Lepsze zakupy w aplikacji
Ściągnij teraz
Biurka drewniane doskonale wpisują się w charakter każdego wnętrza, stanowiąc idealne uzupełnienie wystroju gabinetu czy biblioteki. W polskim klimacie do wyrobu mebli najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, bukowe i dębowe. Każdy z tych gatunków ma nieco inne właściwości.
Drewno sosnowe jest z nich najbardziej miękkie, ma ładny, jasny kolor i delikatną fakturę związaną z widocznymi słojami i sękami. Drewno bukowe jest plastyczne, a jednocześnie odporne na odpryski i zarysowania. Zaletą dębiny jest natomiast bardzo duża twardość i silna odporność na ścieranie. Fakturę i kolor biurka i sekretarzyka z drewna warto dobrać tak, aby meble te jak najlepiej odzwierciedlały charakter całego wnętrza.
Biurka drewniane sosnowego mogą mieć fantazyjne kształty i dekoracyjne, rzeźbione elementy. Takie meble zazwyczaj wyglądają elegancko oraz na co dzień są łatwe w konserwacji. Wystarczy w razie potrzeby, przecierać je lekko wilgotną, miękką ściereczką. Raz w miesiącu warto wyczyścić je specjalnym detergentem, który zakonserwuje drewno i sprawi, że nabierze ono głębokiego koloru. Drewno sosnowe jest także antystatyczne. Oznacza to, że wokół sprzętów z tego materiału nie gromadzą się naelektryzowane pyłki kurzu - to świetna wiadomość dla alergików.
Wybór sekretarzyka to dobra decyzja w przypadku osób, które nie muszą mieć solidnego biurka z drewna, potrzebują natomiast wygodnego blatu do pisania i wielu schowków na rozmaite drobiazgi. Sekretarzyk bowiem to rodzaj mebla do pisania, przechowywania dokumentów i podręcznych drobiazgów. Kształtem przypomina stolik z nadstawką przesłanianą płytą uchylną lub roletą drewnianą, za którą mieszczą się właśnie liczne przegródki, szufladki i schowki.
Zadbane drewniane biurko sosnowe może stać się meblem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne cechy, które wpływają na jego większą funkcjonalność. Przede wszystkim mebel powinien być pokryty warstwą trwałego ochronnego lakieru do drewna. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku blatu, który jest najbardziej eksploatowany i narażony na ścieranie. Warto zwrócić też uwagę, by biurko sosnowe miało kilka szuflad i dodatkowych przegródek – są to elementy wyposażenia, które sprawiają, że mebel staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Wśród dodatkowych funkcji warto wymienić regulowaną wysokość i kąt nachylenia blatu, otwory i haczyki na kable lub wysuwany blat pod klawiaturę.
Biurka drewniane, szczególnie zaś sosnowego to ponadczasowe meble słynące z elegancji i trwałości – warto mieć je w domu.