Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
jasna kuchnia w bloku

Jedną z właściwości mieszkania w bloku jest ograniczenie przestrzeni, co najczęściej uwidacznia się właśnie w pomieszczeniach kuchennych. Sztuką jest wyeksponować to co dobre, a zniwelować mankamenty zamieniając ciasną lub wąską kuchnię w interesującą aranżację. Kuchnia w bloku może być piękna. Sprawdź nasze inspiracje! 

Jak urządzić kuchnię w bloku? 

Posiadasz mieszkanie w bloku i czekasz na remont? Mała, dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie ma mowy o pustych kątach czy odstępach pomiędzy meblami. Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się wymarzoną kuchnią. 

  1. Zadbaj o właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody i gniazdek z prądem. Zaplanuj też dodatkowe gniazda na nowe sprzęty – lodówkę, ekspres do kawy, piekarnik itp. 
  2. Pomyśl o zaplanowaniu wysokiej zabudowy z koszami cargo i szufladami – to zwiększy możliwości przechowywania i funkcjonowania w kuchni. 
  3. Pamiętaj o podstawowych wymiarach zabudowy. Szerokość blatu między lodówką, a zlewozmywakiem to minimum 40 cm;- blat pomiędzy zlewozmywakiem i płyta grzewczą powinien mieć min. 80 cm szerokości. 
  4. Blat umieszczamy na wysokości 85 cm lub 15 cm poniżej zgiętego łokcia. 
  5. Każdy układ zabudowy w kuchni, powinien uwzględniać podział kuchni na pięć stref: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków, gotowania i pieczenia. 
  6. Jednym z podstawowych sposobów na kuchnię w bloku jest wybór oddzielnego pomieszczenia na ten cel. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej mieszkańcy decydują się na przerobienie rozkładu pomieszczeń, tak aby kuchnia była otwarta na pokój dzienny

Mała kuchnia w bloku – na co zwrócić uwagę? 

wąska kuchnia z białymi szafkami i ciemną ścianą

Mała kuchnia w bloku może stanowić nie lada wyzwanie podczas projektowania. Ograniczona przestrzeń wydawać się może być zbyt ciasna do umieszczenia wielu urządzeń AGD, zlewu oraz szafek do przechowywania. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany projekt i korzystanie z mebli modułowych, sprawi, że w kuchni zmieścisz wszystkie potrzebne Ci sprzęty i narzędzia. 

  • Wybieraj jasne, lekkie i delikatne fronty szafek w kuchni, które nie zdominują wnętrza. 
  • Postaw na ciąg głębokich dolnych szafek, a zamiast zamykanych szafek wiszących zawieś otwarte półki. Postaw tam kubki, talerzyki czy pojemniki. Taki zabieg doda lekkości Twojej kuchni. 
  • W niewielkiej wnęce pomiędzy ścianą a szafką warto zamontować półkę typu cargo, czyli wysoki, wysuwany model, który zajmuje niewiele miejsca i stanowi dodatkową, wygodną przestrzeń do przechowywania. 
  • Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie, a korzystanie z kuchni stanie się prawdziwą przyjemnością. 
  • Mała kuchnia jest dość problematyczna w aranżacji, czasami ciężko jest znaleźć w sklepach odpowiednie meble, które się w niej pomieszczą, dlatego dobrze jest zdecydować się na wybór mebli na zamówienie
  • W bardzo małej kuchni w bloku należy zrezygnować z drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub drzwi przesuwnych. 

Wyposażenie kuchni w bloku 

Kuchnia to bez wątpienia serce każdego domu. To właśnie tam codzienne przyrządzamy smakowite posiłki, parzymy poranną kawę na dobry dzień i aromatyczną herbatę dla naszych gości. Niestety posiadanie małej kuchni czasami wiąże się z koniecznością zweryfikowania potrzebnych do niej sprzętów. Co jest niezbędne? 

  • kuchenka lub płyta , 
  • piekarnik, 
  • lodówka, 
  • jednokomorowy zlew, 
  • miejsce na kosz na śmieci, 
  • czajnik. 

Kolory ścian do kuchni w bloku 

mała kuchnia boho

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory potrafią optycznie powiększyć przestrzeń – odbijają więcej światła, dzięki czemu przestrzeń wydaje się przestronna, jasna i otwarta. Efekt ten potęguje ujednolicenie kolorystyki ścian oraz podłóg, a nawet zabudowy meblowej. Warto jest zastosować ten zabieg w małej kuchni w bloku. Ściany w kuchni narażone są na wilgoć, oddziaływanie pary wodnej, a także różnego rodzaju zabrudzenia, warto więc szukać produktów stworzonych z myślą o wymagających warunkach tego typu pomieszczeń. Dlatego też polecamy białe lub pastelowe płytki na łączeniu między blatem a wiszącymi szafkami. Na podłodze dobrze sprawdzą się szarości i beże. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o mieszkaniu w bloku? Odwiedź nasze strony poświęcone:

Kuchnia w bloku z małą jadalnią 

Mieszkając w bloku możesz zaaranżować także miejsce na jadalnię tuż przy kuchni. Nie tylko skraca to czas serwowanych posiłków, ale też pozwala płynnie i elegancko zaaranżować tę właśnie strefę funkcjonalną. Nieduży stół z krzesłami ulokowany między kuchnią a salonem, to doskonały sposób na wyznaczenie granic między obiema przestrzeniami. 

Mała kuchnia w bloku – najmodniejsze stylizacje 

Kuchnia w bloku to często nie lada wyzwanie. Sztuką jest wyeksponować to co dobre, a zniwelować mankamenty, zamieniając ciasną lub wąską kuchnię w interesującą aranżację. Masz swój ulubiony styl? Jeśli nadal poszukujesz inspiracji, sprawdź nasze propozycje na najmodniejsze stylizacje kuchni! 

Kuchnia w bloku w stylu glamour 

Sekretem kuchni w stylu glamour jest połączenie nowoczesności z wyrazistymi akcentami. Łącząc ze sobą te dwa elementy, które pozornie się wykluczają, stworzymy ciekawą i oryginalną aranżację. Styl glamour wyróżnia się błyszczącymi, gładkimi powierzchniami, dlatego warto postawić na meble w wysokim połysku. 

Jeśli chodzi o kolorystykę, wybieraj kolory tworzące przytulny klimat i nastrój. Zazwyczaj stawia się na jasne i ciepłe barwy, np. kremową biel, delikatne beże, jasne szarości, a w dekoracjach na akcenty złota i srebra. Jeśli chodzi o światło, to tutaj można poszaleć. Można wybrać bogato zdobione żyrandole, które będą prezentować się fenomenalnie. 

Nowoczesna kuchnia w bloku 

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć personalizacji, czyli elementów mówiących o tym kim są jej właściciele. Nowoczesne mieszkanie w bloku charakteryzuje oszczędność w dekoracji oraz proste formy mebli. Fronty na wysoki połysk, szkło i stal nierdzewna to materiały typowe w nowoczesnej kuchni. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, najnowsze technologie to tutaj podstawa! Decydujące znaczenie mają również użyte we wnętrzu kolory. Szarość, czerń, brąz i antracyt to eleganckie barwy, które doskonale pasują do kuchni w stylu modern!   

Kuchnia w bloku w stylu rustykalnym 

Na ten styl mogą sobie pozwolić raczej właściciele większej powierzchni. W takiej kuchni dużo się dzieje – a na to trzeba więcej miejsca niż w kawalerce. Koszyki z owocami, pęki suszących się ziół, pojemniki z przyprawami, gliniane misy i dzbanki to niezbędne elementy kuchni w rustykalnym stylu. Króluje w niej drewno w każdej postaci. Często wykorzystuje się w niej ceglane murki – tynkowane lub nie. Jeśli wystarczy miejsca warto postawić komodę z wygodnymi szufladami, dodatkowym blatem i otwartymi półkami gdzie będziesz mógł wyeksponować ceramikę. Kubeczki zawieś na metalowych haczykach na ścianie pod tymi półkami. 

Mała kuchnia w bloku w stylu scandi 

W małej i wąskiej kuchni warto przemyśleć postawienie na styl minimalistyczny, jak chociażby skandynawski. To dzięki ograniczonej palecie barw jesteś w stanie w takim pomieszczeniu zadbać o ład, czy wrażenie większej przestrzeni. W pomieszczeniach  tego typu, najchętniej wybierana jest wersja rozmieszczenie szafek, po jednej stronie, ewentualnie z zabudową w kształcie litery L. Coraz chętniej zabudowuje się również przestrzeń pod oknem, co pozwala zwiększyć ergonomię w pomieszczeniu. Do swojej kuchni w stylu scandi, koniecznie dodaj elementy hygge- przytulne oświetlenie, dekoracyjne kuczeki i lampiony. 

Aneks kuchenny w salonie w kilku krokach

Na połączenie salonu z kuchnią decydują się zarówno posiadacze wielkich domów, jak i mniejszych mieszkań – jednak więcej korzyści z aranżacji salonu z aneksem kuchennym, mają ci drudzy. Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej pokój dzienny od kuchni, wpuszczasz do wnętrza więcej światła i możliwości aranżacyjnych. Odkryj jak urządzić salon w bloku z aneksem kuchennym w kilku krokach:

  1. Rozgranicz strefy

    Typowym rozwiązaniem spotykanym w wielu mieszkaniach jest usytuowanie pomiędzy salonem, a aneksem mebli mających odgradzać dwie strefy.

  2. Postaw wyspę

    Bardzo ciekawym pomysłem jest wyspa kuchenna, która tworzy dodatkową przestrzeń do schowania garnków, naczyń i innych akcesoriów. Wyspa może także stanowić kolejny blat roboczy do przygotowywania potraw.

  3. Wysoki barek

    Strefę kuchenną od salonu można oddzielić również przy pomocy wysokiego barku z krzesłami, a nawet wykorzystać z tym celu kanapę. 

  4. Ergonomia

    Żeby aneks kuchenny był maksymalnie funkcjonalny i umożliwia swobodną pracę, jego aranżacja powinna być zgodna z zasadami ergonomii. Według nich lodówka, kuchenka i zlewozmywak muszą stanowić wierzchołki trójkąta roboczego – z zachowaniem odpowiednich odległości. 

  5. Mały kącik

    Dla miłośników nieco bardziej tradycyjnego urządzania wnętrz dobrym pomysłem będzie wykorzystanie na przykład jednej ze ścian wyspy kuchennej (od strony salonu) na urządzenie kącika telewizyjnego albo małej biblioteczki. 

Oświetlenie w kuchni w bloku 

Aranżując oświetlenie w kuchni, warto zdecydować się na lampy pod szafkami – nad blatem roboczym. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków uzyskasz odpowiednią ilość światła. Oczywiście niezbędne będzie oświetlenie sufitowe. Dobrym rozwiązaniem są lampy, które dają światło kierunkowe. W wąskim i długim pomieszczeniu możesz zdecydować się na powieszenie dwóch sztuk lamp, które razem dobrze doświetlą przestrzeń. 

Pięknie wykonana kuchnia na wymiar, może mocno stracić, jeżeli w pomieszczeniu zawiśnie źle dopasowana lampa. Lampki punktowe zwykle są skrzętnie ukrywane, więc w ich wypadku problemu nie ma – wystarczy dopasować kolor widocznej części oprawy do mebli lub baterii i uchwytów. 

Przykładowo do kuchni zaaranżowanej w stylu loft i nowoczesnym idealnym wyborem będzie lampa metalowa lub taka, w której żarówka odgrywa najważniejszą rolę. 

Jeśli posiadasz parapet w kuchni, koniecznie zawieś nad nim świecące girlandy. Świetnie pasują do stylu scandi oraz glamour.  

Aranżacja kuchni w bloku nie jest trudna. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, wejdź na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.