Kuchnia w stylu angielskim: jak ja urządzić?
Na to pytanie trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. Dlaczego? Bo kuchnia w stylu angielskim ma wiele obliczy. Chociaż kojarzy się z podmiejskim domem wzniesionym z ciosanego kamienia, jego odmiany często wprawiają w zakłopotanie wielu stylistów wnętrz. Ale nie naszych! Wyjaśnimy Ci na czym polegają różnice i jak urządzić kuchnię w lubianym stylu angielskim.
Na to pytanie trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. Dlaczego? Bo kuchnia w stylu angielskim ma wiele obliczy. Chociaż kojarzy się z podmiejskim domem wzniesionym z ciosanego kamienia, jego odmiany często wprawiają w zakłopotanie wielu stylistów wnętrz. Ale nie naszych! Wyjaśnimy Ci na czym polegają różnice i jak urządzić kuchnię w lubianym stylu angielskim.
Styl angielski czyli jaki?
Przede wszystkim przytulny. Bez względu na to czy jest to wnętrze wiejskiego domu typu „cottage”, czy przestrzenny miejski loft w kolonialnym klimacie. Bogactwo deseni i różnorodność kolorów, stylowe meble i dodatki oraz obowiązkowo dużo kwiatów – zawsze tworzą ciepłe, przytulne wnętrze. Najbardziej tradycyjny jest romantyczny i sielankowy wystrój angielskiej posiadłości poza miastem. Jasne wnętrza pełne są klasycznych, drewnianych mebli – sofy i fotele zdobią tkaniny w kwiaty (najczęściej angielskie róże).
Dominują pastelowe przede wszystkim: beże, błękity, romantyczne róże oraz słodka wanilia. Nieco inaczej prezentuje się styl angielski w miejskim wydaniu. Tu sprawdzają się wygodne fotele z solidnego drewna, najczęściej tapicerowane jasną tkaniną w stylizowane wzory, a w bardziej męskim stylu, które są obite ciemną, pikowaną skórą. Na podłogach ścielą się orientalne dywany, a na ścianach boazerie z egzotycznego drewna. Koce w szkocką kratę i kwiaty w wazonach wprowadzają ciepły klimat.
Materiał do kuchni w stylu angielskim
Kuchnia w stylu angielskim nie obejdzie się bez drewna – z niego obowiązkowo wykonane są meble. Ten szlachetny materiał często występuje też na podłodze w postaci szerokich desek, na zmianę z ceramicznymi płytkami układanymi we wzór szachownicy. Ścianę przy stole możesz ozdobić drewnianą boazerią pomalowaną na kolor mebli, a nad szafkami kuchennymi połóż płytki – najczęściej są to podłużne kafelki typu metro albo gładkie płytki przeplatane dekorami.
Klasyczna kuchnia w stylu angielskim
Wymarzone miejsce na typowy angielski five o’clock, małe kanapeczki oraz babeczki ale też wspólne gotowanie i spotkania w przyjacielskim gronie. Któż z nas tego nie kocha? Dowiedz się, od czego zacząć wybierając meble do kuchni w stylu angielskim.
Jakie meble wybrać do kuchni w stylu angielskim?
Kuchni angielskiej ciepła dodają drewniane meble zakończone listwami i dekoracyjnymi gzymsami, malowane na jasne, ale przyjazne kolory – ciepłą biel, ecru, delikatne beże. Meble powinny tworzyć spójną całość – najlepiej jeśli szafki i komody z szufladami ustawione są w jednym ciągu i przykryte blatami z drewna lub naturalnego kamienia.
Oprócz szafek wiszących na ścianach dominują półki na puszki, starocie i kuchenne akcesoria oraz liczne przegródki na wino. Jeśli pozwala Ci na to przestrzeń zaprojektuj na środku dużą wyspę, a nad nią zamontuj duży okap kuchenny – ten w stylu angielskim zazwyczaj ma kształt przypominający kominkowy gzyms.
Jak dobrać sprzęty oraz dekoracje do klasycznej kuchni w stylu angielskim?
Jeśli chcesz zachować stylistyczną konsekwencję pamiętaj, żeby wszystkie sprzęty pasowały do mebli. Baterie do zlewu powinny mieć klasyczne retro kształty oraz kolor starego złota, mosiądzu lub miedzi. Z podobnych materiałów wykonane są zlewy w stylu angielskim – proste miedziane lub masywne, z białej ceramiki. W kuchni angielskiej, nowoczesne sprzęty nie saą mile widziane, dlatego urządzenia AGD typu lodówka czy zmywarka warto zabudować kuchennymi frontami. Wyjątkiem może być kuchenka, najlepiej wolno stojąca gazowa, z żeliwnymi palnikami i ozdobnymi pokrętłami.
Tworząc kuchnię angielską z jadalnią, zainwestuj w duży, solidny stół z naturalnego drewna. Na stylizowanych krzesłach i ławkach połóż poduszki koniecznie w charakterystyczny kwiatowy wzór. W przeszkolonych witrynach szafek w jadalni, znajdzie się miejsce na piękną, klasyczną porcelanę. Oczywiście, nie może zabraknąć pękatych imbryków na herbatę i finezyjnie zdobionych filiżanek.
Materiały wykończeniowe do kuchni w stylu angielskim
W kuchni angielskiej jest dużo naturalnych tkanin, na których dominują kwiatowe wzory, zwłaszcza róże albo motywy przedstawiające scenki rodzajowe. W oknach swojej angielskiej kuchni, powieś długie lejące się zasłony, a jeśli pod oknami posiadasz kuchenne szafki, zastąp je dekoracyjnymi roletami rzymskimi. Foteliki i ławki przy stole obszyj jasną tapicerką również w roślinne motywy.
W kuchni w stylu angielskim nie może zabraknąć lnianych ściereczek, kapturków na imbryczki, ozdobnych serwetek, obrusów i fartuszków. Nie chowaj ich na dno szuflad, ale wyeksponuj wieszając na wieszaczkach, albo układając na półkach – one nadają wnętrzu kuchennemu niepowtarzalny urok.
Dodatki i dekoracje w kuchni w stylu angielskim
Styl angielski uwielbia mniejsze dodatki oraz różnorodne przedmioty. W kuchni w stylu angielskim nie może również ich zabraknąć. Wszelkiego rodzaju dzbanuszki, dekoracyjne talerze, puszki na herbatę czy pojemniki na chleb są wręcz koniecznością. Nieodłącznym elementem wystroju kuchni angielskiej są cynowe lub miedziane rondle i garnki – powieś je nad kuchennym blatem albo wyeksponuj w przeszklonych witrynach.
Ale bądź ostrożny, bo w kuchni w stylu angielskim łatwo przesadzić z ilością dekoracji. Miej wyczulone oko – nadmiar form, deseni i kolorów może wprowadzić efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli nie zapanujesz w porę nad sytuacją ciepła, przytulna kuchnia w stylu angielskim może zamienić się we wnętrze w złym guście.