Twój rustykalny dom: poznaj trend cottagecore
To wnętrze, które pachnie rozgrzanym drewnem i świeżymi kwiatami. Od razu po przekroczeniu progu otulają Cię naturalne materiały i stonowane barwy – i wiesz, że jesteś u siebie. Rustykalny dom to synonim rodzinnego ciepła, stylowego luzu i czasu, który płynie wolniej, dlatego stwórz z nami swoją prywatną oazę spokoju!
To wnętrze, które pachnie rozgrzanym drewnem i świeżymi kwiatami. Od razu po przekroczeniu progu otulają Cię naturalne materiały i stonowane barwy – i wiesz, że jesteś u siebie. Rustykalny dom to synonim rodzinnego ciepła, stylowego luzu i czasu, który płynie wolniej, dlatego stwórz z nami swoją prywatną oazę spokoju!
Korzenie stylu rustykalnego
Na początku było… krzesło. To właśnie ten mebel, zaprojektowany przez Amerykanina Thomasa Lee w 1903 roku, stał się symbolem tęsknoty za prostym, wiejskim życiem. Model Adirondack był wykonany z drewna, miał prostą formę i był niebiańsko wygodny. Wtedy też coraz śmielej zaczęto wprowadzać do wnętrz inne elementy wystroju, które kojarzyły się z naturą i życiem poza miastem.
Jaki jest dom rustykalny?
Pomyśl o domu położonym z dala od miasta, na cichej wsi, na której życie płynie zupełnie innym rytmem! Rustykalny dom nie jest urządzony na pokaz – wnętrze ma być przede wszystkim wygodne dla domowników, przytulne i ponadczasowe. Ten styl czerpie pełnymi garściami z natury i nie przejmuje się przemijającymi trendami, jest w nim również nostalgia za wakacjami zapamiętanymi z dzieciństwa, domem dziadków i tradycją. Jeśli marzysz o sielskim życiu, wprowadź styl rustykalny do swojego mieszkania – nawet takiego, które znajduje się w centrum miasta!
Styl rustykalny: kolory
Rustykalna paleta barw to przede wszystkim brąz i biel – i wszystkie odcienie, które powstają ze zmieszania tych dwóch kolorów. To stonowana baza, dzięki której nasz wzrok odpoczywa. W domu rustykalnym znajdziesz kolory nawiązujące do łanów zboża, wikliny, drewna czy kamienia. Tę delikatną paletę możesz śmiało przełamać ciemnym drewnem, szarościami, a nawet pojedynczymi, mocnymi akcentami kolorystycznymi.
Jak zaaranżować dom rustykalny?
Razem stwórzmy mapę Twoich inspiracji, na której znajdzie się górski chalet, rezydencja na angielskiej wsi oraz włoskie gospodarstwo w stylu slow life. Te wszystkie miejsca mają coś wspólnego, bo są zaproszeniem do zwolnienia tempa, do rozkoszowania się życiem wśród bliskich w otoczeniu natury. Niech ta idea przyświeca Ci podczas aranżowania wnętrza w stylu rustykalnym – pełnego wiejskich inspiracji, słońca i dobrej energii. Takiego, do którego pasuje zapach świeżo upieczonego ciasta.
Meble w stylu rustykalnym
Zastanawiasz się, jakie meble sprawdzą się we wnętrzu naśladującym wiejską rezydencję? Zobacz naszą listę!
-
Proste, drewniane meble
To właśnie one powinny stać się podstawą Twojej aranżacji. Będą doskonałą, mocną bazą dla dekoracji i od razu zaznaczą, jak dużą rolę odgrywa w tym wnętrzu natura. Nasz must have: stolik, przypominający konar drzewa. -
Antyki
Mogą to być meble, które znajdziesz na pchlim targu lub odziedziczysz po przodkach. Odrestaurowane, staną się piękną ozdobą wnętrza. Uwaga – nie zgromadź ich za dużo! Niech Twoje wnętrze nie przemieni się w muzeum. -
Wygodne fotele i sofy obite tkaninami
Wybierz duże, wygodne modele z dużymi oparciami, które wręcz zapraszają do relaksu. Dzięki nim wykreujesz cudowny kącik wypoczynkowy.
Dom rustykalny: oświetlenie
Niech do wnętrza wpada jak najwięcej naturalnego światła. Lampy, które zapalisz po zmroku, powinny dawać ciepły, kojący blask, dlatego wybierz modele z jasnymi kloszami i zadbaj o kilka źródeł światła. Jeśli szukasz prawdziwej perełki stylu rustykalnego, to wybierz lampę, której podstawa przypomina korzeń drzewa.
Jakie dekoracje pasują do stylu rustykalnego?
- Tkaniny – to sekret przytulnego domu, dlatego zainwestuj w dekoracyjne poduszki, ozdób kanapy pledami o dużym splocie, a na podłodze umieść dywany. W ten sposób wnętrze nabierze domowego charakteru.
- Rogi na ścianie – wybierz te wykonane z drewna lub ceramiki. Dzięki nim poczujesz się jak w górskim domu!
- Postarzane ozdoby – maszyna do szycia Twojej mamy, lustro w ozdobnej ramie, zabytkowa konewka lub świecznik. Wybierz ozdoby z duszą, przekazywane w Twojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Nawet niewielkie akcesoria w tym stylu zbudują klimat wnętrza.
Materiały i motywy w rustykalnym domu
Pamiętaj o jednym słowie: natura. Styl rustykalny odrzuca plastik, a zamiast niego stawia na trwałe, ekologiczne materiały:
- surowe drewno
- kamień
- len, bawełna, wełna
- glina i ceramika
- zwierzęce skóry (naturalne lub syntetyczne)
- kwiatowe wzory
- wzory w stylu etno
Cottagecore: angielska sielanka w Twoim domu
Czy czasami masz ochotę uciec z dużego miasta i schronić się na wsi? Nie jesteś sama! Cottagecore to trend zainspirowany historiami mieszkańców metropolii, którzy w pewnym momencie świadomie zrezygnowali z wielkomiejskiego zgiełku. Wyprowadzka pozwoliła im na celebrację codziennych momentów i docenienia tego, co w życiu najważniejsze: natury, relacji, samorozwoju. Ich przystanią stała się angielska wieś – sielankowa, pełna wygodnych i stylowych domów. Do pokrewnego trendu należy amerykański styl wnętrzarski zainspirowany domkami na prerii: modern farmhouse.
Filozofia przytulności w stylu cottagecore
Ten trend jest jedną z wariacji na temat rustykalnego wnętrza, w którym liczy się zarówno styl, ale i filozofia, która kryje się za przeprowadzką na wieś. To miejsce, w którym szczęście dają proste rzeczy, takie jak prace w wiejskim ogrodzie czy robienie przetworów na zimę. Najważniejszym słowem w encyklopedii stylu cottagecore jest zdecydowanie przytulność, ponieważ dom ma dawać poczucie bezpieczeństwa i pozwalać żyć bliżej natury – co zapewniają naturalne materiały i zbalansowana kolorystyka.
Dom rustykalny: salon
Meble, którymi urządzony jest salon w stylu rustykalnym, zachęcają do odpoczynku. Duża, wygodna kanapa to ulubione miejsce do czytania książek w letnie wieczory, a fotel na biegunach doda wnętrzu tradycyjnego klimatu. Drewniane komody doskonale wyeksponują rodzinne zdjęcia i sprawdzą się jako pojemne schowki. W tradycyjnym wiejskim wnętrzu nie może zabraknąć kominka lub pieca kaflowego, albowiem dzięki niemu zimowe wieczory staną się magiczne.
Dom rustykalny: kuchnia
W tradycyjnym, wiejskim domu to kuchnia jest sercem domu, ponieważ to tu, wokół dużego, drewnianego stołu zbiera się cała rodzina, aby wspólnie przygotowywać posiłki, jeść i rozmawiać. Innym meblem, który sprawdzi się w kuchni w stylu rustykalnym, jest drewniany kredens. Pomieści zastawę i obrusy, wyciągane na specjalne okazje.
Styl rustykalny i styl prowansalski – czym się różnią?
Styl, wywodzący się ze słonecznej Prowansji, śmiało można nazwać młodszą siostrą stylu rustykalnego. Oba z nich stawiają na przytulny luz, jednak różnią się przede wszystkim paletą kolorystyczną. Rustykalne wnętrze jest bardziej tradycyjne i stonowane, natomiast styl prowansalski nie boi się pastelowych kolorów i uwielbia dekoracje, jest lżejszy i bardziej radosny.
Industrialny loft vs. rustykalny dom
Czy wiejski dom i wielkomiejski apartament mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Przyjrzyj się dobrze, dlatego że w obu wnętrzach zobaczysz meble wykonane z surowego drewna, materiały w stylu raw, celowo postarzane powierzchnie… Pomimo zastosowania podobnych rozwiązań – na przykład belek na suficie lub kominków, wnętrze w stylu rustykalnym jest dużo bardziej przytulne, a styl industrialny jest oszczędny i przeplata naturalne elementy chłodnym metalem.
Drewniane podłogi, po których chodzi się na boso, miękkie materiały, które otulają skórę… Rustykalny dom to marzenie wielu z nas. Z Westwing poznasz jeszcze więcej inspiracji na piękne wnętrza!