebro, miedź oraz ciepłe odcienie drewna.
Dodatki do czarno-białej łazienki
Dekoracje do łazienki powinny podkreślać jej styl i nie zaburzać kolorystycznej harmonii. Zobacz nasze 3 pomysły:
- Z tkanin możesz wybrać dywanik łazienkowy w czarno-biały wzór oraz komplet ręczników kąpielowych, które będą komponowały się z aranżacją.
- Wybierając oświetelnie do łazieki, trzymaj się jednej zasady – lampa sufitowa niech będzie w tym samym kolorze co ściany, a kinkiety mogą nawiązywać do koloru ramy lustra.
- Szczotki toaletowe, kosze na śmieci, dyfuzory na mydło i inne łazienkowe akcesoria powinny wpisywać się w kolorystyczną dyscyplinę albo subtelnie ją przełamywać. W tej roli odnajdą się najlepiej dodatki chromowane, albo w kolorze starego złota.
Szukasz dalszych inspiracji do łazienki czarno-białej? Wejdź na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampani oraz promocji, które pomogą Ci stworzyć piękny dom.