THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Salon z jadalnią na poddaszu

Poddasza zawsze urzekały przytulnością i nieco artystycznym klimatem. Dobrze zaprojektowane są wartą uwagi przestrzenią, na której można zaaranżować sypialnie, pokoje młodzieżowe, łazienkę… Urządzając pokoje na poddaszu zawsze miej na względzie funkcjonalność. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zasięgnij rady architekta. Pomocne mogą się też okazać nasze wskazówki i inspiracje. Podpowiemy Ci, jak zaaranżowac poddasze, w taki sposób, aby stworzyć na nim między innymi: pokój młodzieżowy, kącik do pracy czy sypialnię.

Adaptacja poddasza: wszystko co musisz wiedzieć

Mały salon w mieszkaniu na poddaszu urządzony w stylu skandynawkim

Zanim pokoje na poddaszu nabiorą odpowiedniego kształtu i kolorytu i zaczną wyglądać jak sobie wymarzyłeś, może upłynąć sporo czasu. Lepiej jednak zastanowić się dwa razy niż potem żałować. Nasi specjaliści od trudnych zadań podpowiedzą Ci na co zwrócić uwagę podczas adaptacji poddasza. Oto najważniejsze rzeczy:

  • Odpowiednia wysokość – żeby na poddaszu wygodnie się mieszkało nie powinno być niższe niż 2-2,5 metra. Pokoje na poddaszu według przepisów budowlanych powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 2,2 m. Jeśli poddasze jest za niskie możliwe, że trzeba będzie przebudować konstrukcje dachu. Zdarzają się też bardzo wysokie poddasza – ich wielką zaletą jest możliwość zrobienia dodatkowego piętra, albo antresoli, i znaczne powiększenie przestrzeni użytkowej.
  • Szczelny dach – to najważniejszy element poddasza, bezpośrednio pod nim będzie się koncentrować życie Twoich bliskich. Na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć nieszczelności, dlatego dobrze, żeby dachowi przyjrzał się fachowiec. Kiedy po pierwszej ulewie na ścianach pojawią się zacieki będzie już za późno na naprawę. Warto też sprawdzić czy dach jest należycie ocieplony.
  • Solidny strop – będzie musiał sporo unieść: podłogi, ściany działowe, wreszcie sprzęty i meble. Stropy żelbetowe zazwyczaj nie wymagają wzmocnienia, ale drewniane, w starych budynkach często tak. Decyzję o ewentualnym wzmocnieniu konstrukcji podejmuje projektant z uprawnieniami budowlanymi. 
  • Okna – powinno być ich tyle, żeby oświetlały całe wnętrze. Montuje się je w ścianach szczytowych i w połaci dachu. Jeśli musisz przebudować konstrukcję dachu rozważ zrobienie przy okazji lukarn – doświetlą i powiększą powierzchnię użytkową poddasza.

Pokoje na poddaszu

Mają w sobie sporo uroku i na pewno się wyróżniają. Co prawda niektórzy uważają, że skosy są mało funkcjonalne, ale za to świetnie wyglądają, dynamizują przestrzeń i wprowadzają przytulny klimat. Pokoje na poddaszu są zazwyczaj bardziej przestrzenne niż w standardowym mieszkaniu i na pewno wyższe, a okna połaciowe dodatkowo optycznie je powiększają i rozświetlają bo wpada przez nie do środka mnóstwo słońca. 

Pokój młodzieżowy na poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu

Małe dzieci lubią być blisko rodziców, ale starsze już wolą chodzić własnymi ścieżkami. Dlatego pokój młodzieżowy na poddaszu rodzinnego domu to raj dla nastolatka, który ma poczucie większej wolności, ale też bezpieczeństwa. A, że znajduje się troszkę z dala od reszty domu, młody lokator może rozwinąć skrzydła i urządzić swój azyl w stylu jaki najbardziej mu odpowiada. Wśród dziewczyn najbardziej popularny jest styl romantyczny – z pastelowymi kolorami, botanicznymi motywami na ścianach, miękkimi tkaninami i roślinami w doniczkach. Chłopcy bardziej gustują w industrialnych klimatach – surowa cegła, postarzane meble, a na ścianach plakaty w stylu vintage.

Kącik do pracy lub osobny gabinet

Domowy gabinet na poddaszu

Jeśli Twoja praca wymaga skupienia, albo przeszkadza innym domownikom, zdecyduj się na osobne pomieszczenie. Możesz je wtedy urządzić jak chcesz, dostosowując do charakteru wykonywanej pracy. Duże biurko postaw w takim miejscu, żebyś mógł łatwo podłączyć do prądu niezbędny sprzęt. Jeśli od czasu do czasu odwiedzają Cię współpracownicy, ustaw meble tak, żeby nie przeszkadzały w sprawnej komunikacji. Bardziej kameralne zajęcie nie wymaga izolowania się od pozostałych domowników, możesz stworzyć kącik do pracy w salonie, albo w sypialni.

Unikaj centralnego usytuowania (będzie Ci się trudniej skupić), wybierz miejsce we wnęce pod skosami albo w rogu pokoju. Niewielkie biurko postaw najlepiej w pobliżu okna tak żeby zapewnić dostateczną ilość dziennego światła. Estetyczne dodatki sprawią, będzie Ci się milej pracowało. Nad biurkiem powieś grafiki w prostych ramkach, a na podłodze połóż dywan – zrobi się przytulnie i ciepło.

Garderoba na poddaszu

Kobieta stojąca przed białą szafą, z koszulką na wieszaku w ręku

W przeciwieństwie do tradycyjnej szafy garderoba na poddaszu potrafi wykorzystać każdy zakamarek niełatwej do aranżacji przestrzeni – również tej pod skosami. Poddasze to świetne miejsce do urządzenia garderoby, otwartej lub zamkniętej oraz takiej połączonej z sypialnią albo w osobnym pomieszczeniu. W każdym przypadku, ważne by zabudować ją dobrze zaprojektowaną zabudową meblową. Możesz wybrać pomiędzy meblami na wymiar z płyty MDF lub gotowymi systemami, które sam dopasujesz do przestrzeni.

Pokój do ćwiczeń

Rowerek stacjonarny w salonie

Przestrzeń pod dachem to fantastyczne miejsce na pokój do ćwiczeń. Znacznie lepsze niż ciemny garaż lub wilgotna i zimna piwnica. Na poddaszu jest czym oddychać. Wysokie, przestronne pełne światła… Wystarczy otworzyć okna, wpuścić dużo powietrza i można zacząć domowy trening. Marzy Ci się siłownia z prawdziwego zdarzenia? Zaaranżuj ją na poddaszu! Sensownie zaprojektowana pomieści całkiem sporo sprzętu. Do ćwiczeń siłowych świetnie sprawdzą się belki stropowe. Możesz się tanich podciągać, zawiesić drążki do ćwiczeń, liny, a na skosach zaprojektować mini ściankę do wspinania. Posadzkę wyłóż gumowymi matami, w ten sposób zabezpieczysz ją przed zniszczeniem i wyciszysz odgłosy. Pamiętaj o sprawnej wentylacji. Latem otworzysz okno, ale zimą sprawdzą się nawiewniki i kratki wywiewne. Jeśli brakuje Ci miejsca, żeby zorganizować osobny pokój do ćwiczeń, po prostu rozłóż matę do jogi w sypialni. 

Domowa biblioteczka

Kącik do czytania z fotelem, lampą oraz regałem na książki

Jesteś molem książkowym, ale brakuje Ci miejsca do przechowywania ciągle przybywających lektur? Stwórz na poddaszu domową biblioteczkę. Możesz do tego wykorzystać ścianki kolankowe czyli te, na których opiera się dach. Wystarczy 70 cm wysokości, żeby zabudować je niskimi regałami. Dobrym miejscem na biblioteczkę jest głęboka przestrzeń pod schodami, ponieważ pomieści ona sporo półek, które z książkami będą wyglądały bardzo dekoracyjnie. Lektury możesz też ustawiać na ażurowych regałach dzielących przestrzeń. W ten sposób będą pełnić dwie funkcje: ścianek działowych i biblioteki. Na książki wykorzystaj wszystkie wnęki – zabuduj je półkami, w ten sposób przy okazji zminimalizujesz zajętą powierzchnię.

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu ze skosami

Pokoje na poddaszu to pole do popisu dla Twojej wyobraźni. Zaplanuj zatem wcześniej jak będzie wyglądała wymarzona sypialnia na poddaszu. Łóżko radzimy postawić pod skosami – jeżeli nie sięgają zbyt nisko, inaczej przy wstawaniu możesz uderzyć się w głowę. Ale jeśli masz taką możliwość, ustaw łóżko w pobliżu okien dachowych. Miło zasypiając patrzeć w rozgwieżdżone niebo, a rano budzić się z pierwszymi promieniami słońca. We wnęce pod skosami możesz zaaranżować mini bibliotekę, czyli wypełnić ją półkami na książki, postawić niewielkie biurko do pracy, albo toaletkę. Jeśli metraż Ci na to pozwala w sypialni na poddaszu możesz wygospodarować miejsce na garderobę. 

Domowe spa na poddaszu

Zbliżenie na wannę i białe ręczniki

Łazienka na poddaszu to naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Tu większość armatury montuje się na stałe i niczego nie da się przesunąć, dlatego tak ważne są dokładne pomiary pomieszczenia. Może okazać się, że z sześciu metrów kw. powierzchni tak naprawdę do wykorzystania pozostają trzy, a resztę zajmują skosy. Jeśli ścianka kolankowa jest na tyle wysoka można pod nimi zamontować wannę. Miło w niej leżeć wpatrując się w błękitne niebo, ale okno nad wanną raczej nie jest dobrym pomysłem – żeby je otworzyć, albo zamknąć trzeba do niej za każdym razem wejść. W łazience na poddaszu najlepiej sprawdzą się niestandardowe sprzęty przeznaczone do trudnych przestrzeni jak narożna, asymetryczna wanna czy drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową

Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawia, że Twój dom będzie piękniejszy!