Twoja kuchnia w stylu retro w trzech odsłonach
Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje, że minimalizm przestaje nas cieszyć. We wnętrzach szukamy teraz ciepła, kolorów oraz przedmiotów przywołujących dobre wspomnienia i rodzinne tradycje. Efektem tego są zmiany w stylistyce pomieszczeń, co widać dobrze na przykładzie kuchni. Zainteresowanie budzi dziś kuchnia w stylu retro, której aranżacja wymaga inspiracji i poszukiwań w przeszłości. Odtworzenie takich wnętrz umożliwiają meble i przedmioty, które po latach spędzonych na strychach i w głębi szuflad wracają do łask, zajmując główne miejsce w wystroju. W roli pomocników występują współczesne, lecz umiejętnie stylizowane na dawne dodatki i dekoracje. Podpowiemy Ci, jak zaaranżowac kuchnię w stylu retro z drewnianymi elementami, biało – czarną kuchnię vintage oraz taką z jasnymi meblami oraz dodatkami.
Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje, że minimalizm przestaje nas cieszyć. We wnętrzach szukamy teraz ciepła, kolorów oraz przedmiotów przywołujących dobre wspomnienia i rodzinne tradycje. Efektem tego są zmiany w stylistyce pomieszczeń, co widać dobrze na przykładzie kuchni. Zainteresowanie budzi dziś kuchnia w stylu retro, której aranżacja wymaga inspiracji i poszukiwań w przeszłości. Odtworzenie takich wnętrz umożliwiają meble i przedmioty, które po latach spędzonych na strychach i w głębi szuflad wracają do łask, zajmując główne miejsce w wystroju. W roli pomocników występują współczesne, lecz umiejętnie stylizowane na dawne dodatki i dekoracje. Podpowiemy Ci, jak zaaranżowac kuchnię w stylu retro z drewnianymi elementami, biało – czarną kuchnię vintage oraz taką z jasnymi meblami oraz dodatkami.
Charakterystyka stylu retro w kuchni
Z czym kojarzy się kuchnia w stylu retro? Ze wspomnieniami z dzieciństwa, z kuchnią u babci, pełną aromatów potraw, które tylko ona potrafiła przyrządzić, z zapachem suszonych ziół, warkoczy czosnku, z kolorowymi pojemnikami na przyprawy. Dlatego, aranżacja kuchni w stylu retro jest ciepła i przytulna. Znajdziesz tu stary kredens, witrynę z fajansowymi naczyniami za przeszklonymi drzwiczkami, solidny drewniany stół i dekoracje z naturalnych tkanin – wszystko, co sprawia, że czujesz się swojsko i swobodnie. Jeśli jednak nie masz wielu pamiątek z przeszłości, a marzysz o takiej kuchni, zdecyduj się na wnętrze vintage, w którym wspomnianą atmosferę wykreuje wiekowy lub specjalnie postarzony pojedynczy mebel i dodatki stylizowane na stare. Vintage nie lubi nienaruszalnych zasad, chętnie stawia na łączenie stylów, dobrze odnajduje się z nowoczesnymi elementami.
Drewniana, biała kuchnia retro
Kuchnia w stylu retro, podobnie jak kuchnia w stylu skandynawskim, kocha drewno. Wybierz i Ty drewniane szafki, półki, stół i krzesła. Możesz zdecydować się na meble w naturalnym kolorze drewna, możesz też kupić szafki z drewna malowanego, na przykład na biało, a wtedy pozostaw na drewniane blaty w naturalnym odcieniu. Rozważ wygląd frontów szafek – mogą być zdobione rzeźbieniami, mogą też być całkiem gładkie lub z ozdobnymi wgłębieniami.
Zadbaj, by akcesoria były wykonane z drewna. Zapomnij o szklanych czy plastikowych deskach do krojenia. Wybieraj modele z grubego, trwałego drewna o wyraźnym usłojeniu. Do wystroju włącz przedmioty z plecionki, jak np. wiklinowe kosze na warzywa i owoce, wazoniki na suszone zioła lub inne rośliny. Pojemny kredens jest tym meblem, którego szczególnie potrzebuje Twoja kuchnia w stylu retro.
Idealnie, gdyby był stary, z pociemniałego drewna. Jednak nie załamuj rąk, gdy nie masz okazji, by zdobyć taki mebel. Zamów w firmie meblarskiej kredens inspirowany starymi sprzętami. Sprawdź, czy można kupić taki model od ręki. Wybierz kredens z nadstawką z przeszklonymi frontami, tak by było widać zgromadzone w środku naczynia z kamionki, fajansu, szkła i porcelany. Nie musisz ustawiać ich w ustalonym porządku. Pozorny nieład jest wręcz pożądany.
Kuchnia w stylu retro nie obejdzie się bez drewnianego stołu. Możesz wybrać klasyczny, na grubych nogach, prostych lub toczonych. Jeśli jednak podążasz w kierunku kuchni vintage, kup mebel w tradycyjnym kształcie, z łagodnie rozbielonym blatem. W nawiązaniu do szafek stół może mieć nogi pomalowane na biało.
Czarno – biała kuchnia w stylu retro
Jeśli coraz mocniej przemawia do Ciebie kuchnia w stylu retro, jednak zawsze marzyło ci się wnętrze, w którym można zastosować kontrastowy duet czerni i bieli, to pomożemy Ci połączyć oba pomysły. Tak stworzysz modną kuchnię w stylu vintage.
Stylizacja vintage mieści się w estetyce kuchni w stylu retro. Będziesz nawet mieć ułatwione zadanie, gdyż vintage uwielbia przeciwieństwa i wnętrza eklektyczne, w których można mieszać style. Postaw więc na tradycyjne szafki bez zdobień, za to z czarnymi uchwytami. Do nich dopasuj oświetlenie – powieś czarne lampki nad blatem roboczym. Postaw w swojej kuchni prosty stół z naturalnym drewnianym blatem. Rozejrzyj się i sprawdź, czy nie ma możliwości wprowadzenia typowego elementu vintage – możesz ozdobić obudowę drzwiczek kryjących wnękę z wodomierzami lub innymi podłączeniami. Pomaluj ją na biało, możesz zrobić przecierki.
Ściany nad blatem pokryj tradycyjnymi, białymi kafelkami, które na dobrą sprawę pasują do każdego stylu. Kontrastową czernią dla nich mogą być otwarte półki, które pomogą Ci utrzymac porządek w kuchni czy dekoracyjne pojemniki. Wybieraj dodatki z tradycyjnych materiałów: drewna i różnych plecionek.
W kuchniach stylizowanych na stare, problemem bywają urządzenia. Na szczęście obecnie można już kupić nowoczesne sprzęty, które wyglądem przypominają te z dawnych lat. Rozejrzyj się za taką kuchenką gazową, piekarnikiem i AGD.
Kuchnia w stylu retro nie musi być urządzona „pod igłę”. Wręcz przeciwnie – na blacie postaw wszystkie przydatne urządzenia. Vintage nawiązuje stylistyką do lat 50-60 dwudziestego wieku – poszukaj w sklepach urządzeń AGD zaprojektowanych w tej estetyce. Jest w czym wybierać.
Kuchnia w stylu retro nawiązująca do stylistyki vintage potrzebuje akcentów ciepłych kolorów. Spróbuj ożywić aranżację za pomocą dodatków. Świetnie sprawdzi się czerwony czajnik czy ekspres do kawy. Nie wahaj się i kup drobiazgi w innej żywej barwie. Chodzi o to, by aranżacja nie była monotonna.
Jasna kuchnia w stylu retro
Nie wszyscy lubią śnieżną biel, niektórym ten kolor wydaje się zbyt sterylny i zimny. Jeśli i Ty tak myślisz, zdecyduj się na kuchnię w stylu retro w innym jasnym odcieniu: kawy latte, waniliowym lub écru.
Taka dużo cieplejsza baza kolorystyczna odnajdzie się zarówno w stylistyce retro, jak i vintage. Taka kuchnia potrzebuje dobrze dobranych dodatków. Nawet AGD powinno wpisywać się w jej stylistykę. Wybierz dużą wolno stojącą kuchenkę gazową z solidnymi rusztami kojarzącymi się z inną epoką. Zastanów się nad podłogą. Najlepsze byłyby deski, jednak mozaika inspirowana starymi wzorami też się sprawdzi.
Klimat kuchni wykreuje drewno blatów roboczych, stołu, a szczególnie drobnych akcesoriów. Koniecznie wybierz deski do krojenia z drewna z widocznymi słojami, drewniane łyżki, sztućce z trzonkami z tego materiału.
Drewno tworzy dobry duet z plecionkami. Mamy na myśli nie tylko kosze i koszyki oraz inne pojemniki, lecz także półki na przyprawy i inne drobiazgi, które lubisz mieć pod ręką. Wykorzystaj bogaty wybór naczyń z kamionki, ceramiki czy fajansu i kup je do swojej kuchni. Takie na pozór drobne przedmioty wpływają na ostateczny efekt.
Dodatki oraz dekoracje do kuchni
Klimat w każdym wnętrzu tworzą dodatki i dekoracje. Kuchnia w stylu retro również na nich bazuje. Ze względu na nawiązania do przeszłości odnajdą się w niej przedmioty, które gdzie indziej są schowane głęboko w szafkach i rzadko używane.
Wyjmij stare filiżanki, łyżki, młynki, moździerze, rondle i postaw je na półkach. Niech cieszą oko i będą używane na co dzień. Czy masz jakiś stary zegar ścienny? Jeśli nie, to koniecznie wyszukaj taki model w sklepie lub na aukcji w internecie. Będzie ważną dekoracją w twojej kuchni. Poszukaj w sklepach naczyń, które będą pasować do wystroju.
Ceramiczne dzbanki w tradycyjnym kształcie, miseczki malowane w kwiaty, talerze – wszystko postaw za szkłem w kredensie lub witrynie. Jeśli Twoja kuchnia w stylu retro opiera się na drewnie, sięgnij po zastawę w pastelowych barwach, zobaczysz, jak rozjaśni i ociepli wystrój. Poszukaj także odpowiednich naczyń. Najlepiej takich, które nie tylko będą zdobić, lecz także można będzie w nich gotować.
Miedziane rondle, patelnie, misy, żeliwne brytfanny przechowuj na widoku, bo są naprawdę piękne. Z drewnianymi akcesoriami stworzą uroczą dekorację.
Aranżacja stołu w kuchni vintage
Kuchnia w stylu retro jest piękna na co dzień, jednak jej uroda rozkwitnie w pełni, gdy nakryjesz stół na uroczyste spotkanie. Dostosuj tkaniny, naczynia i dekoracje stołu do estetyki wnętrza.
Wybierz obrusy i serwety z naturalnych tkanin, z bawełny, lnu, ozdobione haftami, babciną koronką czy aplikacjami. Jedwabne serwetki, szykownie złóż i zepnij efektownym klipsem, stylizowaną obrączką. W środek możesz wsunąć kwiaty, co podkreśli urok nakrycia. Sięgnij do kredensu po naczynia, których używasz z uroczystej okazji. Mogą być białe, delikatne, porcelanowe lub ceramiczne, malowane w kwiaty lub inne wzory najlepiej inspirowane naturą, bo takie zawsze odnajdą się w kuchni retro.
Przetrzyj do połysku szklane kieliszki, postaw na stole zdobiony, srebrny świecznik. Pomyśl o roślinnych dekoracjach – aranżacji dobrze zrobią zielone gałązki i bukiet kwiatów w wazonie po babci. I jeszcze jedno – starannie wybierz lampę nad stół, niech jej piękno cieszy oczy gości także w świetle dnia.
Szukasz dalszego pomysłu na aranżację kuchni? Sprawdź nasze inspiracje na:
- Wyspę w kuchni
- Aranżację małej kuchni w bloku
- Szybką, ale efektowną metamorfozę kuchni.
Poszukaj pięknych przedmiotów na Westwing. Zarejestruj się, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz swój piękny dom!