Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Granatowa kuchnia: ściana w kolorze granatu, stół i krzesła w kolorze ciemnego drewna, jasna podłoga

Znudziła Ci się jasna kuchnia w jednolitym kolorze? Postaw na mocny akcent i wprowadź granat! Na ścianach, suficie, frontach, meblach lub w dodatkach, ta barwa doda elegancji i szyku każdej aranżacji. Granatowa kuchnia to świetny pomysł, jeśli marzysz o wyrazistym wnętrzu pełnym klasy.

Granatowa kuchnia w wydaniu rustykalnym

Zdecydowałaś – chcesz mieć w swojej kuchni granatowy kolor! Tylko jak tu go teraz zaaranżować tak, żeby nie przytłaczał wnętrza, dobrze wyglądał i jednocześnie był zauważalny? Ciemne kolory to często powód do strachu, jednak zapewniamy Cię, że nie masz się o co martwić. Nasze stylistki chętnie pomogą Ci zaaranżować granatową kuchnię marzeń w każdym stylu!

Styl rustykalny kojarzy się z ciepłą, domową atmosferą, postarzanym drewnem i ażurowymi tekstyliami. Zazwyczaj jest to jasna kuchnia z retro AGD, dużą ilością kwiatowych motywów i przyjemnymi w dotyku tkaninami. Proponujemy dwa przykłady aranżacji:

  1. Biała kuchnia z drewnianym blatem i niebieskimi dodatkami – biała kuchnia to klasyka gatunku, a także bezpieczny wybór, jeśli często lubisz zmieniać aranżację. W rustykalnym wydaniu zazwyczaj będą to drewniane szafki z efektem postarzania, które nadają kuchni domowego charakteru. Jeśli chcesz zostać w “bezpiecznym miejscu”, warto wprowadzić granat tylko w dodatkach – mowa tu o tekstyliach, zastawie stołowej, dekoracjach, a także grafikach na ścianę. Pozwoli Ci to na szybką zmianę aranżacji, jeśli się znudzisz, a jednocześnie uzyskasz w prosty sposób niebieską kuchnię.
  2. Drugą propozycją jest styl rustykalny w nieco bardziej wyrazistym wydaniu – granatowa kuchnia będzie tu miała ciemne niebieskie fronty szafek, białe blaty i metalowe dodatki. Ścianę w kuchni możesz wyłożyć tapetą lub położyć ozdobną cegłę.

Czy granatowe fronty pomniejszą kuchnię?

Jeśli martwisz się, że przez ciemne fronty twoja kuchnia stanie się optycznie mniejsza, postaw na dodatki, meble zaś zostaw jasne. Gdy już się nieco przekonasz, możesz na przykład dolne szafki przemalować na granatowy, górne zaś na biało. Niech fronty dolnych szafek będą jedyną ciemną powierzchnią w całej kuchni. Jeśli dysponujesz większym metrażem, możesz zamontować granatowe szafki na górze i na dole, starając się jednak utrzymać całą resztę aranżacji w jasnych barwach.

Granatowa kuchnia vintage

Jeśli jesteś wielbicielką targów staroci i kochasz vintage design, wiemy jak powinna wyglądać twoja granatowa kuchnia! Dlaczego powinnaś wybrać ten kolor? Odpowiedź jest prosta – doskonale pasuje do tego stylu, eksponując wszelkie miedziane, drewniane, złote, a nawet neonowe starocie i tworząc małą galerię perełek w twojej kuchni. Oto, jak możesz zaaranżować przestrzeń w zależności od jej wielkości:

  1. Mała granatowa kuchnia w stylu vintage będzie wyglądać najlepiej, jeśli ten kolor będzie pełnił funkcję dodatku – spróbuj szarej kuchni, w której pomalujesz na granatowy jedną ścianę – nie zmniejszy to pomieszczenia. Postaraj się też, aby odpowiednio oświetlić pomieszczenie. Może lampa grzybek, albo ciekawy klosz z PRL? Warto też, abyś właśnie na wyróżnionej ścianie umieściła półki lub postawiła szklaną gablotkę, w której postawisz najpiękniejszą zastawę, miedziane dekoracje i inne znaleziska.
  2. Marzy ci się duża czarna kuchnia? Idealnie się składa! Czas na wprowadzenie omawianego koloru do kuchni. Proponujemy ciemne meble z surowego drewna, czarny szklany blat, drążki na chochle, noże i miedziane doniczki z ziołami tuż nad blatem, a na deser granatowe ściany oraz tekstylia. Styl vintage dopełnią dekoracje, zastawa oraz oryginalne meble.

Granatowa kuchnia w stylu retro

Kolejną propozycją jest zabawa w stylu retro! To wnętrza nawiązujące do lat 50., 60. i 70. XX wieku pełnych żywych kolorów, oryginalnych form, ciekawego wzornictwa oraz oryginalnego, a czasem nieco kiczowatego designu. Granatowa kuchnia w tym wydaniu nie może się nie udać.

  1. Poczuj miętę do kuchni biało-czarnej… z granatowym twistem! Proponujemy Ci czarno-białe płytki na podłodze, miętowe AGD oraz niebieskie i białe fronty szafek. To propozycja, która przyciągnie wzrok gości i może być motywem przewodnim dla aranżacji w całym mieszkaniu.
  2. Soczysta czerwień i elegancki granat? To doskonałe kobiece połączenie idealnie pasuje do kuchni w stylu retro. Proponujemy białe ściany, drewnianą podłogę, granatowe fronty oraz czerwone jak puszka Coca-Coli dekoracje.

Wskazówka: Pomyśl o meblach z odzysku! W Internecie i na pchlich targach znajdziesz mnóstwo perełek, które albo są już odnowione, albo możesz w prosty sposób odnowić samodzielnie! Piękna szafka w złym kolorze? Przemaluj! Fotel ze zniszczonym siedziskiem? Znajdź tkaninę i obij je nową! W wielu przypadkach wystarczy wyłącznie odrobina pomysłu, a możesz zaoszczędzić duże pieniądze.

Granatowe fronty szafek – jaki kolor sprzętu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki sprzęt AGD będzie pasował do twojej niebieskiej kuchni? To zależy, jaki chcesz osiągnąć efekt.

  • Kontrast – połącz granatowe fronty z białym AGD, aby stworzyć wyraźny kontrast. Możesz je także zestawić z kolorem zlewu.
  • Spójność – jeśli chcesz uzyskać spójną aranżację, postaw na ciemne AGD – czerń z łatwością dostaniesz w sklepach, ciężej będzie z granatowym kolorem.
  • Ciekawy akcent – możesz także skłonić się ku srebrnym lub miedzianym odcieniom, które będą współgrać z uchwytami szafek, dekoracjami czy lampą.

Granatowe akcenty w nowoczesnej kuchni

Kuchnia w nowoczesnym stylu daje duże pole do popisu – najczęściej klasyczny, wręcz minimalistyczny design pozwala na swobodne wprowadzanie dodatków i kolorów. Dzisiaj proponujemy wam granatową kuchnię w aż trzech wariacjach – motyw przewodni, wyraźny akcent oraz delikatny dodatek.

  1. Motyw przewodni – w tym roku modne są monochromatyczne przestrzenie, które nadają przestrzeni intymnego, harmonijnego charakteru. Przenieś je do swojej kuchni, decydując się na różne tony niebieskiego. Granatowe ściany, jasne niebieskie fronty, morskie tekstylia i czarne uchwyty to odważny krok, ale finalny efekt wygląda bardzo oryginalnie.
  2. Wyraźny akcent – masz czarną kuchnię, jednak ten kolor już do ciebie nie przemawia? Czas obrać inny front – w tym przypadku granatowy. Pędzel w dłoń i do dzieła! Głęboki i wyrazisty niebieski z pewnością będzie cieszył twoje oko przez kilka następnych sezonów.
  3. Delikatny dodatek – kuchnia beżowa to twój typ? Może warto jednak dodać jej elegancji i wyjątkowości? Idealnie sprawdzi się tu granatowy odcień, który możesz wprowadzić w tekstyliach oraz dodatkach – ściereczki, grafiki lub ceramika fajnie współgra z tym kolorem.

Gdzie kupić granatową kuchnię?

Niestety granatowe fronty są dostępne tylko w niewielu sklepach, dlatego polecamy Ci wykonać je na zamówienie. Będziesz mieć dowolność w wyborze odpowiedniego odcienia, a dodatkowo dopasujesz także uchwyty, a nawet zmodyfikujesz wnętrze, jeśli zamówisz także obudowy szafek. Dzięki temu twoje szafki będą nie tylko piękne, ale także w idealnych wymiarach do twojej kuchni.

Mamy nadzieję, że masz już mnóstwo pomysłów na granatową kuchnię! Jeśli szukasz więcej, dołącz do klubu Westwing. Znajdziesz tam wiele porad nie tylko wnętrzarskich, ale także modowych, urodowych, a nawet ślubnych! Zapisz się już dziś.