Kuchnia industrialna: 9 pomysłów na aranżację
Kochasz gotować? To tak jak my! Warto sprawić, by Twój niezwykły dryg do smaków i aromatów przekładał się również na aranżację kuchni – pięknie urządzona jeszcze bardziej podkreśli zjawiskowość potraw, wywołując efekt „wow” na ustach wszystkich gości. Dzisiaj na tapecie jest kuchnia industrialna, która kusi czystością i funkcjonalnością. Pasuje zarówno do apartamentów, jak i kawalerek i domów jednorodzinnych. Podpowiemy Ci, jak dobrać kolorystkę, z jakich materiałów skorzystać. Ponadto dowiesz się co nieco o połączeniu kuchni industrialnej z jadalnią oraz jak udekorować swoją nową kuchnię. Stwórz z nami niepowtarzalną przestrzeń w industrialnym stylu!
Kochasz gotować? To tak jak my! Warto sprawić, by Twój niezwykły dryg do smaków i aromatów przekładał się również na aranżację kuchni – pięknie urządzona jeszcze bardziej podkreśli zjawiskowość potraw, wywołując efekt „wow” na ustach wszystkich gości. Dzisiaj na tapecie jest kuchnia industrialna, która kusi czystością i funkcjonalnością. Pasuje zarówno do apartamentów, jak i kawalerek i domów jednorodzinnych. Podpowiemy Ci, jak dobrać kolorystkę, z jakich materiałów skorzystać. Ponadto dowiesz się co nieco o połączeniu kuchni industrialnej z jadalnią oraz jak udekorować swoją nową kuchnię. Stwórz z nami niepowtarzalną przestrzeń w industrialnym stylu!
Styl industrialny: krótka charakterystyka
Styl industrialny może kojarzyć się z chłodem, szorstkością i brakiem wykończenia przestronnych loftów pofabrycznych, nie znaczy to jednak, że nie można stworzyć w nim przytulnego wnętrza. Nieotynkowane ściany, postarzane elementy stalowe, drewno czy cegła w salonie pomogą wykreować świeżą, ciekawą aranżację loftu. Podobnie z elementami instalacji hydraulicznej czy gazowej. Ważne jest również oświetlenie – bardzo często spotkać można ciężkie, przemysłowe lampy. Surowy design łączy się z funkcjonalnością i ascetyzmem w zakresie dekoracji, zachowując jednak ciepło pomieszczenia i pozwalając na relaks.
Kolory kuchni w stylu industrialnym
Kuchnia industrialna to modna kuchnia, która opiera się na wyrazistych elementach. Dlatego warto więc zdecydować się na dyskretne odcienie, które stworzą stonowaną atmosferę. Wybierzmy więc szarości, ciemny błękit, khaki czy bordo. Czerń i kolory drewna również sprawdzą się doskonale jako baza kolorystyczna.
Jeśli we wnętrzu odczuwamy brak koloru, poszczególne dodatki czy mniejsze elementy mogą pełnić funkcję wyrazistych, barwnych akcentów. Jasnożółte miski czy krwistoczerwone urządzenia kuchenne pomogą wnieść odrobinę przytulności do pozornie zimnego wnętrza. Możesz też zdecydować się na nieco mniej rzucające się w oczy kolory, dodające świeżości pomieszczeniu – pudrowy róż, miętowa zieleń czy delikatna pomarańcza sprawdzą się znakomicie!
Jakich materiałów użyć w kuchni industrialnej?
W stylu industrialnym zdecydowanie króluje metal i beton. Stalowe świeczniki, żyrandole, pojemniki na noże, tace czy wazony to prawdziwy must-have. Bez nich nie obędzie się kuchnia industrialna! Dzięki takim dodatkom osiągniemy wyraźne, twarde i surowe linie, zachowując spójność całego pomieszczenia. Lite drewno, szorstka tapicerka czy skóra to zawsze dobry wybór w tym stylu – z pewnością dodadzą uroku przestrzeni, sprawiając, że stanie się jeszcze ciekawsza. A może warto postawić na meble industrialne lub vintage? Nie bój się improwizować!
Metal, cegła, beton, drewno czy szkło podkreślą surowość całego pomieszczenia, nadając mu niepowtarzalny sznyt. Pamiętaj, by odpowiednio je wyeksponować. Nie przejmuj się niedoskonałościami – to one tworzą klimat, o który nam chodzi. Kusi Cię odrobina ekstrawagancji? Może połączenie palisandru z węglową czernią będzie rozwiązaniem dla Twojej nowej kuchni?
Kuchnia industrialna połączona z jadalnią
Kuchnia otwarta na jadalnię to idealna przestrzeń do zaaranżowania w stylu industrialnym. Jeśli dysponujesz nieco mniejszym metrażem – bez obaw! Wpuścimy do wnętrza powietrza i świeżości tworząc wrażenie przestronności. W takiej przestrzeni możemy postawić na biel – na przykład stosując w kuchni motyw ścienny z białych cegieł. Świetnie sprawdzi się również wyspa kuchenna z tak nieodłącznymi w stylu industrialnym elementami stalowymi. Ma być surowo! Zyskamy dzięki temu dodatkowy blat, przy którym wygodnie usiądziemy na wysokich krzesłach – koniecznie z metalowymi nóżkami!
Część jadalniana może się nieco różnić – płynne przejście z białych do czerwonych cegieł powinno załatwić sprawę, ale możesz postawić również na nieoszlifowany beton. Duży stół z litego, grubego drewna oświetlony industrialnymi żarówkami na kablach wniesie surowość industrializmu. Nie zapomnij o odpowiednich krzesłach – postaw na wykonane z metalu, o regularnych kształtach, ale szorstka tapicerka mebli w stylu vintage również zda egzamin.
Kuchnia industrialna z wyspą
Wyspa kuchenna to element wprost stworzony do dużych wnętrz industrialnych. Nie dość, że wspaniale odgradza kuchnię od reszty pomieszczenia w lofcie, to też świetnie prezentuje się w drewnie i stali chromowej, czyli materiałach stylu industrialnego. Kolejnym elementem, który jak ulał pasuje do wysp w kuchni industrialnej jest długi okap, lub podwieszany sufit, zwłaszcza zrobiony ze stalowego obramowania, na którym można zawiesić patelnie lub rośliny płożące.
Industrialna kuchnia z drewnianym blatem
W stylu industrialnym zaaranżuj również białą kuchnię z drewnianym blatem w roli głównej. W takim pomieszczeniu, klasyczne, białe szafki, warto zastąpić tymi w czarnej barwie. To one wniosą styl loftowy do wnętrza. Dodatkowo, warto wykorzystać dodatki z materiałów, które wpasują się do kuchni, na przykład solniczka i pieprzniczka wykonana z metalu czy żeliwne garnki.
Betonowa ściana w kuchni industrialnej
By wprowadzić nieco przytulności do swojego industrialnego wnętrza, proponujemy iście loftowe rozwiązanie – pokrycie jednej ze ścian betonem! Ta odsłonięta struktura przyniesie pomieszczeniu nieco naturalności i chłodu, wzbogacając oszczędną dekorację całego wnętrza. Wykorzystany w aranżacji kuchni beton nie przytłacza pomieszczenia, podkreśla jego surowy charakter.
Biała kuchnia w lofcie
Luksusowe mieszkania loft często wykończone są na biało, co oznacza, że mniej pasują do nich niektóre bardziej wyraziste cechy stylu industrialnego, jak ciemne kolory, surowa cegła, czy metalowe stoły. W takiej sytuacji proponujemy kuchnię w stylu loftowym, który jest nieco lżejszy i charakteryzuje się jaśniejszymi, subtelniejszymi kolorami i gładszymi teksturami. Wciąż odnajdziesz tu elementy stylu industrialnego, jak duże metalowe lampy-reflektory, surowe drewno, czy skórę, ale również akcenty w stylu nowoczesnym, jak transparentne krzesła z tworzywa sztucznego, czy minimalistyczny design.
Dekoracje kuchni industrialnej
Jak dopełnić wizerunku całego pomieszczenia? Oczywiście odpowiednimi dekoracjami! Kuchnia utrzymana w duchu industrialnym szczególnie polubi się z metalowymi kloszami lamp w kształcie geometrycznej siatki, przez którą ze stylowej, dużej żarówki rozleje się ciepłe światło na całe pomieszczenie. Roztoczą prawdziwą magię – zwłaszcza w kolorze lustrzanej czerni lub złota.
Wazony o geometrycznych kształtach wykonane z matowego materiału podkreślą surowość wnętrza i jego niecodzienny urok. Proste krzesła z czarnym obiciem dodadzą elegancji – właśnie za ich pomocą możesz przemycić do kuchni odrobinę koloru. Delikatne akcenty, takie jak czarny chlebak z elementami stali czy utrzymany w podobnym tonie przemysłowy pojemnik dopełnią dzieła. Żeliwne garnki i patelnie są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale również pięknie prezentują się w industrialnych wnętrzach. Dodaj do tego duży, dworcowy zegar, metalowe wiaderka służące za wazoniki i już – Twoja kuchnia industrialna jest gotowa!
Kuchnia industrialna: galeria inspiracji
Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do stworzenia własnej kuchni industrialnej. Wybór tego stylu pomaga zapanować nad chaosem, tworząc jednocześnie niepowtarzalną przestrzeń dla wspólnego gotowania z rodziną i znajomymi. To doskonałe miejsce na imprezę – na pewno przyniesie niezapomniane wspomnienia i zachwyci wszystkich gości.
Zanim zabierzesz się za projektowanie kuchni idustrialnej, pamiętaj o jednym – zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników, najlepszych kampani czy promocji dla pięknego domu. Teraz możesz ruszać do pracy! Niech żyje styl industrialny!