Kuchnia w stylu rustykalnym: 8 propozycji
Kuchnia w stylu rustykalnym od lat nie wychodzi z mody. I nic w tym dziwnego, bo ten styl spełnia większość naszych marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Najkrócej mówiąc jest on ciepły, przytulny i nastrojowy. Prosty i bezpretensjonalny, a przy tym wygodny i funkcjonalny. W rustykalnym pomieszczeniu dobrze czują się wszyscy, nawet ci, którzy skłaniają się raczej ku wnętrzom nowoczesnym. Styl rustykalny sprawdza się w każdym wnętrzu, jednak tym, w którym można odnaleźć wszystkie jego cechy z pewnością jest kuchnia. Jeśli i Ty marzysz o kuchni rustykalnej, z której aż nie chce się wychodzić, podpowiemy Ci, jak spełnić to marzenie oraz podamy Ci 7 pomysłów na aranżację kuchni w stylu rustykalnym.
Kuchnia w stylu rustykalnym od lat nie wychodzi z mody. I nic w tym dziwnego, bo ten styl spełnia większość naszych marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Najkrócej mówiąc jest on ciepły, przytulny i nastrojowy. Prosty i bezpretensjonalny, a przy tym wygodny i funkcjonalny. W rustykalnym pomieszczeniu dobrze czują się wszyscy, nawet ci, którzy skłaniają się raczej ku wnętrzom nowoczesnym. Styl rustykalny sprawdza się w każdym wnętrzu, jednak tym, w którym można odnaleźć wszystkie jego cechy z pewnością jest kuchnia. Jeśli i Ty marzysz o kuchni rustykalnej, z której aż nie chce się wychodzić, podpowiemy Ci, jak spełnić to marzenie oraz podamy Ci 7 pomysłów na aranżację kuchni w stylu rustykalnym.
Kuchnia w stylu rustykalnym – cechy charakterystyczne
Styl rustykalny we wnętrzu to esencja prostego i efektownego wyglądu oraz wygody w codziennym użytkowaniu. Nawiązuje on do wystroju wiejskiego domu. W wykończeniu przeważa naturalne drewno, z którego wykonane są meble, blaty, podłoga. Kolorystyka oraz dekoracje kojarzą się z tak modną we wnętrzach naturą, akcesoria zaś są przeważnie z ceramiki, wikliny i innych plecionek. Taka kuchnia ma być przedłużeniem tego co na zewnątrz, czyli wiejskiego ogrodu. Przeciwwagą tej sielskości jest na wskroś nowoczesne wyposażenie, urządzenia elektroniczne czy AGD.
Wszystkie te cechy ma także kuchnia w stylu rustykalnym. Znajdziesz w niej proste, drewniane meble, często postarzane lub całkiem stare, odziedziczone po babc, znalezione na strychu lub kupione na targu. Nierzadko kuchnia rustykalna jest przestrzenią, gdzie stare łączy się z nowym. Często wystarczy do urządzonego w naturalnym drewnie pomieszczenia wprowadzić stary kredens czy przeszkloną witrynę z półkami wypełnionymi porcelanowymi naczyniami w kwiaty, by wnętrze zyskało wiejski charakter. Wzmocnisz go jeszcze bardziej, gdy wstawisz spory drewniany stół z krzesłami. I to niekoniecznie od kompletu.
Kuchnia w stylu rustykalnym – aranżacja na kilka sposobów
Jak już wspominaliśmy, kuchni rustykalnej możemy nadać określony charakter, kierując się własnym gustem i estetycznymi wyborami. Spośród najciekawszych sposobów aranżacji wybraliśmy dla Ciebie te, które są najczęściej spotykane.
Kochasz ten styl? Odkryj też nasze propozycje na:
Biała kuchnia w stylu rustykalnym
Kolor biały jest symbolem czystości, wręcz sterylności. Można go swobodnie zestawiać z innymi barwami, a szczególnie z pastelami, które mają w sobie nutę bieli. Biel jest chętnie wykorzystywana we wnętrzach. Będzie też pasować do Twojej kuchni rustykalnej, gdyż bardzo dobrze komponuje się z drewnem. Biała kuchnia w stylu rustykalnym to świetna propozycja do niezbyt dużego wnętrza, ponieważ kolor ten optycznie powiększa pomieszczenia. Biała kuchnia rustykalna ma też sporo wspólnego z kuchnią prowansalską. wystarczy dodać kilka motywów z lawendą oraz umieścić w niej jeden kredens z bielonego drewna.
Oczywiście najlepiej wybrać drewniane meble kuchenne malowane na biało. Fronty mogą być dekoracyjnie ryflowane , frezowane, dzięki czemu jednobarwne szafki zyskują ciekawą ozdobę strukturalną. Inną dekoracją mogą być np. efektowne metalowe uchwyty, nierzadko z elementami z porcelany, a także wszelkie relingi, na których możesz wyeksponować ładne naczynia w stylu wiejskim. Blaty mogą mieć kolor drewna naturalnego, podobnie podłoga. Stół z drewnianym blatem i stylizowanymi krzesłami dopełni aranżację.
Kuchnia w stylu rustykalnym z przewagą drewna
To kwintesencja stylu. Do takiego wnętrza wybierz drewniane meble lub chociaż zadbaj, aby ich fronty były z drewna. Kolor – najlepiej naturalny, choć sprawdzają się także meble drewniane bielone, z przecierką albo ciemne, np. dębowe. Wśród szafek wiszących powinny się znaleźć modele ze szklanymi drzwiczkami, za którymi wyeksponujesz stylową zastawę lub inne naczynia. Blaty robocze mogą być z drewna lub kamienia. Oba te materiały muszą być odpowiednio zaimpregnowane, co znacznie przedłuża ich trwałość.
Aranżacja stanie się bardziej dynamiczna, jeśli powiesisz na ścianie kilka otwartych półek, a na nich niech staną pojemniki na zioła, stare młynki, moździerze itp. Twoja kuchnia w stylu rustykalnym nie może się obejść bez drewnianego stołu i krzeseł, na których koniecznie połóż miękkie poduszki w kwiaty lub inny roślinny wzór. Jeśli chodzi o podłogę – postaw na solidne deski.
Kuchnia rustykalna nowoczesna z czarnymi akcentami
Jest to propozycja dla osób, które lubią proste wnętrza, jednak unikają wrażenia nadmiernej sielskości i skojarzeń ze starą wiejską kuchnią. W takim pomieszczeniu postaw na meble w czarnym kolorze, drewniane lub imitujące drewno. Wybierz szafki raczej proste, bez zdobień. Aranżację ożywią tu naczynia i dekoracje.
Fantastycznie wyglądają miedziane patelnie, misy, garnki. Możesz kupić jedno lub dwa naczynia i potraktować je jako stylową ozdobę. Na półkach ustaw gliniane miseczki, kubki, drewniane pojemniki na przyprawy, mosiężne moździerze. W takiej kuchni podłoga może być wykończona dużymi płytami terakoty, na ścianach zastosuj kafle, na przykład białe ułożone jak cegła, czyli z przesunięciem o pół szerokości płytki w stosunku do poprzedniego rzędu. Nie zapomnij o żywych lub suszonych ziołach, które nie tylko rozjaśnią sytuację stylizację, ale również zapewnią Ci dostęp do świeżych przypraw.
Kuchnia rustykalna prowansalska i angielska
Obie należą do kuchni wiejskich. Obie bazują na bieli mebli, choć w kuchni francuskiej częściej pojawiają się jej odcienie, écru, delikatna szarość, beż. Ponadto meble bywają dekorowane motywem lawendy, a także przecierką. Nierzadko dolne szafki zamiast drzwiczek przesłonięte są zasłonką albo ich fronty są ażurowe. Blaty często bywają kamienne, podłoga zaś z terakoty imitującej kamień. Stół – obowiązkowo musi być drewniany. Dekoracje do kuchni w tym stylu rozpoznasz po motywach lawendy lub oliwki.
Wiejska kuchnia w stylu angielskim bazuje na bieli mebli, które zazwyczaj zakończone są listwami i dekoracyjnymi gzymsami. Ściany bywają zdobione białą boazerią. Ten styl lubi otwarte półki na dekoracyjne drobiazgi. Tym co najbardziej odróżnia kuchnię angielska i francuską są wzory. W kuchni angielskiej kwitną klasyczne róże. Królują one na tkaninach – obrusach, serwetach, zasłonkach – oraz na porcelanie, zwłaszcza dzbankach i filiżankach na herbatę.
Kuchnia w stylu rustykalnym z ceglaną ścianą
Najczęściej do wiejskiej kuchni wybierana jest ceglana ściana w klasycznym wydaniu, a więc w odcieniu rudoczerwonym, choć są także zwolennicy cegły malowanej na biało. Taka ściana wygląda stylowo i wizualnie ociepla wnętrze. Jest to rozwiązanie aranżacyjne stosowane w starych domach i kamienicach, gdzie często cegła jest nieotynkowanym elementem odrestaurowanego muru.
Jeśli jednak mieszkasz w bloku i kochasz cegłę na ścianie – nie musisz się martwić. Możesz zastosować naklejane płytki ścienne niewielkiej grubości, np. gipsowe, które imitują efekt starego muru. Aby wykreować nastrój kuchni w stylu rustykalnym prócz ceglanej ściany wybierz meble z naturalnego drewna. Możesz też zdecydować się na AGD stylizowane na stare – w sklepach znajdziesz takie płyty kuchenne z ozdobnymi pokrętłami, piekarniki, okapy, zlewozmywaki i baterie.
Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym jest pełna akcesoriów i bibelotów, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, lecz i dekoracyjną. Są to przede wszystkim naczynia wykonane z grubego fajansu lub delikatnej porcelany, a także wiklinowe kosze, doniczki i donice z naturalnymi roślinami, warkocze czosnku i suszone zioła wieszane na ścianie lub pod sufitem.
W takim wnętrzu nie może zabraknąć świeżych kwiatów w ceramicznych wazonach, ocynkowanych wiaderkach lub konewkach zdobionych w zależności od rodzaju stylizacji motywami kwiatów lawendy, krzewów oliwkowych, pąków róż czy kwietną łączką. Aranżację dopełniają haftowane obrusy, dziergane serwetki, poduszki na krzesłach, obrazki i makatki z sielskimi widokami itp. W oknach mogą zawisnąć oldskulowe zazdrostki zdobione aplikacjami, zasłonki w kwiatki lub rolety rzymskie w roślinne wzory.
Pokochałaś kuchnię w stylu rustykalnym? To wspaniale, mamy znacznie więcej pomysłów i inspiracji! Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz swój piękny dom!